خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

حرکت خزنده «فرقه های شیطان پرستی» در حال گسترش است
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

گفتگوی من با سردار روز بهانی رئیس پلیس امنیت اخلاقی

حرکت خزنده «فرقه های شیطان پرستی» در حال گسترش است

فرقه های شیطان پرستی در ایران  هنوز گسترش چندانی نیافته است، اما نیروی انتظامی نگران است؛ چرا که این فرقه ها در حال گسترش و سازماندهی خود هستند و این زنگ خطر جدی برای همه مسئولان است.

گفت‌وگو از علی البرزی

 اشاره:

«گسترش و سازماندهی فرقه های شیطان پرستی در کشور»؛ این هشداری بود که مدتی پیش سردار روزبهانی، رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا در گفت وگو با «شبکه خبر دانشجو» مطرح، و به این ترتیب توجه مسئولان و کارشناسان را نسبت به این فرقه ها بیشتر از گذشته جلب کرد.

هر چند قبل از آن هم بسیاری افراد دیگر درباره گسترش این فرقه ها و خطر جدی آنها برای تهدید سلامت اخلاقی جوانان صحبت کرده بودند و هشدارهای مختلفی را در سایت و خبرگزاری های مختلف در این زمینه داده بودند، اما اظهارات سردار روزبهانی به خاطر ارتباط مستقیم وی با جرایم مربوط با این فرقه ها زنگ خطر جدی محسوب می شود.

به  همین بهانه با وی درباره نوع و فعالیت این فرقه ها در کشور گفت وگویی انجام داده ایم؛ البته نتیجه چند هفته پیگیری برای انجام مصاحبه و مشغله کاری سردار این شد که صبح یک روز بهاری به دفتر وی در پلیس امنیت اخلاقی ناجا برویم.

فرقه های شیطان پرستی، وضعیت امنیت اخلاقی در جامعه و اقدامات پلیس امنیت اخلاقی موضوعات اصلی است که با سردار روز بهانی درباره آنها گفت وگویی انجام دادیم.

- سردار شما اخیراً درباره گسترش و سازماندهی شدن فرقه های شیطان پرستی در کشور هشدار داده بودید، نحوه فعالیت و تشکیل این فرقه ها چگونه است؟

متاسفانه در عصر اطلاعات فرقه های مختلفی در حال گسترش عقاید غیر مذهبی و ادیان ساختگی هستند و طبق آخرین آمار، در حال حاضر بیش از 4000 فرقه شیطان پرستی در جهان به فعالیت می پردازند که از این تعداد نیمی در کشور آمریکا حضور دارند.

یکی از دلایل رشد این فرقه ها تهاجم به ادیان الهی است؛ چرا که یکی از خطرناک ترین شیوه های غرب برای تخریب اعتقادات و مبارزه با پیشرفت های علمی و اخلاقی از طریق همین عقاید است و به لحاظ طلایه دار بودن ایران در مبارزه با استکبار جهانی، هجمه زیادی از طرف این فرقه ها به کشور ما صورت می گیرد.

در حال حاضر در دنیا فرقه های شیطان پرستی کلیسا دارند و در کشورهای مختلف نظیر آمریکا، چین و برخی کشورهای اروپایی این فرقه ها برای خود دارای تشکیلات منسجم و یکپارچه ای هستند و این در حالی است که یکی از سردمداران که سعی در اشاعه افکار این فرقه ها به کشورهای دیگر را دارد، آمریکاست و طبق آخرین اطلاعات حدود هشت میلیون دلار سرمایه از طرف کشور آمریکا برای اشاعه این فرقه ها قرار داده شده است.

شیطان پرستان رفتارها، مراسمات مختلف و مبتذل از جمله تجاوز، کشتار، خوردن مدفوع، خوردن خون و قربانی کردن اعضا و صدها رفتار غیرانسانی را در مراسم های خود انجام می دهند و از طریق آرم های مخصوص، عکس های خشن و مدل های مو و آرایش به دنبال جذب جوانان هستند.

- این فرقه ها از چه راه هایی جوانان را جذب می کنند؟

یکی از حربه های این نوع گروه ها جذب جوانان از طریق موسیقی های مبتذل غربی است؛ موسیقی های رپ و متال را می توان از جمله موسیقی هایی نام برد که به لحاظ ریتم تند و شیوه خاص ساخت در جذب جوانان به این گروه ها موثر است.

