خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

«جوان» از دور تازه فعالیت فرقه های انحرافی گزارش می دهد
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳۸٩
 

خیمه سنگین 640 محفل عرفانی کاذب در پایتخت

علی البرزی/جوان

براساس اخبار رسیده و گزارش های موثق، عرفان های کاذب و شبکه های انحرافی برای جذب جوانان دورتازه ای از فعالیت های خود را درشهرهای بزرگ آغاز کرده اند که در این میان پایتخت به عنوان نقطه هدف اولیه برای فعالیت 640 محفل عرفانی انتخاب شده است.
به گزارش «جوان»، انحرافات فکری و اعتقادی یکی ازانواع مهم انحرافات اجتماعی است که افراد منحرف عقاید و باورهایی برخلاف واقعیت های موجود را به هر روش و شیوه ای به افراد دیگرانتقال می دهند که از جمله پیامدهای این موضوع می توان به ادعاهای واهی، تشویش افکارعمومی و سلب اعتماد مردم اشاره کرد.

عرفان های کاذب+علی البرزیبا توجه به شواهد موجود به نظر می رسد درماه های گذشته گروه های انحرافی و مکاتب کاذب به ویژه عرفان های کیهانی و اوشو دردورتازه فعالیت ها ی خود جهشی قابل توجه و تغییراستراتژی قابل تاملی را دربرنامه های خود قرارداده اند که این تغییرروش ها برای جذب بیشترجوانان به ویژه افراد تحصیلکرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی صورت گرفته است.


*جذب جوانان با شگرد کلاس های انرژی درمانی
اما فرقه های انحرافی چگونه و با توسل به چه شگردهایی اقدام به جذب مخاطب می کنند و چه برنامه هایی را برای انحراف ذهنی و اعتقادی مخاطب به کارمی بندند، پرسشی است که جواب آن را از دکترمجید ابهری مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس و مجلس و کارشناس اجتماعی جویا شده ایم.
به گفته ابهری عرفان های کاذب و انحرافی برای جذب مخاطب از شگرد برپایی کلاس های انرژی درمانی، فرادرمانی ، غیب گویی ، احضار ارواح و برخی روش های شعبه بازی استفاده می کنند، به باوراین کارشناس اجتماعی استفاده از حربه آموزش برای انحراف ذهنی مخاطب از جمله روش هایی است که به تازگی در دستور کار فرقه های انحرافی قرار گرفته است.


*استفاده از جوشانده مواد مخدر در مرحله دوم فرا درمانی!
ابهری دورتازه فعالیت فرقه های انحرافی را فراترازاین می داند و استفاده از مواد روانگردان به ویژه جوشانده مواد مخدر در مرحله دوم فرادرمانی را از جمله خطرناک ترین روش های مورد استفاده دراینگونه کلاس ها عنوان می کند.
این متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی با بیان اینکه مواد مخدر به عنوان ابزارپذیرایی درکلاس های عرفانی مورد استفاده قرارمی گیرد ، می افزاید: اطلاعات اندک جوانان درباره اینگونه از کلاس ها و فراتر از آن سکوت خبری رسانه ملی ضربات جبران ناپذیری در مباحث اعتقادی و ارزشی جامعه وارد ساخته است .


*هماهنگی فعالیت های عرفانی با شبکه های ماهواره ای
وی با اشاره به اینکه همزمان با دورتازه فعالیت عرفان‌های کاذب، ماهواره‌های فارسی زبان فعالیت گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند، می گوید:  این شبکه‌ها با اهداف مشخص و به قصد هجوم به اساس خانواده و باورهای دینی، آغاز به کار کرده و با پخش فیلم‌ها و سریال‌های مختلف در خصوص بی‌بند و باری جنسی، بی‌احترامی به والدین، تمسخر باورهای اخلاقی و رفتارهای ضد ارزش به جذب جوانان اقدام می‌کنند.
به باورابهری این شبکه‌ها با فعالیت‌های گسترده و برنامه‌های عوام‌ پسند در حال جذب بیننده هستند و با برگزاری مسابقاتی برای انتخاب خواننده،‌ جوانان را به دبی و ترکیه کشانده و به بهانه انتخاب خواننده، اهداف خود را دنبال می‌کنند.


*کارشناس انتظامی : بسیاری ازسرشاخه ها اختلال مشاعیر دارند
اما زمانی که مباحث پیرامون عرفان های دروغین و منحرف مطرح می شود ، سوی دیگر ماجرا دستگاه قضائی و نیروی انتظامی است که وظیفه برخورد ، دستگیری و اعمال قانون را عهده دار است .
به گفته سرهنگ غنی لو کارشناس انتظامی ، افرادی که توسط پلیس اطلاعات و امنیت نیروی انتظامی دستگیر می شوند، قبل از بازجویی توسط روان پزشکان مورد بررسی قرارمی گیرند که تجربه این بررسی ها نشان داده است که بسیاری از این افراد دارای اختلال مشاعیر هستند.
غنی لو با بیان این مطلب به «جوان»، می گوید : دربسیاری ازعرفان ها و مکاتب نوظهور زمانی که از بنیان گذاران و رهبران این عرفان ها مصاحبه و بازجویی انجام می شود، متوجه می شویم که بسیاری از این افراد بیش از آنکه به دنبال نجات دیگران باشند، به دنیال ثبت نام خود در تاریخ و یا کسب قدرت از طریق پیروان و مریدان خود هستند.

ادامه مطلب..


ضعف قانونی نداریم ، خلاء اطلاع رسانی داریم !
به باوراین کارشناس انتظامی برای برخورد با عرفان های دروغین و باند های مجرم فعال قوانین متنوعی وجود دارد، به طور مثال در اصل 26 قانون اساسی آمده است : احزاب، جمعیت‏ها، انجمن‏های سیاسی و صنفی و انجمن‏های اسلامی یا اقلیت‏های دینی شناخته شده، آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی‏، مواضع اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند.
ازطرف دیگر در قانون مجازات اسلامی ماده 498 آمده است : هر شخصی با هر روشی جمعیت و یا شعبه جمعیتی بیش از دو نفردر داخل و یا خارج از کشورتحت هر اسم و یا عنوانی راه اندازی کند ،که هدف آن برهم زدن امنیت و آرامش کشور باشد، به حبس از دو و یا 10 سال محکوم می شود ،البته این در شرایطی است که طبق قانون محارب شناخته نشود.
به باوراین کارشناس انتظامی  نیاز به عرفان در فطرت انسان نهفته و ضعف آموزش ها و معرفی عرفان های اصیل شیعی توسط نهاد های فرهنگی باعث شده فرقه هایی با تکیه بر سازمان های گروهی فعالیت خزنده ای را در کشور آغاز کنند که بهترین روش مقابله با این عرفان ها آگاه سازی نسل جوان و به ویژه دانشگاهی از خطرات و معضلات آنها است.