خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

سردار کمالی در گفت و گو با «جوان» خبر داد
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٩:۳٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٠
 

تعویض تمامی کارت های پایان خدمت در سال 90

علی البرزی 

بنابر اظهارات جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح برای شناسایی و جمع آوری کارت های جعلی معافیت در کشور به مرور در مراحل مختلف کارت‌های پایان خدمت و معافیت‌ افراد 50 سال به پایین تعویض خواهد شد و این کار به صورت چند مرحله در سنین مختلف انجام می‌شود.

سردارموسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در بازدیدی چند ساعته از بخش‌های مختلف روزنامه «جوان»، با اعلام این مطلب از دستگیری 20 باند جعل و صدور کارت‌های جعلی معافیت از سربازی در کشور خبر داد.

جریان سازمان یافته برای اخلال در روند سربازی
جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی «جوان»، ضمن هشدار درباره شکل‌گیری جریان رسانه‌ای سازمان یافته برای تأثیر در روند خدمت سربازی درکشور گفت: این جریان ازچند ماه پیش به صورت هماهنگ و سازمان یافته با انتشار اخبار و اطلاعاتی درباره خرید خدمت سربازی و نحوه اجرای سربازی درکشورهای دیگر به دنبال القای بحث خرید خدمت سربازی به جوانان است. به گفته وی سرشاخه‌های این جریان باید توجه داشته باشند که ستاد کل نیروهای مسلح به هیچ وجه زیر بار این جوسازی‌ها نمی‌رود و طرح خرید خدمت سربازی برای همیشه منتفی است.

سردار کمالی+البرزی+البرزی+البرزی

دستگیری 20 باند جعل کارت‌های سربازی در سال 89
کمالی درادامه اظهارات خود با اشاره به دستگیری 20 باند جعل اسناد و مدارک معافیت از سربازی گفت: این باند‌ها به صورت سازمان یافته درگروه‌های 3 تا 5 نفره فعالیت و ضمن ایجاد شایعات مختلف درحوزه سربازی اقدام به جعل کارت‌های معافیت می‌کردند.
به گفته جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، بیشترین کارت‌ها جعلی معافیت در گروه معافیت‌های پزشکی صادرشده است و باندهای خلافکار با نفوذ دربرخی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و ایجاد ارتباط با برخی عناصر این مراکز نسبت به تأیید برگه‌های معاینه معافیت پزشکی اقدام می‌کردند. بنابراظهارات کمالی، سرشاخه‌های این باندها دستگیر شده‌اند و در بازجویی‌ها به اخاذی‌های میلیاردی از جوانان مشمول اعتراف کرده‌اند.

جذب سرباز دانشجو در دانشگاه علمی ـ کاربردی صحت ندارد
اما صحبت با سردارموسی کمالی درباره جذب سرباز دانشجو در دانشگاه علمی ـ کاربردی با تکذیب این خبر از سوی جانشین اداره منابع انسانی وارد فاز دیگری شد. به گفته جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، خبرهایی که در یک ماه گذشته با موضوع جذب سرباز دانشجو و ادامه تحصیل سربازان در دانشگاه علمی ـ‌ کاربردی در رسانه‌های مختلف منتشرشده، صحت ندارد.

بنابراظهارات کمالی، از گذشته طرحی در ستاد کل نیروهای مسلح وجود داشته که براساس آن برای پرکردن اوقات فراغت سربازان، برنامه‌های جامعی در قالب آموزش فنون و صنعت اجرا شود و این برنامه‌ها درحال حاضرهم ادامه دارد.

وی تصریح کرد: متأسفانه تعدادی ازافراد و گروه‌ها از این طرح برداشت‌های نادرستی را به جامعه القا و درمصاحبه‌های مختلف آن را درقالب جذب سرباز دانشجو اعلام کردند.

به گفته این مقام مسئول با هماهنگی‌های صورت گرفته با سپاه پاسداران و موافقت‌نامه این نهاد با دانشگاه علمی ـ کاربردی، طرح آزمایشی برای ادامه تحصیل سربازان در دانشگاه امام حسین(ع) تنها برای تعداد اندکی از کارکنان وظیفه سپاه اجرا خواهد شد.

بنابراظهارات جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، این طرح در مرحله اول تنها برای تعداد محدودی از سربازان سپاه اجرا می‌شود و در مرحله دوم با اجرای قانون جامع سربازی، تغییراتی در آن صورت می‌گیرد.

کمالی ضمن تأکید مجدد به این موضوع که جذب سرباز دانشجو در دانشگاه علمی ـ کاربردی صحت ندارد، افزود: هرگونه خبرجدید درباره سربازی تنها ازطرف ستاد کل نیروهای مسلح اعلام می‌شود.

ادامه مطلب...


کارت‌های پایان خدمت و معافیت هوشمند می‌شوند
با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سال 90 تمام کارت‌های پایان خدمت و معافیت‌های مختلف به صورت هوشمند صادرمی شود.
به گفته کمالی با صدور کارت‌های هوشمند میزان جعل و کلاهبرداری در قالب کارت پایان خدمت کاهش خواهد یافت، چراکه این کارت هوشمند دارای هلوگرام مخصوص و شماره پیگیری ویژه‌ای است.

بنابر اظهارات جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح به مرور در مراحل مختلف کارت‌های پایان خدمت و معافیت‌های افراد 50 سال به پایین تعویض خواهد شد و این کار به صورت چند مرحله در سنین مختلف انجام می‌شود.

طرح سرباز صنعت تا سرباز جنگل!
بحث و گفت و گوی ما با سردار کمالی حاشیه‌هایی هم داشت. به گفته کمالی این روزها مباحث مختلف درباره جذب سرباز صنعت، سرباز جنگل یا سرباز مسجد مطرح می‌شود که هیچ کدام از این نوع سربازی‌ها صحت ندارد و تنها در حد یک شایعه است.

بنابراظهارات جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، اصلاً چیزی به نام سرباز صنعت وجود ندارد. تعدادی از مدیران و مسئولان وزارتخانه‌ها بدون هماهنگی طرح‌های پیشنهادی خود را در رسانه‌ها اعلام می‌کنند و همین موضوع باعث ایجاد سؤالاتی در ذهن جوانان می‌شود، مدتی پیش خبرهایی درباره به کارگیری سرباز معدن، سرباز مسجد، سربازجنگل داشتیم که بدون دلیل از سوی یکی از مدیران وزاتخانه‌ای اعلام شده بود. اما مواردی که به طوررسمی وجود دارد، بحث سربازمعلم است که برای سرباز معلم سالانه تعدادی ازجوانان را برای کمک به بحث آموزش در مناطق محروم در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرارمی‌گیرند، تعدادی هم تحت عنوان سرباز هیئت علمی سربازی خود را در وزات علوم می‌گذرانند.
کمالی در پایان به جوانان و خانواده‌ها توصیه کرد که اخبار و اطلاعات جدید سربازی را تنها از طریق ستاد کل نیروهای پیگیری کنند.