نگاهى به افزایش حضور زنان در آژانس هاى داخل شهر

بازارى که دیگر مردانه نیست!
على البرزى روزنامه جوان١٧/۵/٨٨

 در یک صبح بهارى براى رفتن به محل کار آماده مى شوم، کمى از برنامه روزانه عقب افتاده ام، ترجیح مى دهم که براى استفاده بهتر از وقت و زمان از آژانس استفاده کنم. با تماس تلفنى من بعد از ۱۰ دقیقه پرایدى در مقابل در منزل توقف مى کند. دختر جوانى با ظاهرى نه چندان مناسب به جاى راننده نشسته است. دچار تردید مى شوم و در یک لحظه هزاران سؤال در ذهنم شکل مى گیرد، راننده خانم آن هم در یک آژانس مردانه؟! راننده خانم جوان آن هم با ظاهرى نامناسب؟! و هزاران سؤال بى جواب دیگر، براى اینکه مطمئن شوم قبل از سوار شدن سؤال مى کنم.

براى خرج تحصیل
در طول مسیر کنجکاو شدم که از او در مورد این کارش سؤال کنم در ابتدا از جواب دادن امتناع مى کند اما با اصرار من سرانجام خود را مریم ۲۳ ساله و دانشجوى رشته معمارى دانشگاه آزاد معرفى مى کند و مى گوید براى خرج تحصیلش این کار را انجام مى دهد و هیچ علاقه اى به کار در آژانس ندارد. حین صحبت چشمانش پر از اشک مى شود و مى گوید که مثل همه هم سن و سالانش دوست دارد بدون دغدغه در سر کلاس درس حاضر شود اما چه کند که بدون کار کردن نمى تواند خرج تحصیلش را دربیاورد. از دوستان دیگرش مى گوید و اینکه آنها هم براى خرج و مخارج زندگى در این حرفه مشغول به کار شده اند.
راننده زن

من خیابانى نیستم!
با خود فکر مى کنم که رانندگى یک دختر جوان در تاکسى سرویس مردانه در شهرى همانند تهران چه بازتا ب هایى بین مردم دارد.
این دختر جوان در مورد سختى هاى کارش مى گوید که تاکنون چندین بار مورد اذیت و آزار مزاحمین خیابانى قرار گرفته است و در چندین مورد هم مسافران به چشم یک دختر خیابانى به او نگاه کرده اند. شاید تا چند سال پیش اشتغال زنان در حرفه هاى مردانه امرى ناپسند محسوب مى شد اما در این روزها شاهد افزایش فعالیت زنان در عرصه هاى مختلف اجتماعى هستیم.
یکى از این حوزه ها که با گسترش شهرنشینى پدید آمده است اشتغال زنان در آژانس ها و تاکسى سرویس هاى داخل شهرهاست. استقبال زنان از تاکسى ویژه بانوان باعث شد که شرکت هاى مختلف با تاسیس این نوع آژانس ها درصدد کسب درآمد و خدمت رسانى به بانوان باشند.

اما متاسفانه در چند ماه گذشته مشاهده شده است که از رانندگان زن در آژانس هاى عمومى هم استفاده مى شود و حتى در برخى از موارد زنان اقدام به جابه جایى مسافر مرد در سطح شهر یا بیرون از شهر مى کنند. آمارها نشان داده است که در سال ۱۳۴۵ حدود یک میلیون زن در بازار کار ایران حضور داشته اند که این رقم در سال ۱۳۵۵ به حدود ۵‎/۱ میلیون نفر افزایش یافته است. بعد از پیروزى انقلاب و آغاز جنگ به دلیل تغییر نگرش نسبت به فعالیت زنان شمار  زنان در بازار کار کاهش یافت و در سال ۱۳۶۵ به حدود ۳‎/۱ میلیون نفر رسید.
تجربه اجتماعى نشان داده است که حضور زنان در اماکن و فعالیت در شغل هاى مختلف توانسته است تعادل اجتماعى را به میزان قابل توجهى افزایش دهد. اما این سؤال مطرح مى شود که اشتغال زنان در شغل هایى نظیر آژانس هاى مردانه که تعداد زیادى از کارکنان این اماکن را مردها تشکیل مى دهند مى تواند همچنان بر این تجربه اجتماعى استوار باشد و به آن تحقق بخشد؟!
شرایط اشتغال فراهم شود
مریم دامشت، جامعه شناس و استاد دانشگاه با اشاره به این مطلب که باید شرایط اشتغال زنان در جامعه فراهم شود، گفت: اشتغال زنان در حرفه هایى نظیر رانندگى تاکسى و آژانس ها باعث تاثیرات منفى در رویه آنها مى شود. این نوع شغل ها روى خانم ها اثرات روحى و روانى مثبتى ندارد و موجب بر هم خوردن تعادل روانى در این افراد مى شود.
این جامعه شناس در ادامه با بیان این مطلب که مشکلات اقتصادى در جامعه علت اصلى به وجود آمدن این نوع اشتغال هاست، مى گوید: زنان با توجه به شرایط خاص روحى و شخصیتى باید در شغل هایى مشغول به فعالیت شوند که داراى تنش و استرس کمترى باشند. دامشت در ادامه با اشاره به این مطلب که هیچ شخصى با فعالیت زنان مخالفت ندارد، مى گوید: این به این معنا نیست که زنان در هر شغلى که قبلاً مردانه بوده است فعالیت کنند.

تحمیل بار مضاعف بر زنان
اما دکتر «ستاره فروزان» استاد دانشگاه و عضو هیات علمى دانشگاه علوم بهزیستى با بیان این مطلب که این نوع اشتغال ها نوعى بار مضاعف بر زنان در جامعه است، مى گوید: در بحث اشتغال زنان در آژانس ها باید دید که تا چه میزان ثابت کارى براى این قشر از جامعه وجود دارد و تا چه میزان درآمدى که از این نوع اشتغال ها حاصل مى شود پایدار و مکفى خواهد بود؟! این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به این مطلب که تحقیقات نشان مى دهد زنان در کار و اشتغال به اصول و قواعد کارى پایبند هستند، اظهار داشت: فراهم کردن شرایط کارى مناسب براى زنان مى تواند از جهات مختلف براى بازار و اشتغال مفید باشد./انتهای مطلب
/ 1 نظر / 31 بازدید
محمد مهدی اسلامی

کاش به او می گفتید همه حرفها گفتنی نیست. برخی حرفها را باید با نشانه ها زد. منکر جو خراب جامعه نیستم اما اگر ظاهری متناسب تر با محیط کار انتخاب می کرد (که حتی شما هم از بیان آن دریغ نکردید) شاید کمتر او را اشتباه می گرفتند، نه؟