گفت وگوی «جوان» با معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت کشور:

*به تازگی آقای احمدی ن‍ژاد در رابطه با حجاب و عفاف در جامعه نظراتی را بیان کرده اند ، شما در سمت معاون وزیر کشور در رابطه با صحبت های ارائه شده  چه نظری دارید؟
همانطور که عرض شد در اصل موضوع حل مشکل بد حجابی همه مسئولان و کار شناسان نظر واحدی را دارند،اما در خصوص شیوه های برخورد، اولویت ها ی برخورد و رعایت قوانین و مقررات اختلاف نظرهایی وجود دارد که ما به دنبال برطرف کردن آنها هستیم ،بنابراین اختلاف نظر در رابطه با برخورد با مسئله بد حجابی ماهیت شکلی دارد نه محتوایی.
*برای مقابله با بدحجابی و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف شیوه های مختلفی وجود دارد ،به نظرشما شیوه های گذشته همانندگشت های ارشاد در این مقطع پاسخگوی نیازها است؟
درحال حاضرنباید بحث گشت های ارشاد را مطرح کرد، گشت های ارشاد در مقطع زمانی خاص با نظریات متفاوت وجود داشت . نیروی انتظامی هم در شرایط کنونی اعتقادی به راه اندازی این گشت ها ندارد و باید برخورد نامحسوس و دائمی با هنجارشکنان باندهای فساد و فحشاء و دست اندرکاران ترویج بی بند و باری در کنار اقدامات فرهنگی به عنوان برنامه اصلی در دستور کار سازمان های اجرایی و نظارتی کشور باشد.

