خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

«جوان» گزارش می دهد
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ بهمن ۱۳۸٩
 

کارت های منزلت رنگارنگ، خدمات بی آب و رنگ!

علی البرزی/جوان

این روزها فقط کافی است در هنگام سوار شدن به اتوبوس های ریالی به بالای سر راننده نگاهی بیاندازید، با برگه هایی مواجه می شوید که روی آن ها با خط بزرگ نوشته شده : « این اتوبوس کارتی نیست»!« از پذیرش کارت منزلت معذوریم!»
به گزارش«جوان»، درماه های گذشته رانندگان اتوبوس های شهری ازپذیرش کارت های منزلت بازنشستگان و افراد سالمند خودداری می کنند و این افراد با مشکلات مختلفی برای استفاده از وسائل نقلیه عمومی مواجه شده اند.
این درحالی است که در شرایط کنونی آماردقیقی از افرادی که با استفاده از کارت منزلت سوار اتوبوس و مترو می شوند، وجود ندارد، اما بدون شک این آمارهرچه که باشد، رقم آن درحدی نیست که چنین متن هایی در اتوبوس های ریالی نصب شود.

کارت های منزلت رنگ و وارنگ!
کارت منزلت برای اولین بار درسال 83 و در قالب طرح جامع گنجینه ها از طرف فرهنگسرای سالمند و برای احیای بحث تکریم سالمندان در جامعه در اختیار افراد بالای 65 سال قرار گرفت و در حال حاضر بیش از 3 هزار سالمند بالای 65 سال در کشور داری این کارت هستند.

کارت منزلت+علی البرزی+جوان+بازنشسته

بعد از گذشت چند سال از اجرای این طرح شاهد نوعی اهمال و کم توجهی ازسوی برخی سازمان ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی نسبت به کارت منزلت هستیم و این شرایط نارضایتی هایی را دربین سا لمندان به ویژه آن دسته از سالمندانی که ازسرویس اتوبوسرانی شهر تهران برای نقل و انتقال استفاده می کنند به همراه داشته است.

وقتی مشکلات دو چندان می شود!
اما این تمام ماجرا نیست ، از زمانی که سازمان های دولتی به صورت مستقل نسبت به ارائه کارت منزلت به بازنشستگان تحت پوشش خود اقدام کردند، مشکلات کارت های منزلت دو چندان شد، به صورتی که درحال حاضروزارت آموزش و پرروش یک کارت منزلت مستقل، وزارت نفت کارت منزلت دیگری و به تازگی هم وزرات راه و ترابری برای کارمندان بازنشسته خود کارت هایی تحت عنوان «کارت منزلت» صادر کرده اند.
از سوی دیگرسازمان بازنشستگی کشوری هم کارت فراگیر و همگانی را با همین عنوان به بازنشستگان ارائه می کند که با این اوصاف در حال حاضر بخش زیادی افراد بازنشسته دو کارت منزلت در اختیار دارند که هیچ کدام آنطور که باید خدمات مطلوبی را به این افراد ارائه نمی کنند.

رئیس کانون بازنشستگان : تنها 10 درصد از افراد بازنشسته کارت منزلت دارند
درباره مشکلات کارت های منزلت، علی اکبر خبازها رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی به «جوان»،می گوید: درحال حاضرتنها 10 درصد بازنشستگان تامین اجتماعی دارای کارت منزلت هستند که همین تعداد هم برای استفاده از این کارت با مشکلات مختلفی مواجه هستند، به گفته رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی برخلاف وعده های گذشته مبنی بر استفاده رایگان افراد بازنشسته از مراکز فرهنگی، هنری و وسایل حمل و نقل عمومی درحال حاضراین افراد می توانند تنها از مترو به عنوان یکی از تسهیلات پیش بینی شده در کارت منزلت استفاده کنند.

بنا برصحبت های خبازها درشرایط کنونی بسیاری ازافراد سالمند و بازنشسته از وسایل نقیله عمومی استفاده می کنند که خودداری رانندگان اتوبوس از پذیرش این کارت ها باعث شده تا این افراد همواره برای استفاده از کارت منزلت خود دغدغه داشته باشند.
به هرروی درحال حاضر کارت منزلت با تمامی مشکلات خود برای بازنشستگان صادرمی شود، اما جای سئوال است که آیا قدردانی و شان و جایگاه آنان درجامعه تنها با کارتی که بتوانند ازطریق آن وارد سالن های ورزشی شوند و یا بدون بلیط سوار اتوبوس شوند حفظ خواهد شد؟!