نگاهی به رواج بلوتوث های غیر اخلاقی در جامعه

حراج آبروى مردم

علی البرزی روزنامه جوان  ۴/۵/١٣٨٨

بلوتوث هاى غیراخلاقى چیست؟ آیا دیدن این دسته از بلوتوث هاى غیراخلاقى مجاز است و چه سازمان یا نهادى وظیفه برخورد با افرادى را دارد که این بلوتوث ها را در جامعه منتشرمى کنند؟امروزه بلوتوث به عنوان یک ابزار جدید رسانه اى در حوزه هاى مختلفى محسوب مى شود؛ به وسیله این فناورى بدون اتصال تلفن همراه به دستگاه هایى نظیر رایانه، ضبط صوت و... مى توان فایل و سایر داده ها را به تلفن همراه دیگر یا رایانه و حتى در چند وقت اخیر به ضبط خودرو منتقل کرد. از طریق این نوع فناورى مى توان هر نوع فایل صوتى، تصویرى و عکس را با هر کیفیت و جمعى در فاصله اى مشخص به تلفن هاى مجهز به سیستم بلوتوث انتقال داد.متاسفانه در چند سال گذشته رواج بلوتوث هاى غیراخلاقى که حاوى تصاویر یا فیلم هایى از افراد مشهور نظیر بازیگران، هنرپیشه ها یا صحنه هایى غیر اخلاقى است موجب بروز مشکلاتى فراوان در جامعه به ویژه براى جوانان شده است.این موضوع تا جایى پیش رفته است که بلوتوث هاى ساختگى جعلى و غیراخلاقى از مسؤولان کشورى به وفور در بین تلفن هاى همراه جا به جا مى شود. بر اساس آمار محل تجمعات افراد، نظیر مترو، پارک ها، دبیرستان و دانشگاه ها آبستن حراج آبروى مردم شده است. به صورتى که فقط کافى است یکبار بلوتوث تلفن همراه خود را در این اماکن روشن کرده و مشاهده  کنید که انواع و اقسام اسم ها بر روى صفحه تلفن  همراهتان نقش مى بندد.

جوانان؛ نقاط هدف؟!

به عقیده بسیارى از کارشناسان استفاده نادرست و غیراخلاقى از تلفن همراه و نقل و انتقال بلوتوث هاى غیراخلاقى در بین گروه هایى از جامعه به ویژه جوانان رواج بیشترى دارد؛ که در این میان دبیرستان ها و دانشگاه ها از جمله اماکنى هستند که در آنها

بلوتوث هاى غیراخلاقى به راحتى جا به جا مى شود.

.بلوتوث
این روزها بخشى از گرفتارى هاى دائمى دستگاه هاى قضایى در ایران رسیدگى به پرونده هایى با موضوع بلوتوث هاى غیراخلاقى است. زندگى زن و مردى که به دلیل انتشار یک فیلم یا تصویر در آستانه فروپاشى است یا اعتبار هنرى یک هنرمند که به علت انتشار یک فیلم ساختگى غیراخلاقى در معرض خطر قرار گرفته است و ده ها مورد مشابه دیگر که هر یک به نوعى محصول پدیده اى به نام بلوتوث است.

بلوتوث


آموزش و پرورش و کارگروه ویژه
همانطور که اشاره شد یکى از اماکنى که در آن بلوتوث هاى غیراخلاقى به راحتى جا به جا مى شود، مدارس و به ویژه دبیرستان ها هستند.دانش آموزان امروزى روزهاى مدرسه را با همراه داشتن جدیدترین فناورى پشت سر مى گذارند. دانش آموزان همراه با پخش کننده موسیقى، تلفن همراه یا گیم و... سر کلاس هاى درس مى نشینند. شاید آمار پخش کننده هاى موسیقى، گیم ها و دیگر وسایل بین دانش آموزان نسبت به تلفن همراه بسیار پایین باشد. به همین دلیل و به علت خطرات استفاده نادرست از تلفن همراه وزارت آموزش و پرورش کارگروهى تشکیل داده است که به بررسى استفاده از تلفن همراه در مدارس بپردازند.تشکیل این کارگروه به دستور وزیر آموزش و پرورش نشان دهنده اهمیت موضوع است.
سرپرست دفتر مشاوره امور تربیتى و مشاوره معاون پرورش گفته است که نگاه آموزش و پرورش به استفاده از تلفن همراه صرفاً بازدارنده نیست و سعى کرده ایم نگاه پیشگیرانه به نحوه استفاده از آن داشته باشیم.


