خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

پیوند هنر و کارآفرینی
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ تیر ۱۳۸۸
 

گفت‌وگوی من با کارآفرین نمونه

پیوند هنر و کارآفرینی


کارآفرین برتر بخش هنر و خدمات جشنواره کارآفرینان برتر، اعتماد به نفس، ریسک پذیری، استفاده از تجربیات افراد خردمند و دانش وسیع نسبت به مسائل را از اصلی ترین عواملی نام می برد که او را در پیشبرد اهدافش جدی و مصمم کرده است.

 گفت و گو:علی البرزی/شبکه خبری snn

اشاره:هر وقت صحبت از کارآفرینی می شود شاید اولین موضوعی که در ذهن هر فرد شکل می گیرد، مربوط به صنعت، کارخانه و یا موضوعات مرتبط با کارهای سنگین باشد، اما در این مصاحبه ما شخصی را به شما معرفی می کنیم که در جشنواره کارآفرینان برتر به خاطر خلاقیت، نوآوری و ایده ای که در زمینه هنر داشته به عنوان کارآفرین برتر بخش هنر و خدمات معرفی شده است.

محمدحسن گلبن حقیقی متولد شیراز است و دیدار ما با او در اولین نمایشگاه تخصصی هنرهای تجسمی در تالار وحدت انجام می شود.

-از طرح و ایده خود در جشنواره کارآفرینان برتر بگویید؟

زمانی که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس مشغول به کار بودم به دلیل علاقه شدید به هنر با خود سوال می کردم که چرا آثار هنرمندان نقاش و مینیاتور فقط در گالری ها و نمایشگاه های مختلف باید در معرض دید عموم قرار گیرد و تعداد کمی از علاقه مندان به این آثار دسترسی داشته باشند، بنابراین با خود تصمیم گرفتم که با راه انداختن یک کارگاه هنری و خرید آثار این هنرمندان، به معرفی این آثار در مجامع بین المللی و فروش آن از طریق سایت اینترنتی بپردازم.

بعد از پیگیری های انجام شده در سال 83 با همکاری و رایزنی، در فرانسه اولین نمایشگاه را برای عرضه این آثار برپا کردیم.

با استقبال هنرمندان و ایرانیان مقیم فرانسه از این آثار و همچنین درخواست هنرمندان به ارائه آثار خود در گالری ما که در آن زمان گالری «پردیس» نام گرفت تصمیم به برپایی مجدد این نوع گالری ها در کشورهای دیگر گرفتیم.

این روند در سال های اخیر ادامه داشته و تا به حال حدود 300 اثر نقاشی و مینیاتور را از هنرمندان به صورت تضمینی خریداری کرده ایم و به دنبال آن هستیم که با اقبال بیشتر اروپاییان و آمریکایی ها از آثار هنری ایرانیان، این آثار را در نمایشگاه های مختلف به نمایش بگذاریم.

- چطور شد که به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شدید؟

زمانی که برای اولین بار نمایشگاهی را از آثار هنرمندان در پاریس برپا کردم به خاطر اینکه اولین بار بود که یک گروه از شهرستان این نمایشگاه ها را برپا کرده بود این اقدام مورد توجه مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد استان فارس قرار گرفت، بنابراین با پیشنهاد آنها در جشنواره کارآفرینان برتر شرکت و به عنوان رشته برتر  بخش هنر انتخاب شدم.

- آیا این طرح صرفه جویی هم برای کشور در پی دارد؟

وقتی که  هنرمندان آثار خود را به ما ارائه می دهند با تضمین فروش اثر روبرو می شوند که این خود نوعی امیدواری و دلگرمی برای هنرمندان است تا بتوانند خود را هم از نظر مادی و معنوی تامین کنند.

از طرفی آثار هنرمندان ایرانی در کشورهای اروپایی بشدت مورد استقبال قرار می گیرد که همین موجب اعتلای فرهنگ اصیل ایرانی و معرفی آن به مردم کشورهای دیگر می شود.

- برای انجام این کار چه کسانی کمک و همراه شما بودند؟

از سال 83 که تصمیم به ایجاد این کارگاه و جمع آوری آثار هنرمندان را گرفتم با حمایت مسئولان ارشاد استان فارس و دوستان و دو تن از استادان خود در دانشگاه همراه بودم که همواره راهنما و پشتوانه من در این کار بودند.

از طرفی هم اولین جرقه های این کار در زمان کودکی و در سال های 48 تا 50 شکل گرفت؛ زمانی که پدربزرگم من را تشویق به کار و رفتن به مغازه و فروشندگی می کرد.

- آیا طرح و ایده دیگری هم دارید؟

هم اکنون در گالری و کارگاه خود طرحی را در دست اقدام دارم که در آن با استفاده از دست بافت های عشایر که به عنوان زیرانداز استفاده می شده و هم اکنون دیگر در حال فرسودگی است در حقیقت تلفیقی از مینیاتور و دست بافت را به وجود آورده ام.

- مهم ترین عوامل موفقیت خود را در چه می دانید؟

اعتماد به نفس، ریسک پذیری، استفاده از تجربیات افراد خردمند و دانش وسیع نسبت به مسائل اصلی ترین عواملی بودند که من را در پیشبرد اهدافم جدی و مصمم کردند.

- با توجه به اهمیت گسترش کارآفرینی در کشور چه صحبتی با جوانان که می خواهند ایده و طرح های خود را به مرحله اجرا برسانند، دارید؟

به نظر من هنر بخشی است که تا کنون مسکوت مانده و هیچ کس در این موضوع کنکاش و تحقیقی نداشته است؛ این در حالی است که با پشتوانه 10 هزار ساله هنر ایران مواجه هستیم، بنابراین جوانان و اهالی هنر باید با ابتکارات، ابداعات و پشتوانه کاری خود گام های موثری در این زمینه بردارند.

از سوی دیگر به جوان هایی که علاقه مند به راه اندازی کسب و کار هستند توصیه می کنم که اعتماد به نفس، توکل به خدا و  استفاده از تجربیات گذشتگان را سرلوحه خود برای رسیدن به اهداف داشته باشند./انتهای پیام/