جوان ازرواج شبکه‌های ماهواره‌ای جدید و خطرات آنها گزارش می‌دهد:

سهل انگاری خانواده‌ها

 یکی از علت‌های اصلی گرایش فرزندان و جوانان به این نوع شبکه‌ها سهل‌انگاری بخشی از خانواده‌های ایرانی نسبت به استفاده فرزندان از شبکه‌های ماهواره‌ای است.

دکترشهربانو قهاری، روانشناس و استاد دانشگاه با بیان این مطلب که خانواده به عنوان نهاد اصلی جامعه نقش اصلی را در رابطه با موضوع دارد، می‌گوید: سهل انگاری تعدادی از خانواده‌ها در رابطه با ماهواره و خطرات آن می‌تواند زمینه‌ساز آسیب‌های جدی روحی و روانی در بین فرزندان باشد.

  صدا و سیمایی که بیشتر وقت‌ها خواب است!

صدا و سیما می‌تواند نقش اصلی را داشته باشد. قهاری روانشناس و استاد دانشگاه معتقد است: صدا و سیما به عنوان رسانه ملی می‌تواند بهترین و مؤثرترین نقش‌ها را در رابطه با کاهش آسیب‌های ناشی از شبکه‌های ماهواره‌ای داشته باشد.

این استاد دانشگاه اطلاع‌رسانی در رابطه با خطرات این نوع شبکه‌ها را در جامعه ضروری دانسته و به «جوان» گفت: سکوت کامل خبری و عدم اطلاع‌رسانی می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری بر پیکره جامعه وارد کند.

«تخیل گرایی و دغدغه فکری از جمله پیامد‌های مشاهده این نوع شبکه‌ها است». این روانشناس با اشاره به این مطلب اظهار داشت: یک بار مشاهده تصاویر مبتذل از این شبکه‌ها می‌تواند باعث تخیل‌گرایی و دغدغه فکری و روحی فرزندان شود.

«تصاویرمشاهده شده در ذهن جوانان تجسم می‌شود». قهاری با بیان این مطلب گفت: فرزندان تصاویر مبتذل را در ذهن خود تجسم می‌کنند و این همان دغدغه فکری برای فرزندان است.

این زنگ خطر برای چه کسی به صدا در آمده؟

 اما از طرف دیگر سید جواد زمانی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس درباره این موضوع معتقد است: شبکه‌های ماهواره‌ای که به تازگی به راه افتاده و به دنبال ارتباط با مخاطبان هستند، می‌توانند زنگ خطر جدی برای یک بحران اجتماعی و آسیب‌های شدید روحی و روانی برای جوانان و حتی کودکان و نوجوانان باشند.

این نماینده مجلس در ادامه به گزارشگر «جوان» گفت: استفاده از تصاویر مبتذل برای برقراری ارتباط از شیوه‌های جدیدی است که این نوع شبکه‌ها برای برقرای ارتباط با جوانان در دستور کار خود قرار داده‌اند.

زمانی این اقدام را در راستای جنگ نرم دشمن و ترغیب جوانان به سمت شبکه‌های ماهواره‌ای دانسته و بر این باور است که استفاده از تصاویر تحریک‌آمیز بخصوص برای نسل جوان و به کار بردن موسیقی‌های تند و با ضرب‌آهنگ بالا از شیوه‌های این نوع شبکه‌ها است.

این نماینده مجلس یکی از راهکاری کاهش این نوع آسیب اجتماعی را رفع دغدغه‌های اصلی جوانان به ویژه در حوزه اشتغال و ازدواج می‌داند و بنا به گفته وی چنانچه یک جوان کار مناسب و زندگی در حد متعادل داشته باشد بسیار کمتر به سراغ اینگونه موارد خواهد رفت.

یک زن و مرد خطرناک در خانه ما!

در بخش پایانی این گزارش نمی‌خواهیم همانند گزارش‌های معمولی حرف‌های تکراری بزنیم و آنها را به رشته تحریر دربیاوریم اما می‌خواهیم چند لحظه فقط در حد چند لحظه مسؤولان، خانواده‌ها و جوانان را به تفکر در رابطه با این موضوع و خطرات آن دعوت کنیم.

