خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

پرسش صریح معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت کشور از دستگاه قضایی
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٠:٤٩ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

چرا مجرمان فاسد را در هتل اوین نگه می دارید؟! 

علی البرزی / همشهری

علیرضا افشار معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت کشور از مسئولان دستگاه قضایی کشور می پرسد : چرا مجرمان فاسد و اراذل و اوباش را در هتل اوین نگه می دارید.

علیرضا افشار یکی از مسئولان قدیمی و با سابقه کشوراست، از همان قدیمی هایی که به دل مانده و به یاد ، شاید به خاطر دوران دانشجویی و خط امامی بودنش، شاید به خاطر برگزاری چندین دوره انتخابات در کشور و شاید هم به خاطرارتباط مستقیم با مسائل اجتماعی و زندگی روزمره مردم.
افشار ازمسئولانی است که به طورمستیقم با ناهنجاری های اجتماعی و مسائل پیرامون آن ارتباط داشته و چه بسا ناگفته هایی هم از این موضوعات داشته باشد.
برای شنیدن صحبت های معاونت فرهنگی – اجتماعی وزارت کشور و ناگفته هایی از سال 89 در معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت کشور گفت وگویی با او در دفتر کارش انجام داده ایم.:

********************************************************
* آقای افشار! به عقیده بسیاری ازکارشناسان درسال 89 وضعیت حجاب در کشور نه تنها بهتر از گذشته نشده، بلکه به سمت بد حجابی و در مواردی بی حجابی هم پیش رفته ایم، فکر نمی کنید زمان آن رسیده که در سمت معاون فرهنگی _ اجتماعی وزارت کشور نظر شفاف خود را درباره حجاب بیان کنید؟
درمقوله حجاب و عفاف دو مبحث وجود دارد وباید ازدومنظرمورد مطالعه و ارزیابی قرارگیرد، یکی وضعیت حجاب و عفاف نسبت به سال گذشته و دیگری رابطه حوادث سال 88 با مقوله حجاب وعفاف است.
درباره وضعیت حجاب و عفاف در سال 89، پایش ها وتحقیقات میدانی انجام شده نشان می دهد، که ضریب حجاب و عفاف رو به بهبود است، این پایش های میدانی آماری  در6 نیمسال در سطح 20 منطقه پایتخت صورت گرفته است و نشان می دهد که وضعیت حجاب رو به بهبود رفته است، کار اجرایی این پایش هم توسط دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی انجام شده است.

*المان ها و شاخصه های شما برای تشخیص این موضوع چیست؟
درتمام این پایش ها وضعیت حجاب با توجه به مصادیق بدحجابی که همان مانتوهای کوتاه ، روسری های نا متعارف و چند مورد دیگر ارزیابی شده است، البته مرحله هفتم این پایش میدانی هم به تازگی انجام شده که نتایج آن هم تا آخر سال اعلام می شود، اما در مجموع معتقدیم که ضریب حجاب و عفاف به سمت بهبود می رود.
تحلیل ما این است که بعد ازرویکرد مردم به اصولگرایی و ارزش ها و اعتماد به مدیریت کشورتاثیر بسیاری در این موضوع داشته است.

 *اما حاج آقای افشار! یاد یک مثل قدیمی افتادم، از قدیم گفتن چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است! مواردی که ما در شهر می بینیم، با آمار شما کاملا متضاد است؟
نه! من کاملامخالفم،  شما نمی توانید اینگونه صحبت کنید، اینکه من رفتم فلان فروشگاه را دیدم و با مشاهده چند زن بد حجاب دیگر وضعیت بدحجابی بدتر شده این درست نیست.

علی البرزی+افشار+معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت کشور

من برای اثبات صحبت هایم یک آمار دیگری به شما اعلام می کنم، نیروی انتظامی درنقاط پرتردد شهردوربین هایی را کار گذاشته و درطول چند سال تصاویری را از تردد افراد مختلف به دست آورده است ، زمانی که این تصاویردرکنارهم قرارمی گیرد، متوجه می شویم که درگذشته مظاهربدحجابی بیشتربوده است، اما درحال حاضر اینگونه نیست، این دو گزارش یعنی پایش شورای فرهنگ عمومی و نیروی انتظامی که در اختیار وزارت کشور قرارگرفته ، نشان می دهد که وضعیت حجاب به نسبت بهترازگذشته شده است.