متاسفانه به تازگی مدل های مو و لباس های آرم دار توسط جوانان استفاده می شود، در صورتی که بر اساس اقدامات کارشناسی پلیس امنیت اخلاقی ناجا تعداد زیادی از جوانانی که از این نوع لباس یا مدل مو و آرایش استفاده می کنند، نسبت به آن آگاهی ندارند و فقط به لحاظ زیبایی و حضور در جمع دوستان آنها را استفاده می کنند؛ تعداد زیادی از این علائم مربوط به فرقه های شیطان پرستی است که در کشور آمریکا استفاده می شود.

- وضعیت این فرقه ها در کشور ما چگونه است؟

این فرقه ها در ایران هنوز به صورت گسترده گسترش نیافته است، اما نیروی انتظامی نگران است؛ چرا که این فرقه ها در حال گسترش و سازماندهی کردن خود هستند و این زنگ خطر جدی برای همه مسئولان است.

نیروی انتظامی ضمن هشدار جدی به همه مسئولان اعم از دولتی - دانشگاهی خواهان برنامه ریزی صحیح و اصولی برای مقابله با هجوم این نوع فرقه هاست.

- فکر نمی کنید با توجه به هشدارهایی که در چند وقت اخیر در مورد این فرقه ها داده شده است هم اکنون در جامعه با یک سکوت خبری و عدم اطلاع رسانی مواجه هستیم؟

متاسفانه این احساس خطر هنوز در جامعه به وجود نیامده و بخش زیادی از آن به عدم آگاهی جوانان بر می گردد.

بسیاری از جوانان کشور به راحتی از آدم ها، نمادها و عکس های این فرقه ها استفاده می کنند؛ در صورتی که هیچ گونه آگاهی نسبت به خطرات فرقه های شیطان پرستی در کشور ندارند.

از طرفی زمانی که از اعلام خطر و یا هشدار در جامعه صحبت می شود، افکار عمومی به سمت نیروی انتظامی شکل می گیرد، این در حالی است که باید توجه داشته باشیم که نیروی انتظامی متولی همه امور فرهنگی و اطلاع رسانی نیست و این وظیفه سازمان ها و نهادهاست که با اقدامات کارشناسی و اطلاع رسانی خود در جهت آشنایی جوانان گام های موثری بردارند.

نیروی انتظامی خود را موظف می داند که به صورت همه جانبه با این معضل جدید اجتماعی مقابله کند، اما نباید فراموش کرد سازمان های مختلف باید در این کار نیروی انتظامی را یاری کنند تا شاهد گسترش و سازماندهی این فرقه ها و جذب جوانان این کشور در گروه های شیطان پرستی برای انجام اقدامات غیرانسانی نباشیم و با روزی مواجه نشویم که مقابله با این موضوع برای همه مسئولان سخت شود.

- در صحبت هایمان به نقش بیگانگان کشورهای غربی در گسترش این فرقه‌ها اشاره داشتید. کشورهای غربی از چه راه هایی به دنبال گسترش این فرقه ها در کشورمان هستند؟

متاسفانه کشورهای غربی، بویژه آمریکا در بحث تهاجم به ارزش های اسلامی با فرقه سازی، عرضه مدل های رنگارنگ و تبلیغ آنها در هزاران سایت اینترنتی و شبکه های ماهواره ای به دنبال کمرنگ نشان دادن ارزش های اسلامی و هجوم به آن هستند.

در بحث حمایت های مالی و مادی هم می توان به اختصاص هشت میلیون دلار از طرف آمریکا برای تبلیغ فرقه های شیطان پرستی اشاره کرد.

از طرف دیگر گسترش موسیقی و ورود این نوع موسیقی مبتذل که محور اصلی تفکرات این فرقه هاست از غرب به کشورهای آسیایی می تواند تهدید جدی برای امنیت اخلاقی جامعه باشد؛ در بحث به کارگیری رنگ ها استفاده از رنگ های تیره و ترویج آنها در بین جوانان و انتشار cd و کارت پستال های جذاب و گمراه کننده از جمله اقداماتی است که کشورهای غربی برای گسترش فرقه های شیطان پرستی در کشورهای آسیایی، بویژه ایران انجام می دهند.

- با توجه به اینکه سایت‌های مستهجن یکی از راه‌های گسترش و تبلیغ فرقه‌های شیطان پرستی در کشور است نحوه برخورد نیروی انتظامی با این سایت‌ها چگونه است؟
 
یکی از شیوه های خطرناک برای جذب جوانان از طریق همین سایت هاست؛ چرا که تبادل اطلاعات و گفت وگو در فضای مجازی باعث آشنایی های کاذب و خطرناک می شود.

