خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

نگاهى به مشکلات معلولان در جامعه امروزى
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ تیر ۱۳۸۸
 

این گزارش در تاریخ 27/4/ 1388در روزنامه جوان به چاپ رسید

یک ثانیه تا معلولیت

علی البرزی

زنگ اول:
براى رفتن به دانشگاه ازخانه بیرون مى آید و به سختى خود را به خیابان اصلى مى رساند. مدت زیادى منتظر رسیدن وسیله اى که او را به مقصدش برساند در کنار خیابان مى ایستد. هر وسیله اى را نمى تواند سوار شود چرا که او دچار معلولیت از ناحیه پا است.
زنگ دوم:
با عصایى که به او در راه رفتن کمک مى کند به سختى خود را به سالن اصلى دانشگاه مى رساند باید به طبقه چهارم برود، برق نیست و آسانسور خاموش است. براى رسیدن به کلاس درسش باید بیش از ۴۰ پله را بالا برود.
زنگ سوم:
براى بالا رفتن از این تعداد پله نیازمند کمک است. همه در کلاس درس هستند، ساعتى مى گذرد و از کمک خبرى نمى شود، لابد همه مشغول تحصیل علم و دانش اند!؟ اگر وضع همین طور پیش برود باز هم ساعت اول کلاس را غیبت مى خورد.
معلولان، مشکلات آنها، ازدواج و دانشگاه معلولان، مناسب سازى معابر براى این قشر از جامعه و هزاران هزار خبر، گزارش، مقاله و یادداشت مختلف با موضوع معلولان و مشکلات آنها بارها در رسانه هاى مختلف منتشر شده است. آیا سازمان بهزیستى، وزارت رفاه و تشکل هاى معلولان توانسته اند پاسخگوى نیازهاى اساسى این قشر از جامعه باشند؟
هفته بهزیستى فرصت مناسبى است تا جواب این پرسش را از مسؤولان ذى ربط جویا شویم.
«محمود کارى» رئیس انجمن نداى معلولان ایران با اشاره به این مطلب که اقدامات سازمان بهزیستى در خدمت رسانى به افراد معلول روند شتابانى در سال هاى اخیر داشته است، مى گوید: معلولان و افراد ناتوان مشکلات اساسى دارند که متاسفانه درسال هاى اخیر به آن رسیدگى نشده است.

