خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

گزارش خبرنگار «جوان» از یک همایش متفاوت در پایتخت
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ تیر ۱۳٩٠
 

کرسی های «عشقی»برای آشنایی دختر و پسر !

علی البرزی /جوان

درماه‌های گذشته از سوی برخی سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن‌ها) همایش‌هایی تحت عنوان «ازدواج موفق» در برخی شهرهای کشور به ویژه کلانشهرها به بهانه ترویج فرهنگ ازدواج برگزار می‌شود. این در حالی است که مراحل جذب و آشنایی دادن دختران و پسران جوان و مجرد در این همایش‌ها با آنچه در تعریف یک همایش و سمینار ازدواج آسان آمده، تفاوت چشمگیری دارد و با شکل و شمایل دیگری اجرا می‌شود! شکل و شمایلی که حرکت روی لبه تیغ آن هم در روز روشن است.

به گزارش «جوان»، در ماه‌های گذشته به ویژه در آستانه روزهای تعطیل، پیامک مشکوکی با این مضمون برای تعدادی زیادی از شماره‌های همراه ارسال شده است: «همایش رایگان ازدواج موفق برای دختران و پسران مجرد، در این همایش افراد متاهل جایی ندارند!  برای ثبت نام با شماره 0919 تماس بگیرید». نکته قابل توجه در این پیامک ارسال آن برای دختران و پسران جوان، اعلام شماره تماس غیرثابت و به کاربردن واژه همایش رایگان در متن آن است!

مرحله اول: جذب جوانان با یک تماس به نام همایش ازدواج موفق!
خبرنگار«جوان»، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش‌ها با یکی از شماره‌های همراه ارسال شده در پیامک تماس گرفته و به صورت نامحسوس خواستارجزئیات بیشتری از نحوه برگزاری همایش شده است.

درابتدای این تماس با اعلام درخواست خبرنگار«جوان» برای شرکت درهمایش، شخصی ازپشت خط از وی خواست تا ضمن اعلام کامل مشخصات، علایق فردی و فعالیت موردعلاقه و رنگ مورد نظر را بیان کند. درنهایت با اعلام اینکه این همایش ویژه افراد مجرد است و از ورود همراه جلوگیری می‌شود ازخبرنگار خواسته شد تا در تاریخ موردنظر برای شرکت در همایش ازدواج موفق به یکی از تالارهای پذیرایی شمال پایتخت مراجعه کند.

محفل عشقی+کرسی عشقی

مرحله دوم: استفاده ابزاری از مجریان مورد علاقه جوانان
مشاهدات خبرنگار«جوان» حاکی از این است که بعد از حضور دختران و پسران مجرد درتالارهای مجلل پذیرایی، مجریان برنامه که دربیشتر موارد از مجریان جوان تلویزیون یا خوانندگان مورد علاقه جوانان انتخاب می‌شوند، ضمن اعلام خوشامدگویی به دختران و پسران در این همایش از آنها می‌خواهند تا فرم مشخصاتی را که از قبل روی میزها قرارگرفته به صورت کامل پرکنند. پرسش‌های مطرح شده در این فرم با مضمون ویژگی‌های همسر موردعلاقه و نظرات فرد مورد نظر درباره همسر آینده‌اش است.
این درحالی است که برای ورود به سالن همایش هیچ ضابطه‌ای درباره حجاب دختران جوان وجود ندارد و در این همایش‌ها دختران با حجاب‌هایی نه چندان مناسب که در مواردی به سمت بی‌حجاب رفته، حضور پیدا می‌کنند!

کرسی‌های عشق در همایش‌های ازدواج موفق!
در مرحله بعد زمانی که تمامی فرم‌های مشخصات توسط جوانان تکمیل شد، بعد از وقفه‌ای نیم ساعته مجریان و دست‌اندرکاران این همایش‌ها، طبق اطلاعات و علایق نوشته شده در فرم ها، با اعلام اسامی دختران و پسران از آنها می‌خواهند تا در گروه‌های 6 نفره متشکل از 3 دختر و 3 پسر دور یک میز جمع شده و با یکدیگر درباره ازدواج دختر و پسر و مشکلات موجود در جامعه بحث کنند!
برگزارکنندگان این همایش‌ها برای توجیه این کار خود دلایلی همچون طرح مسائل ازدواج درفضایی باز و آزاد، آشنایی جوانان با نظرات یکدیگر و ایده پردازی درباره راهکارهای ازدواج آسان را مطرح می‌کنند.

