خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

هراس از هجوم گرگ‌ها
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

این گزارش را برای شبکه خبر دانشجو نوشتم :

نگاهی به چالش‌های پیش روی دانشجویان دختر شهرستانی در تهران

هراس از هجوم گرگ ها

 

اشاره:

برداشت اول: ورود به دانشگاه

بعد از چند سال تلاش و خرج مخارج بسیار و پشت سر گذاشتن شب های اضطراب و امتحان به آرزوی دیرینه خود یعنی تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر کشور و پایتخت رسیده است.

با هزاران امید و آرزو از دورترین نقطه کشور راهی تهران می شود و فصل تازه ای از زندگی خود را در غربتی به نام تهران آغاز می کند.

برداشت دوم: غربتی به نام تهران

ساکت و آرام در گوشه ای از حیاط دانشگاه نشسته است و با خودش و غربتی که گرفتار آن شده کنار می آید؛ کمتر صحبت می کند و تنها به تماشای مناظر اطراف و دانشجویانی که با یکدیگر شادی می کنند، می نشیند، از صحبت کردن با دیگران واهمه دارد؛ چرا که نمی خواهد لهجه غلیظش باعث شناخته شدن او شود.

صبح ها را در دانشگاه و شب را در خوابگاه می گذارند بدون اینکه اندک توجهی به تهران و آدم هایی که درآن زندگی می کنند داشته باشد.

برداشت آخر: هراس از هجوم گرگ ها

برای تامین خرج تحصیل خود به اجبار در شغلی بی ارتباط با رشته تحصیلی و در محیطی نامناسب مشغول کار می شود.

کار و اشتغال در محیطی نامناسب، رفت و آمد در خیابان های ناشناخته پایتخت و هراس از نگاه های مختلف و تهدید‌آمیز در محیط کاری و هراس از هجوم گرگ ها و چشم هایی که همواره او را می نگرند از مشکلاتی است که با آنها دست و پنجه نرم می کند، اما اخذ مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه تهران تنها هدفی است که او را مجبور به ادامه تحصیل می کند.

مشکلات اجتماعی و دانشجویان دختر

بر اساس نتایج تحقیقات به عمل آمده مشکلات ارتباطی، رفاهی، ‌اعتقادی و تحصیلی از جمله مهمترین مشکلات پیش روی دانشجویان دختر شهرستانی در تهران است.

زهرا رشنوادی پور، کارشناس اداره آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی در مورد بیشترین مشکلات دانشجویان دختر شهرستانی در تهران معتقد است: مسائل و مشکلات دانشجویان دختر شهرستانی در تهران را می توان در چند حیطه طبقه بندی کرد که یکی از مهمترین این مشکلات عدم آشنایی با وضعیت فرهنگی و اجتماعی کلانشهر هاست که باعث یکسری تعارضات روحی و روانی و اخلاقی در افراد می شود و گاهاً به صورت آسیب های اجتماعی - همانند اعتیاد و خودکشی - خودنمایی می کند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که تعداد زیادی از این دختران از نواحی روستاها و شهرهای کوچک به دانشگاه های تهران راه پیدا می کنند،‌ می افزاید: این افراد در بدو ورود به دانشگاه تحت تاثیر زندگی جدید در یک شهر بزرگتر و از همه مهمتر زندگی مستقل و به دور از محیط تقریباً قانونمند خانواده قرار می گیرند که اگر اعتماد به نفس در این دختران ضعیف باشد این استقلال می تواند مشکلات جدیدی برای آنها بوجود آورد.

رشنوادی پور در ادامه با اشاره به این مطلب که اشتغال های دانشجویان در دانشگاه ها می تواند هم جنبه مثبت و هم منفی داشته باشد، می افزاید: از لحاظ جنبه مثبت، تقویت روحیه کار و تلاش و کسب درآمد می تواند در آینده و زندگی زناشویی این افراد نقش موثری داشته باشد و جنبه منفی آن هم، سوءاستفاده از این افراد و گرفتار شدن آنها در دام افراد سودجو و فرصت طلب است که خود باعث افزایش آسیب های اجتماعی جدی در بین این گونه دانشجویان می شود، بنابراین دانشگاه ها می توانند با انعقاد تفاهم نامه هایی با دیگر دستگاه های اشتغالزا از جمله وزارت کار و وزارت صنایع اقدامات در خوری در راستای اشتغال موقت، سالم و باامنیت کامل این قشر از جامعه انجام دهند و گام های موثری در این زمینه بردارند.

تعامل سازمان های ذیربط

این کارشناس سازمان بهزیستی در ادامه با اشاره به تعامل سازمان های ذیربط در حل مشکلات این قشر از جامعه می گوید: با توجه به جامعه کنونی که بیشترین مشکلات مربوط به مسائل اقتصادی و فرهنگی است، ارگانی همانند وزارت ارشاد یکی از متولیان مسائل فرهنگی است که می تواند از طریق گسترش فرهنگ کتابخوانی، موسیقی، فیلم و تفریحات سالم در دانشگاه ها نقش اساسی در این زمینه ایفا کند، از طرفی نیز سازمان های حمایتی نظیر کمیته امداد که نقش کلیدی در حل مشکلات مالی و اجتماعی افراد دارند می توانند گام های کلیدی در راه رفع مشکلات دختران دانشجو بردارند.

تجربه کشورهای درحال توسعه نشان داده است که سرمایه گذاری در آموزش زنان موجب افزایش بهره وری اجتماعی می شود و زمینه را برای رشد و توسعه بیشتر فراهم می سازد؛ چرا که زنان به عنوان نیمی از پیکره جامعه که در مقطع زمانی امروز حضور ‌آنها در عرصه های اجتماعی انکارناپذیر است همواره مورد توجه برنامه سازان و طراحان فرهنگی بوده اند.

دختران دانشجو هم از این موضوع مستثنی نیستند؛ چرا که آنها در آینده وارد این جامعه می شوند و به کارگیری صحیح‌ آنها در تمامی امور می تواند زمینه ساز و بستر ساز فعالیت های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و در نتیجه مشارکت فعالتر و ساختن کشوری آبادتر در امور اجتماعی باشد./انتهای پیام/

گزارش از: علی البرزی