نگاهی به کار نامه فعالیت های جواد منصوری

در رابطه با انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی می‌گوید: درروز هفت تیر حزب دو جلسه داشت یکی قبل از نماز که مربوط به شورای مرکزی حزب بود و یک جلسه هم بعد از نماز که متأسفانه ناتمام ماند برای شناسایی و معرفی افراد مدیر برای بخش‌های مختلف کشور تشکیل شده بود.

من برای یک مأموریت خارج از کشور زودتر از حزب خارج شدم ودر جلسه دوم حضور نداشتم و زمانی که به خانه برای برداشتن لوازم سفر مراجعه کردم تماس گرفتند و گفتند که در جلسه حزب بمب‌گذاری شده است.

اولین فرمانده سپاه

یکی از مسؤولیت‌های اصلی و در حقیقت حساس‌ترین مسؤولیتی که جواد منصوری از ابتدای انقلاب بر عهده داشته فرماندهی کل سپاه است.

سپاه در اوایل تشکیل خود با مشکلات مختلفی ازجمله درگیری‌های داخلی، سرکوب منافقین در کردستان و تشکیل و سازماندهی یک نیروی نظامی، مردمی مواجه بود که این مشکلات حساسیت کاری سپاه در آن زمان دو چندان افزایش داده بود.

اولین فرمانده سپاه در رابطه با مشکلات روزهای اول تشکیل سپاه می‌گوید: در سال 58 و درروزهای اول تشکیل سپاه به عنوان یک نیروی نظامی و مردمی به شدت دچار کمبود امکانات بودیم.

این کمبود امکانات به حدی بود که درماه‌های اول برای پرداخت حداقل حقوق ماهانه پاسداران از بازاریان پول قرض می‌کردیم و نیروها در بعضی از شهرها به ویژه شهر‌های مرزی در چند وعده غذایی فقط نان و پنیر استفاده می‌کردند.

از طرف دیگر در آن زمان همیشه با ارتش در بحث سلاح و فشنگ مشکل داشتیم، ارتش به بهانه‌های مختلف اعم از سلاح سازمانی در ماه‌های اول هیچ سلاحی به سپاه واگذار نمی‌کرد.

اولین فرمانده سپاه با اشاره به دیدار فرماندهان و بزرگان کشور درروزهای اول تشکیل سپاه با امام خمینی(ره) گفت: در روزهای اول دیداری با حضرت امام داشتیم که ایشان تأکید کردند که کار را با جدیت و پشتکار ادامه دهید چرا که این کمبود‌ها باعث رشد و پیشرفت شما خواهد شد.

منصوری و کتاب خاطرات

تا به امروز 14 کتاب در مباحث مختلف فرهنگی، سیاسی و خاطرات مختلف از وی به چاپ رسیده است که آخرین آن کتاب استعمار فرانو است که توسط انتشارات امیرکبیر منتشر شده است.

در این کتاب آخرین سیاست‌های غرب برای سلطه بر جهان را مورد تحلیل قرار داده است، و این کتاب در ابعاد سیاسی، فرهنگی بین‌المللی و اقتصادی اهداف غرب برای اهداف سلطه‌جویانه را بیان کرده است. منصوری با بیان این مطلب که کتاب 15 خرداد به روایت اسناد در بین دیگر آثارش از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است می‌گوید: قیام 15 خرداد به روایت اسناد که پس از بررسی و خلاصه‌گیری از ده‌ها هزار سند تدوین و پس از انتشار یکی از کتب مرجع شد، هر چند که قرار بود برای یک مقطع 25 ساله نوشته شود ولی شرایط اجازه انجام آن را نداد.

وی در زمینه راه‌های تقویت علم تاریخ‌نگاری در کشور می‌گوید: تولید فیلم از زندگی و مبارزات شخصیت‌ها و مردم مبارز، رمان، نمایشنامه‌ و کتاب‌های کم حجم و به زبان ساده و مفید و تأثیرگذار است.