*اما خود شما سال گذشته در مصاحبه ای اعلام کردید که حوادث بعد از انتخابات باعث شد تا مظاهر بد حجابی در کشور بیشتر شود و در مقوله حجاب و عفاف تاثیر منفی داشت؟
این یک مبحث دیگری است که به مسائل سیاسی مرتبط می شود، باید توجه داشت که به هیچ وجه بدحجابی در کشور یک اعتراض اجتماعی نیست، این موضوع بیشتربه بد آموزی درخانواده ها مرتبط می شود، یعنی سوء تربیت و کار فرهنگی ضعیف در آموزش و پرورش و دانشگاه ها که هر کدام یک وظایفی در این موضوع دارند.
من این موضوع را که هر ازچند گاهی مطرح می شود بد حجابی یک اعتراض سیاسی است را از اساس قبول ندارم.
اما این موضوع یک استثناء دارد و آن هم مقوله کشف حجاب است، کشف حجاب یک حرکت سیاسی است .در سال های گذشته این موضوع بسیارکم بود اما بعد از جریان فتنه 88 ما شاهد بودیم که در برخی از اتوبان ها و خیابان های شمال تهران این اتفاق افتاد، البته آن هم در حد خیلی محدود مشاهده می شد.
همین موضوع را رسانه های غربی برجسته سازی کردند که وضعیت حجاب و عفاف در ایران را به نوع دیگری جلوه دهند.

*پس چرا ما به عنوان یک کشور اسلامی که سعی داشتیم به عنوان الگوی جهان اسلام حرکت کنیم ، در حال حاضر بزرگترین مصرف کننده لوازم آرایشی در جهان هستیم، چرا این اتفاق افتاده است؟
به نظر من این رخداد به دلیل بد آموزی ها در دوران سازندگی و لیبرال ها در کشور، اباهه گری ، تسامح و تساهل که داشتند، رها کردن دین و بدآموزی هایی که در آن دوران بود. براین موضوعی که شما اشاره کردید ، اثرگذار بوده است.
دوران دفاع مقدس دوران حاکمیت ارزش ها بود که فرهنگ ایثار و شهادت در فضای آن روزهای جامعه وجود داشت و درکل یک دوران ارزشمندی بود، اما بعد ازاین دوران که تکنوکرات ها و بعد هم سازندگی ودرنهایت لیبرال ها بر سرکار آمدند، توانستند با برنامه ریزی دقیق و حساب شده خود فضای ارزشی جامعه ، بسیج و ارزش های اعتقادی را بایکوت کنند.

* یعنی این جریان آگاهانه و برنامه ریزی شده عمل کرد؟

بله! همانطور که اشاره کردم کاملا آگاهانه و یا یک برنامه ریزی دقیق و هدف دارانجام شد، دوران تکنوکرات ها ارزش ها ی بعد ازجنگ کنارگذاشته شد، اما دردوران لیبرال ها نه تنها ارزش ها به جامعه بازنگشت، بلکه این جریان به ارزش های اسلامی ، دفاع مقدس و جریان های مذهبی هم حمله کرد.
 ارزش ها در این دوران زیر سوال رفت و به شگرد های مختلف به آن هجوم آورده شد، در این دوران اهانت های مختلفی در دفعات متععدد به اسلام صورت گرفت.
من معتقدم که در حال حاضر که در دوران فضای ارزشی جامعه هستیم، تاثیرات مثبت آن را در رویکرد ها در رفتار ها و عملکرد جامعه می توان مشاهده کرد.

ادامه مطلب..


*اصلا آقای افشار! به نظر شما حجاب یک مقوله حکومتی است و یا مردمی و آیا حکومت می تواند برای مردم ضوابط حجاب تعیین کند؟
من معتقدم مقوله حجاب به هر دوی این موارد (حکومت و مردمی )مرتبط می شود، حکومت به معنای دولت نیست مقوله حجاب از نظرحکومت آن چیزی است که در قانون اشاره شده، قانون به صراحت گفته که حجابی که درارزش های اسلامی است نباید درجامعه وجود داشته باشد. 