شبکه‌های ماهواره‌ای با امکان دسترسی به اطلاعات، تصاویر، فیلم‌ها و اتاق‌های گفت‌و‌گو فرصت‌ها و تهدید‌های تازه‌ای را برای ما به ارمغان آورده است.

اینکه استفاده از ماهواره در ایران آزاد است یا نه، به ما ارتباطی ندارد و این مسؤولان هستند که باید برای این موضوع تدابیر لازم را بیندیشند، اما آنچه که به ما مرتبط است، شفاف‌سازی افکار عمومی ‌و آگاه‌سازی اقشار مختلف از خطرات این نوع شبکه‌ها است چرا که در چند سال گذشته به علت عدم اطلاع‌رسانی در برخی از بخش‌ها به ویژه ماهواره و مسائل پیرامون آن شاهد مشکلات مختلفی در بدنه جامعه هستیم.

لازم است مسؤولان با برنامه‌ریزی بهتر در زمینه استفاده از دستگاه ماهواره در جامعه و خانواده‌ها هم با حفظ هوشیاری و آشنایی با فرصت‌ها و تهدیدات این وسیله ارتباطی بهترین روش‌ها را برای برخورد با این نوع از آسیب اجتماعی به کار گیرند.

فراموش نکنیم در صورتی که این موضوع محقق نشود در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد توسعه روزافزون آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی در بین آحاد مردم خواهیم بود./انتهای پیام

/ 5 نظر / 126 بازدید
میثم رشیدی

سلام برادر ممنون از نظراتتون کاش می شد در این ویژه نامه مطلبی می داشتی... راستی مطلب علمایی را دیدی؟

سیمای عشق

با سلام به شما خبرنگار عزیز ما چند وقتی است که متوجه همین مطلب شده ایم و در صدد آن هستیم که سایتها و وبلاگهایی در مقابل فیلمهای شیطان پرستی و بنیان سازی دجال و فیلمهای آخرالزمان سازی هالیوود و برنامه های پرنوگرافی که ترویج برهنگی هستند، ارائه نماییم امیدوارم شما با نظرات خوب خودتان ما را یاری نمایید. با تشکر

سلام و درود خدا بر شما.با دست رو دست گذاشتن کار پیش نمیره-تصمیمی دارم-اگه امکانش باشه با چاپ تراکت و0... و روشنگری افراد از طرق مختلف-بودجه کارشم خدا میرسونه.هر کی موافقه با نویسنده هماهنگ کنه-جلسات از طریق سایت و تلفن اعلام میشه

سلام و درود خدا بر شما.با دست رو دست گذاشتن کار پیش نمیره-تصمیمی دارم-اگه امکانش باشه با چاپ تراکت و0... و روشنگری افراد از طرق مختلف-بودجه کارشم خدا میرسونه.هر کی موافقه با نویسنده هماهنگ کنه-جلسات از طریق سایت و تلفن اعلام میشه-آقای نوسنده نظرتون رو تو وبلاگ اعلام بفرما[لبخند]

ناشناس

سلام خسته نباشید.دغدغه تان قابل تحسین است. با معلول نمیتوان به جنگ معلول رفت.وقتی دکترین هانتینگتون موردمداقه قذارمیدهم،تاریخ استثماراستکباران برایم تداعی میگردد.استراتژی آنان برتری فرهنگی درمعنای عام است(آسیای شرقی راببینیدچگونه غرب زده شده،پشتوانه رفتارآنان اخلاقیات بود).بحث بسیاراست ،درحوزه عوامل خارجی سرک بکشیم اقتصادبیماروبیکاری علت اصلی است واینکه تقریبابرخلاف کشورهای غربی مادارای منافع اسلامی-ملی وانقلابی هستیم که ایجادتعادل دراذهان ازسوی متولیان فرهنگی احتناب ناپذیراست ولی غربیان براساس مکتب اومانیستی برقراردادهای اجتماعی تاکیددارند.لازم بذکراست صداوسیماباایجادجاذبه دربرنامه میتواندقدم بنیادین بگیردفیلمها گریه آور باهورمون آدرنالین قراردادبسته است،درپایان ازکسانی که درمبارزه باتهاجم فرهنگی قدم برمیدارند صمیمانه تشکرمی نمایم.