نیروی انتظامی توسط تیم های کارشناسی خود به صورت 24 ساعته این سایت ها را رصد، و بعد از شناسایی، اقدام به معرفی عوامل این سایت ها به مقامات قضایی می کند و با حکم و اجازه مقام قضایی و قوه قضائیه اقدام به دستگیری عوامل سایت می کند.

در برخی از موارد هم با توجه به گسترده بودن حجم فعالیت این نوع سایت ها که عموماً از خارج از کشور اداره می شود، با هماهنگی پلیس بین المللی اقدام به برخورد با عوامل این سایت می کنیم.

- در خبرها آمده بود که تعدادی از این سایت‌ها توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلای فیلتر، و با عوامل آن برخورد شده است. ارزیابی شما از این اقدام سپاه چیست و آیا این اقدام به نوعی موازی کاری با نیروی انتظامی نیست؟

نیروهای اداره اطلاعات سپاه پاسداران با شناسایی یکی از باندهایی که از طریق اینترنت اقدام به تبلیغ و گسترش فرقه های شیطان پرستی در کشور می کردند، شناسایی و عوامل آن را دستگیر کردند؛ که این اقدام در جای خود بسیار ارزشمند و قاطعانه است.

سپاه پاسداران هم یکی از ارگان های انقلابی است، بنابراین چنانچه تشخیص دهد که اقدامی علیه امنیت ملی در حال شکل گیری است، می تواند برخورد کند.

نیروی انتظامی هم در کنار سپاه پاسداران با شناسایی سایت های مستهجن و هماهنگی دستگاه قضایی اقدام به دستگیری عوامل این سایت ها می کند.

- یکی از نقاطی که همیشه در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارد اماکن تحصیلی، بویژه دبیرستان‌ها و دانشگاه‌هااست. پلیس امنیت اخلاقی در راستای آشنایی دانشجویان با فرقه‌های شیطان پرستی چه اقداماتی را در دستور کار خود دارد؟

چند سال پیش مقام معظم رهبری در بیاناتشان فرمودند که دانشجوی ایرانی باید فعال، پویا و شاداب و آگاه به تمام امور باشد در حال حاضر هم تعداد بی شماری از دانشجویان با فعالیت در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایران را در بین کشورهایی قرار داده اند که دانشجویان پویا، فعال و آگاه دارد.

اما باید توجه داشت که دانشگاه ها به علت گستردگی و تعداد زیاد دانشجویان بیشتر مورد هجمه تبلیغاتی قرار می گیرند و دشمن سرمایه گذاری بیشتری برای تبلیغ بر روی این افراد انجام می دهد که این موضوع لزوم آگاه بودن دانشجویان کشور نسبت به این نوع  فرقه ها را می طلبد.

ما از دانشجویان انتظار داریم که با توجه به بینش و آگاهی بالا در راستای شناسایی این آسیب اجتماعی به دیگر آحاد جامعه نقش اساسی داشته باشند.

دانشجویان ما بهتر می توانند اطلاعات و آمار را به دست آورند و باید سدی در برابر هر گونه آسیب اجتماعی باشند.

خود من به شخصه اعتقاد دارم که دانشجویان به علت فعالیت های گسترده خود در عرصه های اجتماعی می توانند کمکی برای برخورد نیروی انتظامی با این فرقه ها باشند.

در طول سال گذشته در سطح تمام استان ها پلیس امنیت اخلاقی اقدام به برپایی نمایشگاه هایی در سطح دانشگاه ها برای آشنایی دانشجویان با انواع آسیب های اجتماعی داشته است که این اقدامات در سال جدید هم به صورت گسترده ادامه می یابد.

- برای مقابله با این معضل اجتماعی چه راهکارهایی را در سطح ملی مفید می‌دانید؟

همان طور که اشاره شد این فرقه ها در کشورها در حال گسترش و سازماندهی هستند و نیروی انتظامی به تنهایی نمی تواند برای مقابله با این فرقه های انحرافی اقدام کند، بلکه وظیفه همه مسئولان، بویژه مسئولان فرهنگی و اجتماعی است که با ارائه راهکارهایی در جهت آشنایی جوانان با فعالیت این نوع فرقه ها گام های موثر و مفیدی را در جهت مقابله با این نوع آسیب های اجتماعی بردارند./انتهای پیام/