خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

جوانان عزیز همه به هوش، همه به گوش
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ بهمن ۱۳٩٠
 

توزیع الکل و مواد محرک با تنقلات جهنمی‌

سودجویان برای به انحراف کشیدن نسل جوان کشور، آدامس‌ها و شکلاتی‌های جدیدی را که یکی از ترکیبات اصلی آن الکل است، توسط قاچاقچیان وارد کشور کرده و در بازار به مشتریان عرضه می‌کنند. این تنقلات در حال حاضر در بسته‌بندی‌های بسیار شیک و جذاب و با قیمت ۲۵۰۰ تومان به فروش می‌رسند.

علی البرزی

در ماه‌های گذشته با ورود غیرقانونی انواع تنقلات الکلی و جنسی به کشور بازار سیاه این نوع از تنقلات رونق گرفته و در برخی فروشگاه‌های غیرمجاز به راحتی و بدون هیچ ضابطه‌ای خرید و فروش می‌شود. این در حالی است که سودجویان برای تسخیر بازار و کسب درآمد به تازگی این نوع از تنقلات را در بسته‌بندی‌های جدید و متنوع به بازار عرضه کرده‌اند.

به باور کارشناسان، مصرف این نوع از تنقلات در دراز مدت عوارض شدید روحی، روانی و حتی جسمی‌ را در پی خواهد داشت. این روزها در برخی فروشگاه‌های سطح شهر به ویژه کلانشهرها، تنقلاتی خرید و فروش می‌شود که به شکلات‌های جنسی یا آدامس‌های الکلی مشهور شده است. این تنقلات در بسته‌بندی‌های مختلف و در بیشتر موارد بسیار شکیل عرضه می‌شود.

پس از آنکه خبرهایی درباره توزیع آدامس‌های مخدر در برخی نقاط کشور منتشر شد، این روزها شواهد موجود نشان می‌دهد که سودجویان برای به انحراف کشیدن نسل جوان کشور، آدامس‌ها و شکلاتی‌های جدیدی را که یکی از ترکیبات اصلی آن الکل است، توسط قاچاقچیان وارد کشور کرده و در بازار به مشتریان عرضه می‌کنند. این تنقلات در حال حاضر در بسته‌بندی‌های بسیار شیک و جذاب و با قیمت ۲۵۰۰ تومان به فروش می‌رسند.

* خبرنگار «جوان» مشتری تنقلات محرک جنسی!
برای کسب اطلاع بیشتر از چگونگی خرید و فروش و توزیع این نوع از تنقلات در کشور، خبرنگار «جوان» در نقش متقاضی خرید شکلات‌های الکلی وارد یکی از مغازه‌های شمال پایتخت شد.

در ابتدا برای اینکه از حال و هوای فروشگاه و چگونگی خرید و فروش این نوع از تنقلات غیرقانونی مطلع شود، به دیالوگ‌هایی که بین مشتری و فروشنده بیان می‌شود، با دقت توجه می‌کند. مشتری‌های ثابت این نوع از تنقلات جهنمی ‌برای اینکه درخواست خود را به فروشنده اعلام کنند، از واژه‌هایی مانند «چند درصد و شکلات با حال» استفاده می‌کنند. جالب اینجاست که بلافاصله بعد از اینکه خبرنگار «جوان» در مقابل فروشنده از واژه «چند درصد» استفاده می‌کند، تعدادی از شکلات‌های محرک جنسی و تنقلات الکلی در برابرش قرار می‌گیرد؛ تنقلاتی که در بسته‌بندی‌های مختلف هر کدام دارای درصدی از الکل یا مواد محرک جنسی است.

این آدامس‌ها که بسته‌بندی آن کاملاً خارجی است، برخلاف دیگر آدامس‌های خارجی موجود در بازار، هیچ‌گونه اطلاعاتی از مشخصات سازنده و ترکیبات آن به زبان فارسی چاپ نشده و مشخص نیست که واردکننده این آدامس‌ها کیست و از چه راه‌هایی وارد کشور می‌شود؟!