* حتی برای اقلیت های مذهبی؟
بله! طبق قانون برای اقلیت های مذهبی هم ضوابطی درنظرگرفته شده، همه چیزباید طبق قانون باشد.
اما باید به این نکته هم اشاره کنم که نگاه دولت در حال حاضر این است که با رویکرد بگیر و ببند و برخورد انتظامی و قضائی نمی توان مشکل بدحجابی را حل کرد، در این موضوع یک طرف باندهای مجرمانه ای هستند که با نگاه سیاسی و امنیتی ترویج بی بندباری را دردستور کار دارند که باید برخورد انتظامی با قاطعیت درباره این باند ها صورت گیرد، اما دربحث عمومی حجاب که به عنوان ناهنجاری های عمومی تلقی می شود، نظر دکتر احمدی نژاد این است که باید فعالیت های تربیتی در اولویت فعالیت ها قرارگیرد.

*اما حاج آقای افشار! شما در بین صحبت های خود اشاره داشتید که در دوران سازندگی ارزش ها کنار گذاشته شد و در دوران لیبرال ها هم به ارزش های جامعه حمله شد، و از طرف دیگر گفتید که مردم با رای خود اصولگرایی و حاکیت ارزش ها را انتخاب کردند ، پرسشی که مطرح می شود این است که مگر در آن 16 سال یعنی در دولت سازندگی و اصلاحات مردم با رای خود دولت ها و سردمداران آنها را انتخاب نکردند؟
شاید بتوان گفت که انتخاب مردم در آن مقطع اشتباه بود و یا درآن دوران با تبلیغاتی که صورت گرفت مردم را فریب دادند به نظر من این موضوع خاصی نیست که به آن بپردازیم.

*به نظرشما این اتفاقی که درحال حاضر شاهد آن هستیم، یعنی گشت های پلیس اجتماعی که به بدحجاب ها تذکر می دهند، چه تاثیری می تواند در نگاه مردم به حاکمیت داشته باشد، با توجه به اینکه رئیس جمهور هم در صحبت های خود به نوعی مخالف خود را با اجرای اینگونه از طرح ها اعلام کرده است؟
شما دو مبحث را با هم قاطی کردید، از یک طرف به صحبت های رئیس جمهور اشاره می کنید و از سوی دیگر به برخورد های صورت گرفته با بدحجاب ها.

*اما رئیس جمهورهم بارها مخالفت خود را با اینگونه برخوردها اعلام کرده است؟

متاسفانه صحبت های رئیس جمهور خوب دسته بندی و تجزیه و تحلیل نشد و گرنه تمام مراجع و علما این صحبت ها را تایید می کنند، نظردکتر احمدی نژاد درباره آسیب های اجتماعی این است که آنجایی که مربوط می شود به سوء تربیت و ضعف سیستم تربیتی، باید با اصلاح نظام تربیتی حل شود، با بگیر و بنند و برخورد نمی توان این بخش را اصلاح کرد.
اما آن آسیب مجرمانه ای که به باندهای سازمان یافته مرتبط می شود و هدف این باندها تخریب ارزش ها است باید برخورد قاطع و محکمی صورت گیرد، متاسفانه رسانه ها این موضوع که دروهله اول باید اقدامات فرهنگی و تربیت باشد را بزگ نمایی می کنند، اما صحبت هایی که مربوط به برخورد قاطع با باندهای فساد و فحشاء سازمان یافته است را انعکاس نمی دهند، باید به هردوطرف موضوع توجه داشت.
البته من انتقاداتی هم به دستگاه قضائی و انتظامی وارد می دانم ، در همین اطراف تهران باغ هایی است که باند های فساد و فحشاء در آنها اقدامات مجرمانه ای انجام می دهند، چرا با این مراکز برخورد نمی شود؟ جرا کسانی که مسببان اصلی ایجاد این مراکز فساد هستند، اموال آنها مصادره نمی شود؟
چرا به زندان های طولانی مدت و در شرایط سخت نمی روند؟ اینکه سرشاخه های این باند ها به راحتی در اماکنی مثل هتل اوین باشند اصلا صحیح نیست، دولت حذف اینگونه جریانات فاسد را می خواهد و حاضر است که هر کمی را انجام دهد.
اما بخش دوم سوال شما که به گشت های ارشاد اشاره داشتید، در حال حاضر این گشت ها کاملا تعطیل شده است، فرمانده نیروی انتظامی بارها اعلام کرده که برخوردهای انتظامی با پدیده گشت های ارشاد در انتهای راه قرار دارد و مسیر زیادی را باید طی کنیم تا به برخورد انتظامی و قضائی برسیم.

