گزارش جوان از عدم توجه برخی سازمان ها به کارت منزلت سالمندان :

اما بعد از گذشت چند سال از اجرای این طرح شاهد نوعی بی توجهی از طرف برخی سازمان ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی نسبت به کارت منزلت هستیم و درچند وقت اخیر سالمندان و افراد بازنشته برای استفاده از این کارت با مشکلات مختلفی مواجه شده اند .

"اکرم شاهرخی" رئیس فرهنگسرای سالمند و عضو شوراء ملی سالمندان در ارتباط با موارد استفاده از کارت منزلت می گوید : سالمندان با استفاده ازاین کارت می توانند ازامکانات فرهنگی ، هنری و سرویس های حمل و نقل عمومی شهر تهران به صورت رایگان استفاده کنند .


با توجه به گفته های رئیس فرهنگسرای سالمند ، متاسفانه در سطح شهر به مراتب دیده می شود که سازمان های مختلف از پذیرش این کارت خودداری می کنند و این شرایط نارضایتی هایی را دربین سا لمندان به ویژه آن دسته از سالمندانی که ازسرویس اتوبوسرانی شهر تهران برای نقل و انتقال استفاده می کنند به همراه داشته است .


متاسفانه ارائه یک کارت منزلت دیگرازطرف سازمان بازنشتگی کشورمشکلات را دو چندان افزایش داده است .


" سازمان بازنشتگی بدونه هیچگونه هماهنگی این اقدام را انجام داده است و باعث مشکلات فراوانی شده است " این جملات را رئیس فرهنگسرای سا لمند در واکنش به اقدام سازمان بازنشتگی می گوید و در ادامه با بیان این مطلب که کارت منزلت در ابتدا فقط برای افراد بالای 65 سال تعریف شده بود می افزاید : با ارائه کارت جدید ازطرف سازمان بازنشستگی افرادی که حتی با 20 سال سابقه کاری بازنشسته شده اند هم شامل این کارت می شوند و این خود از بزرگترین مشکلات کنونی ما در جهت ارئه این کارت است.

* نیازمند تحول اساسی :
 
"
طرح کارت منزلی نیازمند تحولات اساسی است و ادامه یافتن آن باعث مشکلات فراوانی برای سالمندان می شود "این جملات  ار زمانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می گوید و با بیان این مطلب که سالمندان بارها با نمایندگان مجلس در رابطه عدم ارائه تسهیلات مناسب کارت منزلت صحبت داشته اند گفت : متاسفانه در چند وقت اخیر کارت منزلت کارایی لازم خود را از دست داده است و نیازمند بازنگری در این طرح هستیم .

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه با اشاره به این مطلب که بازنشتگان و افراد سالمند که زمان زیادی از عمر خود صرف خدمت به جامعه و مردم کرده اند نیازمند توجهات ویژه ای هستند گفت:چنانچه طرح یا اقدامی برای رفاه حال این قشر از جامعه به اجرا در می آید باید با اقدامات بعدی تکمیل شود تا تمامی سالمندان بتوانند به راحتی از این امکانات استفاده کنند.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این مطلب که مجلس و نمایندگان آماده تصویب طرحی در این زمینه برای رفاه حال سالمندان و بازنشستگان هستند گفت :چنانچه لایحه و یا طرحی از طرف دولت به مجلس در زمینه ارئه تسهیلات به سالمندان ارئه شود مجلس این لوایح را در دستور کارویژه  خود قرار می دهد .

به هر حال کارت منزلت با وجود مشکلات فراوان برای سالمندان متقاضی صادر می شود ،عضویت در کتابخانه های دولتی ، استفاده از کلاس های ورزشی به صورت نیم بها و ورود به ورزشگاه ها تسهیلاتی است که در کارت  منزلت بازنشستگان خلاصه شده است و جای سوال دارد که آیا دغدغه بیش از 600 هزار بازنشسته فقط ورود به اماکن ورزشی و کتابخانه است .
آنچه مسلم است ، بازنشستگان نسبت به سایر افراد جامعه با مشکلات بیشتری مواجه هستند و با افزایش تورم بر مشکلات این قشر از جامعه افزوده می شود ./انتهای پیام

/ 2 نظر / 164 بازدید
نارنجستان قلم

سلام دیروز فرصت نشد بنویسم که از تحمل و آرامشتون در انتقادات تندم واقعا ممنون ... کاش فقط فشار کاری بود...زندگی بعضی وقتا خییییییییلی تلخ می شه بخصوص وقتی فهمیدم از دوستان وبلاگیم نظراتم رو برای خیلی ها که به ظاهر دوست هستند خونده و باعث دردسر برام شده البته نگرانی ندارم چون حسابم پاکه اما دلم خیییییییییییییییلی می سوزه ... مهرتون پایدار یاعلی

فلک پیما

جالبه واقعا! دست شما درد نکنه ازین چیزا می نویسی! با اون نکته از زیر کاپشن هم خیلی حال کردم! عاشق این کارم!