افشار+البرزی
در جلساتی که با سازمان های مختلف و دست اندرکار بحث عفاف و حجاب در جامعه در دفتر مقام معظم رهبری برای بررسی اقدامات گذشته برگزارشد، نتیجه این بود که برخورد با عوامل اصلی درکنار اقدامات فرهنگی در دستور کار سازمان های اجرایی و نظارتی کشور باشد.
به طورمثال درحال حاضر دختران و بانوانی هستند که نماز می خوانند و روزه می گیرند، اما حجاب خود را رعایت نمی کنند که این موضوع نشان دهنده ضعف عملکرد سازمان ها و برنامه های فرهنگی است .
*اما تعدادی ازکارشناسان معتقد هستند که بسیاری از افراد بد حجاب در اعتراض به وضعیت گرانی،تورم به بد حجابی روی گرایش پیدا می کنند،شما با این نظر موافق هستید؟
من با این نظرموافق نیستم ،به طورقطع اینطورنیست ،البته ممکن است که گروه محدودی که ازطریق فضای مجازی و ماهواره های بیگانه خط می گیرند، به دنبال اینگونه ازاقدامات باشند،اما درسطح جامعه عموم افراد بد حجاب هیچ اشکالی دروضعیت خود
نمی بینند. نظراکثرکارشناسان این است که به علت ضعف فعالیت های فرهنگی درسال های پس از دوران دفاع مقدس این وضعیت به وجود آمده است.
*به نظر شما حجاب یک مقوله مردمی،ارزشی و یا حکومتی است؟
مقوله حجاب به هر سه مورد بستگی دارد، ارزشی است به دلیل اینکه در دین اسلام به آن تاکید شده است و علاوه بر آن در جامعه ما هم به عنوان یک ارزش اجتماعی به حساب می آید.
مردمی است، برای اینکه نماد ملی است و عموم مردم در جامعه با حجاب و عفاف موافق هستند و در نهایت حجاب یک مقوله حکومتی است ،چرا که برابر قانون در مرحله اول ترویج فرهنگ فرهنگ حجاب و عفاف به عهده نهادهای حکومتی است و در مرحله دوم در صورت هنجارشکنی و شناسایی مروجدان بی بند و باری باید برخورد قانونی صورت گیرد .
*به برخورد قوای انتظامی با تخلفات در بحث حجاب و عفاف اشاره داشتید، ضعف اطلاع رسانی در جامعه در رابطه با اینگونه مسائل از جمله ایرادات و اشکالاتی است که همواره در سال های گذشته از طرف طیف های مختلف مردمی مطرح بوده است،به نظر شما شیوه درست و اصولی اطلاع رسانی در این زمینه چگونه است؟
بایداطلاع رسانی به صورت عام برای پاسخ به سوالات آحاد جامعه و اغنا سازی افکار عمومی صورت گیرد و این کاررا می توان از طریق رسانه ملی برای عموم افراد جامعه ،فعالیت های فوق برنامه در مدارس ، گفتمان های حجاب و عفاف در دانشگاه ها برای آگاه سازی دانشجویان و دیگر عرصه های جامعه انجام داد.
از طرف دیگر باید به توطئه های استکبار و ناتوی فرهنگی هم توجه داشت که بنا برصحبت های مقام معظم رهبری این جریان به دنبال تاثیرگذاری در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی درکشوراست و باید برای مقابله با این جریان هوشیارانه عمل کنیم.
*شما درصحبت هایتان به ماهواره و نقش آن در رواج بد حجابی اشاره داشتید،طبق آمار بعد از انتخابات استفاده از ماهواره درصد زیادی افزایش پیدا کرده است،با اعمال قانون در رابطه با ماهواره موافق هستید؟
قانون ممنوعیت ماهواره یک قانون مصوب مجلس است وباید درکشوراجرایی شود ،اما مهمترازآن اقدامات فرهنگی برای افزایش آگاهی های عمومی در جامعه،آشنایی مردم با آسیب های روانی و اخلاقی آن و افشای ماهیت پشت پرده گردانندگان آنها است که باید در اولویت برنامه های سازمان های فرهنگی به ویژه صدا و سیما قرار گیرد.
*آقای افشار! شما در بین صحبت های خود بارها به اقدامات فرهنگی و اولویت اینگونه از اقدامات اشاره می کنید،10 سال پیش مقام معظم رهبری در رابطه با تهاجم فرهنگی و جریان وابسته به آن هشدارهایی را به مردم و مسئولان اعلام کرده بودند،با توجه به این صحبت ها می توان نتیجه گرفت که درسال های اخیر اقدام موثر و مفیدی در این زمینه انجام نشده است؟
البته من نمی خواهم اقدامات گذشته را زیر سوال ببرم،اما کم توجهی ها به ارزش ها و برنامه های اثر بخش فرهنگی پس از آتش بس لطمه زیادی به فرهگ عمومی کشور وارد کرده است .
توجه به ارزش ها و گفتمان های انقلاب از سوی مردم و دولت منتخب درکشورشرایط جدیدی را به وجود آورد اما این رویکرد و اقدامات در حد مطلوب نبوده و این به این معنا است که ما از سرمایه ها و منابع فرهنگی کشور به خوبی استفاده نکرده ایم و نتوانسته ایم حجم گسترده بودجه سالانه فرهنگی کشور را با هماهنگی سازمان های کشور سامان دهیم.
*جزئیات برنامه هایی که اشاره کردید، به چه صورتی است ؟
این یک برنامه ملی است که از مهد کودک تا دانشگاه و ادارات و خانواده ها و تبلیغت شهری را شامل می شود ،در حوزه فرهنگ و هنر هم صدا و سیما و ارشاد که شامل کتاب، تاترو سینما می شود ،برنامه های مختلفی طراحی شده است ،در بحث مد و لباس طراحان مختلفی حمایت می شوند تا ژورنال های لباس اسلامی را تهیه کنند، فروشگاه های عرضه مستقیم پوشاک اسلامی هم در برنامه ها است .
*این روزها صحبت های مختلفی در رابطه با ارائه لایحه حجاب و عفاف به مجلس مطرح می شود وتعدادی از علما و مراجع تقلید هم در صحبت های خود به این موضوع اشاره داشته اند ؟
هیچ لایحه ویا طرحی در رابطه با حجاب و عفاف وجود ندارد ،شاید منظورطرح امر به معروف و نهی از منکر باشد و در حال حاضر تنها یک طرحی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر در مجلس وجود دارد که یک فوریت آن هم به تصویب رسیده است.
*پیش بینی شما در سمت معاون فرهنگی – اجتماعی وزارت کشوراز روند وضعیت حجاب در ماه های آینده در کشور چگونه است؟
به نظر من  وضعیت حجاب روز به روز بهترمی شود،با رویکرد فرهنگی دولت و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و کمک و همیاری سازمان های مختلف درماه های آینده به سمت وضعیت بهتری پیش خواهیم رفت، مهم این است که برنامه ها مقطعی نباشد ،وزیر کشور هم چند بارتاکیر داشتند که تمامی برنامه ها را با قاطعیت و تا آخر دنبال خواهند نمود ،مهم همین است و گرنه مشکلات و ضعف ها بر طرف نمی شود. /انتهای پیام

/ 3 نظر / 58 بازدید
نارنجستان قلم

فرصت نکردم کامل مطلبتون رو بخونم ولی این که چیزی نیست خیلی وقت ها اونقدر من به شیشه می چسبم و آقای محترم خودش رو راحخت رو صندلی ولو کرده که ارنجش به من می خوره ....اگه اعتراض هم بکنی آروم دور و برشون رو نگاه می کنن و میگن خانم ببین جا نیست حالا اصلا تکون نیم خورن ها بنده ارادت دارم اما شما هم سر نمی زدید عیدتون مبارک موفق باشید

میثم رشییدی

سلام چطوری برادر رفتن ما به مشرق در حد یه شایعه است... راستی منبعش کجاست؟

آدم های ساکت

سلام بر علی البرزی بزرگ مصاحبه شما رو خوندم. به جز حرف های این آقای محترم باید بگم تنظیم مصاحبه و نگارشش خوبه. من هم هفته قبل با آقای افشار مصاحبه کردم. هرچند حرفاشون رو قبول ندارم.