* ممنوعیت خرید و فروش تنقلات جهنمی
نکته قابل توجه در پروسه خرید و فروش این نوع از محصولات زمانی مشخص می‌شود که چندی پیش خرید و فروش این نوع از تنقلات یا هرگونه ماده مصرفی که دارای الکل باشد در داروخانه‌ها و مراکز عرضه دارو ممنوع شد، اما این روزها به جای داروخانه‌ها درسطح شهر و در فروشگاه‌هایی خرید و فروش می‌شود که برای مشتری قابل دسترسی‌تر و مهیاتر است!

بنابر اطلاعیه‌ای که چندی پیش از طرف وزارت بهداشت صادر شد، فروش هرگونه آدامس، سقز و شکلات جنسی و الکلی در داروخانه‌های سطح شهرممنوع است.


* عرضه محرک‌های جنسی به بهانه آدامس خارجی!
اما سرهنگ رضا غنی‌لو، کارشناس انتظامی‌ و عضو هیئت علمی‌دانشگاه درباره خرید و فروش تنقلات جهنمی ‌به نکته قابل توجه و مهمی ‌اشاره می‌کند. غنی‌لو با بیان اینکه درحال حاضر بسیاری از جوانان درباره وجود این نوع از تنقلات اطلاع ندارند و در حقیقت با این نوع از آدامس‌ها و شکلات‌ها بیگانه هستند، به «جوان» می‌گوید: افراد سودجو محرک‌های جنسی را در قالب آدامس‌های خارجی به جوانان عرضه می‌کنند.

به گفته این کارشناس انتظامی، یکی از موارد خطرناکی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم عرضه این نوع از تنقلات به دلیل ناآگاهی جوانان در قالب آدامس خارجی است، این روزها باور بسیاری از جوانان به سمتی گرایش پیدا کرده که آدامس‌های خارجی هم از نظر مزه و هم از نظر سلامت مناسب‌تر است و به همین دلیل از آدامس‌های خارجی بیشتر استفاده می‌کنند.

به باور غنی‌لو، مواردی مشاهده شده که حتی فروشنده‌ها از وجود الکل در این نوع تنقلات اطلاع نداشته و در یک پروسه خطرناک به عنوان رابط بین سرشاخه‌های اصلی و مشتریان قرار گرفته و به خیال خود آدامس خارجی فروخته است. به تصریح وی، این موضوع نشان می‌دهد که سوداگران برای انحراف جوانان چه برنامه‌ریزی دقیقی انجام داده‌اند.

 *مرزهای شمال غربی، دروازه ورود تنقلات الکلی
اما این کارشناس انتظامی‌ در ادامه اظهارات خود، به بررسی راه‌های ورود این نوع از شکلات‌های محرک و آدامس‌ها پرداخت. به گفته وی، مرزهای شمال غربی کشور این روزها دروازه ورود تنقلات الکلی به کشور است. با وجود اینکه مرزها به شدت توسط نیروی انتظامی‌ کنترل می‌شود، اما به دلیل اینکه به تازگی محموله‌های قاچاق توسط عناصر و وابستگان خارجی بیمه می‌شود، بازهم قاچاقچیان از راه‌های مختلف این محصولات را به کشور وارد می کنند.

به تصریح این کارشناس انتظامی، خرید و فروش این نوع از مواد محرک در کشور ممنوع است و برابر با مقررات با متخلفان برخورد می‌شود که زندان، جریمه نقدی و شلاق و بستگی به نوع جرم برای فرد متخلف به عنوان مجازات تعیین می‌شود. غنی‌لو در پایان ضمن هشدار به جوانانی که به خرید و استفاده از آدامس‌های خارجی تمایل دارند، از خانواده‌ها خواست تا درباره اینگونه مسائل و آگاه‌سازی جوانان بیشتر از گذشته دقت داشته باشند.