گزارش خبرنگار «جوان» از یک همایش متفاوت در پایتخت

 چند سالی است که برگزاری همایش‌های ازدواج آسان برای ترویج فرهنگ صحیج ازدواج و آگاه‌سازی جوانان در دستور کار مدیران فرهنگی کشور قرار دارد. به باور بسیاری ازکارشناسان، این همایش‌ها برای اطلاع رسانی و آگاه‌سازی جوانان نقش مؤثری دارد، اما اینکه اینگونه از همایش‌ها به بهانه‌های مختلف از هدف اصلی خود منحرف شود، نه تنها برای ترویج ازدواج آسان نقشی ندارد بلکه با گذر زمان به یک آسیب اجتماعی و ناهنجاری فراگیر تبدیل می‌شود.

به باور دکتر بانکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل ازدواج، اینکه همایش‌های ازدواج آسان به سمتی برود که ابزاری برای ایجاد انحراف در جامعه باشد یک معضل جدی و خطرناک است. بانکی با بیان این مطلب به «جوان» گفت: دو چیز آفت اصلی همایش‌ها با موضوع ازدواج است؛ تشریفات و غرب‌زدگی.

به گفته این کارشناس مسائل ازدواج، برخی از همایش‌های ازدواج آسان به واقع به دنبال آگاه‌سازی جوانان و ترویج فرهنگ صحیح ازدواج در جامعه است، اما به تدریج این همایش‌ها دچار تشریفات زدگی شده و از اهداف اصلی خود دور می‌شود. بنابر اظهارت وی در برخی دیگر از همایش‌های ازدواج که بسیار هم خطرناک است، فرهنگ آشنایی کشورهای غربی وارد مباحث و برنامه‌های همایش می‌شود و در حقیقت این همایش‌ها دچار آفت غرب‌زدگی می‌شوند. به تصریح وی، در این همایش‌ها برای آشنایی دختر و پسر از شگرد‌های غربی و به شیوه فیلم‌های هالیوودی استفاده می‌شود.

مواظب شیوه دعوت به همایش‌های ازدواج باشید
سرهنگ بهرام اسفندیاری، کارشناس انتظامی درباره برگزاری همایش‌های ازدواج موفق نیز معتقد است که برگزاری همایش و سمینار با موضوع ازدواج و ترویج فرهنگ صحیح از لحاظ قضایی و حقوقی هیچ ایرادی ندارد، اما زمانی که این همایش به سمت آشنایی دادن دختر و پسر و زیر پا گذاشتن هنجارهای اخلاقی و اسلامی پیش برود، هم از لحاظ حقوقی مشکل دارد و هم از جهت قضایی.

اسفندیاری با بیان این مطلب به «جوان» گفت: جوانانی که قصد شرکت در اینگونه همایش‌ها را دارند باید نسبت به نوع دعوت هوشیار باشند، در موارد عادی دعوت به همایش به صورت رسمی در محافل عمومی پخش می‌شود یا از طریق تریبون‌های رسمی همانند صدا و سیما و جراید درباره زمان برگزاری این همایش‌ها اطلاع رسانی می‌شود، اما زمانی که اطلاع رسانی به صورت پیامکی آن هم تنها دعوت از افراد مجرد برای یک همایش ازدواج موفق باشد، برای شرکت در آن باید کمی تأمل داشت چراکه در ورای این همایش‌ها اهداف خاصی نهفته است .

اسفندیاری با اشاره به اینکه آموزش‌های قبل از ازدواج به دو دسته آموزش‌های مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند، افزود: آنچه امروز بیشتر مورد توجه است، ارائه آموزش‌های مستقیم در قالب همایش‌های ازدواج است که جوانان با حضور در این همایش‌ها با موضوعات مختلف از جمله عوامل تأثیرگذار در امر ازدواج و نحوه رفتار با همسر آشنا می‌شوند، اما باید مواظب آفت‌های اینگونه از همایش‌ها هم باشند.

/ 1 نظر / 36 بازدید
مجید محبی

سلام آقای البرزی گزارش واقعا جالبی بود، منتظر گزارش های زیبای شما هستیم ... در پناه حق