*خب! اگر موافق باشید بحث را از حجاب و عفاف به سمت دیگری ببریم، شما بارها در صحبت های خود یکی از عوامل بسط و گسترش آسیب های اجتماعی را ماهواره دانسته اید ، چرا در حال حاضر قانون ممنوعیت ماهواره در کشور اجرانمی شود، آیا مصلحت حاکمیت ایجاب می کند که این قانون در کشوراجرا نشود؟
در بحث ماهواره و مقابله با این نوع از ناهنجاری ها راه حل برخوردی ، فیلتر کردن فضای مجازی و یا جمع آوری آنتن های ماهواره راه حل نهایی نیست، تجربه گذشته نشان می دهد که تکنولوژی روز به روز درحال پیشرفت است و هر روز وسایل جدید تری به کشور وارد می شود.
ما باید فرهنگ عمومی را ارتقاء دهیم که کاهش تقاضا ایجاد شود، در بحث آسیب های اجتماعی دو مرحله را داریم ، یکی مقابله و دیگری پیشگیری. همه کارشناسان به موضوع پیشگیری و اولویت قراردادن آن معتقد هستند، چرا که این پیشگیری به معنی ارتقاء فرهنگ عمومی برای کاهش تقاضا است.
اگر جامعه به این سمت برود و خانواده ها متوجه عواقب این موضوع و خطرات آن شوند، می توان امیدوار بود که تغییر ذائقه برای تغییر نگرش نسب به ماهواره ایجاد می شود.

* اما به نظرمی رسد تا به امروز فعالیت خاصی برای تغییر ذائقه افکار عمومی انجام نشده است؟

من این را قبول ندارم تا به امروز فعالیت های خوبی صورت گرفته اما این فعالیت ها با توجه به هجمه هایی که امروزه وجود داردکافی نیست، البته سیاست های حاکمیت در این موضوع تاثیرگذار است ، اما مهم نهادینه کردن فعالیت های فرهنگی برای پیشگیری از آسیب های ناشی از ماهواره در جامعه است.

*آقای افشار! این بحث ماهواره را به این جهت مطرح کردیم که به باور بسیاری از کارشناسان در حال حاضر با 6 کانال تلویزیونی نمی توان با صد ها کانال ماهواره ای مقابله کرد و جلوی هجمه های وارده را گرفت، پس چگونه است که شما از تغییر ذائقه مخاطب با اقدامات فرهنگی صحبت می کنید، اقداماتی که سلاح و ابزار لازم را در اختیار ندارید؟
فضای فرهنگی کشورما تنها به صدا و سیما و کانالش منحصرنمی شود، درحال حاضردرکشور ابزارهای فرهنگی دیگری از جمله مساجد و مراکز فرهنگی را داریم، درعرصه هنر، سینما و مراکز هنری و فرهنگی ابزارهای مقابله خوبی داریم.

*اما در حال حاضر از این ابزارها به خوبی استفاده نمی شود؟
بله ! این بحث اصلی ما است ، خوب از ابزارهای فرهنگی استفاده نمی کنیم، پس بنابراین نباید بگوییم که چون غرب صد ها کانال بین المللی دارد پس ما نمی توانیم با آن مقابله کنیم. باید راه تقویت فرهنگی و استفاده از فرصت های فرهنگی را با استفاده مطلوب از ابزارهای فرهنگی در دستور کار خود قراردهیم.

* به عنوان سوال آخر شیرین ترین خاطره علیرضا افشار معاون فرهنگی – اجتماعی وزارت کشور در سال 89

خوشبختانه در جلسه ای در شواری اجتماعی کشوردرخدمت رئیس جمهوربودیم که کلیات برنامه ملی کاهش آسیب های اجتماعی تصویب شد و رئیس جمهور این طرح را تایید کردند، مهر تایید رئیس جمهور برای اجرای این طرح ملی بهترین خاطره من در سال 89 است .
این طرح در صورت تامین منابع مالی از سال آینده برای مهار آسیب های اجتماعی در بخش های مختلف در کشور اجرایی می شود.