معلولین
وى در ادامه با بیان این مطلب که بعد از گذشت سال ها از تصویب قانون جامع معلولان، هنوز این قانون در کشور اجرایى نشده است، مى افزاید: در بحث آموزشى، محل و نقل و انتقال، معلولان امروزه با مشکلات اساسى روبه رو هستند که مسؤولان سازمان بهزیستى باید توجه ویژه اى به این مسائل داشته باشند.
هفته هایى که به راحتى مى گذرند؟
رئیس انجمن نداى معلولان ایران با بیان این مطلب که هفته بهزیستى مى تواند فرصت خوبى براى مسؤولان این سازمان در بازبینى عملکرد و برنامه ریزى هاى بهتر براى خدمت رسانى به معلولان باشد، مى گوید: متاسفانه بسیارى از این هفته ها همانند هفته بهزیستى براحتى مى گذرند و مسؤولان نگرشى به عملکرد خود در سال هاى گذشته ندارند.«کارى» در ادامه با اشاره به این مطلب که موضوع سوخت و کارت سوخت براى معلولان به دغدغه اصلى این قشر از جامعه تبدیل شده است، مى افزاید: کارت هایى که در سیستم هاى حمل ونقل عمومى قابل استفاده نیست و فاصله طولانى و چند ماهه شارژ این کارت ها از مشکلاتى است که معلولان در زمینه استفاده ازکارت سوخت با آن مواجه هستند.
استقبال از طرح هاى پیشنهادى
اما «زمانى» عضو کمیسیون اجتماعى مجلس با اشاره به این مطلب که همه سازمان ها و دستگاه هاى اجرایى براى حل مشکل معلولان باید بسیج شوند، مى گوید: کمیسیون اجتماعى مجلس از طرح هاى پیشنهادى در زمینه مشکلات معلولان و راه حل آن استقبال مى کند.
وى در ادامه با اشاره به این مطلب که طرح هاى ارسالى از سوى وزارت رفاه به مجلس در مورد معلولان مورد استقبال اعضاى کمیسیون اجتماعى است، مى افزاید: در راستاى حمایت مجلس از حقوق معلولان چندى پیش نمایندگان، وزیر رفاه را براى پاسخگویى درمورد اقدامات انجام شده براى معلولان به مجلس فرا خواندند که در این جلسه سؤالات مختلفى در زمینه معلولان و مشکلات آنها از وزیر رفاه مطرح شد که در صورت نیاز باز هم نمایندگان از طریق برگزارى جلسات مختلف و پرسش از مسؤولان مربوطه مسائل این قشر از جامعه را پیگیرى مى کنند.
خدمت رسانى به همه معلولان مقدور نیست!
دکتر ابوالحسن فقیه، رئیس سازمان بهزیستى که نقش بسزایى در حل مشکلات معلولان دارد، با اشاره به این مطلب که بودجه سازمان بهزیستى در سال هاى اخیر افزایش یافته است، مى گوید: تلاش این سازمان براى خدمت رسانى بهتر و بیشتر به معلولان تحت پوشش است، اما با توجه به مشکلات فراوان این قشر از جامعه سازمان بهزیستى نمى تواند به همه معلولان به صورت کامل خدمت رسانى داشته باشد.
وى در ادامه گفت: بودجه فعلى با وجود افزایش نسبى در سال هاى اخیر نمى تواند جوابگوى نیازهاى تمام قشر معلولان در کشور باشد و سازمان بهزیستى به دنبال جذب اعتبارات از طریق سازمان ها و نهادهاى دیگر است.وى در ادامه با اشاره به این مطلب که در سال ۸۷ کل بودجه این سازمان به ۶۷۰ میلیارد تومان رسیده است، گفت: علاوه بر این رقم ۱۸۸ میلیارد تومان هم از منابع مختلف جذب شده است.فقیه در ادامه گفت: این بودجه براى خدمت رسانى بیشتر باز هم باید افزایش یابد تا سازمان بهزیستى بتواند با چالش هاى پیش رو مقابله کند.
تشکیل بانک جامع اطلاعاتى
داشتن آمار و اطلاعات صحیح و دقیق براى برنامه ریزى از نیازهاى اساسى یک جامعه پیشرفته است. در صورت نبود بانک هاى اطلاعاتى جامع و برخوردار از حداقل آمار و اطلاعات صحیح به تبع آن برنامه ریزى در هاله اى از انبوه ابهامات انجام خواهد شد و در واقع بیش از آنکه یک برنامه ریزى معنى دار باشد پرتاب کردن تیرهایى در تاریکى است.
هر معلول یک اتاق فکر
معلولان خود به عنوان یک اتاق فکرى براى حل مشکلات محسوب مى شوند و چنانچه مسوولان از نظرات و تجربیات افراد معلول براى رفع مشکلات آنها استفاده کنند نتایج بهترى در این کار به دست خواهند آورد.معلولان افرادى هستند پویا، شاداب و امیدوار به زندگى و علاقه مند به ساختن محیط اطراف و استفاده از این افراد براى امور مختلف مى تواند اثرات مفید و قابل توجهى داشته باشد.از طرف دیگر باید نگاه موجود به معلولیت درجامعه دچار تغییرات اساسى شود.
از قدیم هم شنیده ایم که گفته شده است معلولیت محدودیت نیست و این جمله براى همه مردم یک جامعه باید به عنوان یک نماد اجتماعى در نظر گرفته شود.سال هاست که در اتوبوسرانى شرکت واحد بر چسب جایگاه ویژه معلولان و جانبازان را مى بینیم اما دریغ از کمى توجه به آنها.
یک ثانیه تا معلولیت
فاصله بین معلولیت و سلامت یک ثانیه است و در هر شرایطى امکان دارد فردى دچار معلولیت شود و این وظیفه آحاد جامعه است که افراد معلول را فراموش نکنند و با یک توجه انساندوستانه و منطقى به این موضوع گام هاى مؤثرى براى رفع مشکلات این افراد بردارند./پایان مطلب