خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

ماجرای دنباله دار مترو و مشکلاتش ادامه دارد
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ اسفند ۱۳۸٩
 

رد پای کمرنگ کرامت انسانی درمترو

علی البرزی/ مشرق

به باور مدیرعامل مترو تهران در حال حاضر تنها راهکار کاهش ازدحام مسافران در ایستگاه های مترو وارد کردن واگن های جدید است ، اما باید توجه داشت که این کاردر یک پروسه چند ماهه صورت می گیرد.   
این روزها ازدحام و شلوغی مترو تهران به حدی رسیده که همه مسئولان و کار شناسان به اظهار نظردرباره این موضوع و ارائه طرح و برنامه برای کاهش ازدحام مترو راغب شده اند، در همین باره به تازگی مهدی چمران رئیس شورای شهر ضمن انتقاد از سرپا ایستادن مسافران در مترو این موضوع را به دور از کرامت انسانی دانست.
به گزارش«مشرق»، درروزهای گذشته همزمان با آغاز هدفمند سازی یارانه ها تعداد مسافران مترو به طور مشهودی افزایش یافته و این در حالی است که از اظهارنظرهای مسئولان شهری می توان چنین برداشت کرد که نگرانی درباره ازدحام و شلوغی بیشترهمزمان با افزایش کرایه تاکسی ها و وارد نشدن واگن های جدید مترو وجود دارد.

*رد پای کمرنگ کرامت انسانی در قطارها
تا پیش ازاین زمانی که مسئولان و کارشناسان درباره مشکلات مترو به ایراد صحبت می پرداختند، تنها کمبود واگن و یا امکانات رفاهی نقل محافل و رسانه های مختلف بود، اما صحبت های اخیر رئیس شورای شهر درباره کرامت انسانی و زیر پا گذاشتن آن در مترو نه تنها باب جدیدی را برای اظهار نظرکارشناسان باز کرد، بلکه توجه همگان به ویژه شهروندان را به رعایت اصل مهم و غیر قابل اجتنابی به نام «حقوق شهروندی» جلب کرد. به گفته مهدی چمران، اینکه مسافران به دلیل حجم انبوده جمعیت در مترو در شرایط نامناسبی بایستند دور از کرامت انسانی است.

محمد شهریاری کارشناس اجتماعی معتقد است: در حال حاضر کرامت انسانی در مترو تهران به دو دلیل اصلی زیر پا گذشته می شود؛ رعایت نشدن حقوق شهروندی توسط مسافران و کمبود امکانات رفاهی مترو.
شهریاری بابیان این مطلب به «مشرق» می گوید: کرامت انسانی درهر جامعه ای تلفیقی ازدو اصل فرد و جامعه است که رعایت آن بستگی به شرایط افراد و میزان توجه و آشنایی با این مقوله را دارد، به باوروی فراهم شدن زمینه های لازم برای ارتقاء کرامت انسانی در جامعه هم بخش دوم این موضوع است.


*مدیرعامل مترو: مردم صبور باشند، بودجه را با تاخیر واگذار کرده اند!
اما محسن هاشمی مدیرعامل مترو تهران با بیان اینکه احتمال وارد شدن واگن های جدید در ماه های آینده بسیار کم است به «مشرق»، می گوید: مردم باید صبور باشند، بودجه را با تاخیر واگذار کرده اند!
به گفته هاشمی در حال حاضر از 450 میلیارد تومان بودجه عمرانی مترو تنها 167 میلیارد تومان و همچنین از 60 هزار میلیارد بودجه یارانه 16 میلیارد برابر با 12 درصد کل مبلغ به شرکت مترو پرداخت شده است.
وی درباره اقداماتی که شرکت مترو برای وارد کردن واگن های جدید به خطوط انجام داده است، می گوید: قطعات واگن ها خریداری شده اما تا زمانی که وارد گمرگ نشود، مراحل ترخیص انجام نشود، بانک ها به ما وام ندهند و خلاصه تا زمانی که این قطعات در کارخانه مونتاژ نشود، هیچ واگنی به خطوط مترو وارد نمی شود.
به باور مدیرعامل مترو تهران در حال حاضر تنها راهکار کاهش ازدحام مسافران در ایستگاه های مترو وارد کردن واگن های جدید است ، اما باید توجه داشت که این کاردر یک پروسه چند ماهه صورت می گیرد.