کرسی‌ها داغ‌تر می‌شود!
به موازات آغازکرسی‌های عشقی در همایش است که موزیک‌های تحریک‌آمیز و بعضاً آرامش بخش از بلندگو‌های سالن پخش می‌شود و همزمان با داغ شدن بحث‌ها میان دختران و پسران، افرادی تحت پوشش کارشناس ازدواج! دربین آنها حاضر شده و با طرح پرسش‌های جهت دار با مضمون ازدواج بدون دغدغه دختر و پسر و موانع موجود در راه ازدواج، محفل جوانان را به اصطلاح خود داغ‌تر می‌کنند.!  درپایان همایش هم از گروه‌های شش‌نفره خواسته می‌شود تا گزیده‌ای از نتیجه گفت و گوی خود را برای گروه‌های دیگر اعلام کنند و بهترین گروه‌ها از نظر کارشناسان همایش!  برای همایش بعدی دعوت می‌شوند.

«تشریفات و غرب‌زدگی» دو آفت جدی همایش‌های ازدواج

ادامه مطلب...


 چند سالی است که برگزاری همایش‌های ازدواج آسان برای ترویج فرهنگ صحیج ازدواج و آگاه‌سازی جوانان در دستور کار مدیران فرهنگی کشور قرار دارد. به باور بسیاری ازکارشناسان، این همایش‌ها برای اطلاع رسانی و آگاه‌سازی جوانان نقش مؤثری دارد، اما اینکه اینگونه از همایش‌ها به بهانه‌های مختلف از هدف اصلی خود منحرف شود، نه تنها برای ترویج ازدواج آسان نقشی ندارد بلکه با گذر زمان به یک آسیب اجتماعی و ناهنجاری فراگیر تبدیل می‌شود.

به باور دکتر بانکی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل ازدواج، اینکه همایش‌های ازدواج آسان به سمتی برود که ابزاری برای ایجاد انحراف در جامعه باشد یک معضل جدی و خطرناک است. بانکی با بیان این مطلب به «جوان» گفت: دو چیز آفت اصلی همایش‌ها با موضوع ازدواج است؛ تشریفات و غرب‌زدگی.

به گفته این کارشناس مسائل ازدواج، برخی از همایش‌های ازدواج آسان به واقع به دنبال آگاه‌سازی جوانان و ترویج فرهنگ صحیح ازدواج در جامعه است، اما به تدریج این همایش‌ها دچار تشریفات زدگی شده و از اهداف اصلی خود دور می‌شود. بنابر اظهارت وی در برخی دیگر از همایش‌های ازدواج که بسیار هم خطرناک است، فرهنگ آشنایی کشورهای غربی وارد مباحث و برنامه‌های همایش می‌شود و در حقیقت این همایش‌ها دچار آفت غرب‌زدگی می‌شوند. به تصریح وی، در این همایش‌ها برای آشنایی دختر و پسر از شگرد‌های غربی و به شیوه فیلم‌های هالیوودی استفاده می‌شود.

مواظب شیوه دعوت به همایش‌های ازدواج باشید
سرهنگ بهرام اسفندیاری، کارشناس انتظامی درباره برگزاری همایش‌های ازدواج موفق نیز معتقد است که برگزاری همایش و سمینار با موضوع ازدواج و ترویج فرهنگ صحیح از لحاظ قضایی و حقوقی هیچ ایرادی ندارد، اما زمانی که این همایش به سمت آشنایی دادن دختر و پسر و زیر پا گذاشتن هنجارهای اخلاقی و اسلامی پیش برود، هم از لحاظ حقوقی مشکل دارد و هم از جهت قضایی.

اسفندیاری با بیان این مطلب به «جوان» گفت: جوانانی که قصد شرکت در اینگونه همایش‌ها را دارند باید نسبت به نوع دعوت هوشیار باشند، در موارد عادی دعوت به همایش به صورت رسمی در محافل عمومی پخش می‌شود یا از طریق تریبون‌های رسمی همانند صدا و سیما و جراید درباره زمان برگزاری این همایش‌ها اطلاع رسانی می‌شود، اما زمانی که اطلاع رسانی به صورت پیامکی آن هم تنها دعوت از افراد مجرد برای یک همایش ازدواج موفق باشد، برای شرکت در آن باید کمی تأمل داشت چراکه در ورای این همایش‌ها اهداف خاصی نهفته است .

اسفندیاری با اشاره به اینکه آموزش‌های قبل از ازدواج به دو دسته آموزش‌های مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می‌شوند، افزود: آنچه امروز بیشتر مورد توجه است، ارائه آموزش‌های مستقیم در قالب همایش‌های ازدواج است که جوانان با حضور در این همایش‌ها با موضوعات مختلف از جمله عوامل تأثیرگذار در امر ازدواج و نحوه رفتار با همسر آشنا می‌شوند، اما باید مواظب آفت‌های اینگونه از همایش‌ها هم باشند.