نیروى انتظامى در انتظار حکم قضایى
اما سردار روزبهانى، رئیس پلیس امنیت اخلاقى نیروى انتظامى در مورد بلوتوث هاى غیراخلاقى معتقد است: نقل و انتقالات این نوع از بلوتوث ها جرم محسوب مى شود و وظیفه دستگاه قضائى است که با مجرمین و افرادى که با آبروى مردم بازى مى کنند، برخورد قاطع و قانونى انجام دهد.رئیس پلیس امنیت اخلاقى نیروى انتظامى در ادامه با اشاره به این مطلب که پلیس امنیت اخلاقى نقل و انتقالات و انتشار این نوع بلوتوث ها را مورد کنترل و نظارت و ارزیابى قرار مى دهد مى گوید: تا زمانى که از طرف مقام قضائى دستورى مبنى بر برخورد با افرادى که اقدام به جابه جایى بلوتوث  غیراخلاقى مى کنند صادر نشود نیروى انتظامى نمى تواند با این افراد برخورد کند.روزبهانى در ادامه با اشاره به ضعف قوانین نظارتى و خلاقانونى در زمینه تلفن همراه و مشکلات آن مى گوید: نیروى انتظامى ضابط قوه قضائیه است و بر اساس قانون با متخلفان در زمینه بلوتوث  غیراخلاقى برخورد مى کند.


سؤال هایى که بى پاسخ مانده اند
در سال هاى اخیر طرح هاى مختلفى از سوى مسؤولان نیروى انتظامى براى مقابله و برخورد با این نوع جرائم در کشور مطرح شده است که هیچ کدام از آنها تا به امروز به سرانجام نرسیده است؟!بر طبق آخرین آمار در حال حاضر حدود ۲۷ میلیون مشترک تلفن همراه در ایران وجود دارد که محتواى ۷۰ درصد پیام هاى کوتاه و بلوتوث هاى آنها شامل هجو، طنزهاى عامیانه و تصاویر غیراخلاقى است.بارها در جراید و خبرگزارى هاى مختلف در مورد پدیده بلوتوث هاى غیراخلاقى هشدار داده شده است، اما بلوغ زودرس، ناامنى و احساس عدم امنیت توسط افراد، رواج فساد اخلاقى در میان جوانان و همچنین پدیدار شدن ده ها مشکل فرهنگى و اجتماعى در کشور و تهدید سلامت اخلاقى جامعه تنها گوشه اى از مهم ترین معضلاتى است که با تولید و عرضه بلوتوث هاى تهدیدآمیز و غیراخلاقى در جامعه به وجود مى آید.
به راستى چرا باید فیلم هاى خصوصى ده ها بازیگر و فوتبالیست  مشهور بدون هیچگونه ضابطه اى در دست مردم باشد؟! دولت و نیروى انتظامى چرا طرح یا اقدام ویژه اى را در دستور کار خود قرار نمى دهد؟! و کدام سازمان یا دستگاهى وظیفه برخورد با این نوع جرائم در کشور ما را بر عهده دارد و هزاران هزار سؤال بى جواب، در برابر گسترش بى حد و مرز این نوع جرائم در کشور.

/ 1 نظر / 33 بازدید
ریحانه

نمی دونم آیا واقعا نیروی انتظامی در این بخش باید مخاطب قرار بگیرد یا نباید در این جور مسایل مخاطب باشد واقعا نمی دونم