آشنایی با انقلاب اسلامی هم از آخرین آثار جواد منصوری است که در حال حاضر در دانشگاه‌ها به عنوان یک واحد درسی تدریس می‌شود. منصوری در رابطه با استقبال نسل جوان از این کتاب با بیان این مطلب که تدریس این درس می‌توانست بهتر انجام شود اظهار داشت: برای ارائه این کتاب به دانشجویان می‌توانستیم از قبل زمینه‌سازی‌های مختلفی انجام دهیم، اما متأسفانه این درس و دروس دفاع مقدس و به تازگی هم درس جدید تحت عنوان نهج‌البلاغه به صورت غیرکارشناسی در دانشگاه‌ها و برای دانشجویان مختلف ارائه و تدریس می‌شود.

وی معتقد است این نوع از دروس باید در دوران دبیرستان و برای دانش آموزان مقاطع پایین‌تر تدریس شود تا بازدهی بیشتری داشته باشد چرا که در دانشگاه‌ها دانشجویان با دروس تخصصی خود بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند. جواد منصوری به ضعف کادر آموزشی در کشور اشاره کرد و گفت: در مراکز آموزشی مهمتر از ضعف منابع آموزشی تاریخ معاصر، ضعف کادر آموزشی و استادان هستند که در مواردی واقعاً غیر علمی و ضعیف عمل می‌کنند، متأسفانه در مواردی استادان با دیدگاه‌های انحرافی و مغرضانه به تدریس تاریخ می‌پردازند که نگران‌کننده است.

سفیر سابق ایران در چین در ادامه گفت: تاریخ‌نویسان عالم و متعهد در عرصه تاریخ‌نویسی معاصر چندان فعال نبوده‌اند، زیرا انگیزه‌ای برای پرداختن و صرف وقت در این زمینه نداشته‌اند. اما متأسفانه مراکز آموزشی و تحقیقاتی قدرت‌های استعماری برای انحراف افکار و تحریف وقایع سرمایه‌‌گذاری زیادی داشته‌‌اند.
کتاب‌های قیام 15 خرداد به روایت اسناد ساواک، هویت سیاسی و نهادهای اجتماعی، خاطرات جواد منصوری، قیام 15 خرداد تاریخ تحلیلی نهضت اسلامی و چالش‌های ایران و آمریکا از جمله کتاب‌های پرفروش و معروف جواد منصوری است./انتهای پیام

/ 6 نظر / 165 بازدید
سارا

سلام.در حال حاضر چه سمتی ره به عهده دارند

ali aghili

درباره چنین شخصت تاثیر کذاری اطلاعات بسیار کمی بود

علي البرزي

لطفا براي رفع شبهه بنويسيد آقاي جواد منصوري مقاطع تحيلي تا دكترا را در كدام مراكز دانشگاهي و در چه سالي گذرانده اند خجالت نكشيد طوري نيست

غلام بهروز

یادها و خاطرها قبل از انقلاب اسلامی . با تمام سختیها گذشت . چون لحظه و پلک چشمی . استاد عزیز بعنوان اولین شاگرد در بند ستمکاران شاهی . شاکرم و بینش دقیق جنابعالی امروز در این صور پش از گذشت سی و اندی سال مشتاق دیدارم .

غلام بهروز

یادها و خاطرها قبل از انقلاب اسلامی . با تمام سختیها گذشت . چون لحظه و پلک چشمی . استاد عزیز بعنوان اولین شاگرد در بند ستمکاران شاهی . شاکرم و بینش دقیق جنابعالی امروز در این صور پش از گذشت سی و اندی سال مشتاق دیدارم .

حامد

بابا این استاد درس انقلاب اسلامی ما تو دانشگاه تهران شمالمونه !!!! عجب کلفتیییییییییییییییییییییییییییییییییییه و ما بی خبریم ... از نزدیک که ببینیش خیلی شاس میزنه .... مطمینی همه اینا که نوشتی مربوط به این باباهه ؟؟ بخدا استادمونه .....