خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

ابهام در خصوص مهریه متعارف همچنان ادامه دارد،
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٦ شهریور ۱۳۸٩
 

چرتکه اندازی 10 میلیونی دولت و مجلس برای مهریه

علی البرزی/جوان

نمایندگان مجلس درهفته جاری گزارش شور دوم کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه حمایت از خانواده و تعیین سقف مهریه تا 10 میلیون تومان را با عنوان مهریه متعارف بررسی می‌کنند.

به گزارش«جوان »، گویی همه چیز دست به دست هم داده تا سرانجام لایحه حمایت از خانواده بعد از سه سال بررسی و کار کارشناسی همچنان در پاره ای از ابهام در ساختمان بهارستان باقی بماند.

هفته گذشته نمایندگان مجلس در ادامه بررسی مفاد و مصوبات لایحه حمایت از خانواده روزهای حساس و نفس گیری را پشت سر گذاشتند، قوه مقننه برای اینکه بتواند هر چه سریعترپرونده این لایحه جنجالی را بسته و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال کند، بررسی ماده‌های 22،23 و 24 و25 لایحه حمایت از خانواده را دردستورکارنمایندگان قرارداد.

مهریه+ازدواج+علی البرزیمواد 22 تا 25 درشرایطی درصحن علنی مجلس مطرح شد که حضورمیهمانانی از طیف های مختلف سیاسی و اجتماعی در جایگاه ویژه مجلس باعث شد تا میدان بحث و گفت وگو در رابطه با این لایحه فراتر از مجلس رفته و نظرات مختلف و دیدگاه های متفاوتی ارائه شود.
هر چند که افرادی هم با گرفتن حس روشنفکری با تغییرات انجام شده از طرف دولت مخالف و به دنبال فشار بر مجلس برای بررسی مجدد برخی مفاد لایحه بودند و جنجال آفرینی می کردند، اما درنهایت مجلس برای بررسی لایحه حمایت از خانواده در هفته گذشته تا ماده 21بیشتر پیش نرفت.

مهریه متعارف در هزارتوی مخالفت ها و موافقت ها
در شرایطی ادامه بررسی لایحه حمایت از خانواده در هفته جاری در دستورکار مجلس قرار می گیرد که افکار عمومی و به خصوص جوانان در آستانه تاهل و ازدواج دچار ابهام‌های جدی در زمینه میزان مهریه و تعیین سقف متعارف آن شده‌اند؛ چراکه مواد 24 و25 این لایحه که از سوی دولت به لایحه حمایت از خانواده اضافه شده، به بحث مهریه متعارف و غیر متعارف می‌پردازد که براساس آن مهریه متعارف تا سقف 10 میلیون تومان تعیین شده است.
ازسوی دیگر با توجه به این لایحه وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است از مهریه های بالاتر از حد متعارف و غیرمنطقی با توجه به وضعیت زوجین و مسایل اقتصادی کشور متناسب با افزایش میزان مهریه به صورت تصاعدی درهنگام ثبت ازدواج مالیات وصول نماید. میزان مهریه متعارف و میزان مالیات با توجه به وضعیت عمومی اقتصادی کشور به موجب آیین نامه ای خواهد بود که به وسیله وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.
در حال حاضر نه تنها سرانجام موارد مربوط به مهریه در لایحه حمایت از خانواده مشخص نیست ، بلکه تا به امروز هیچ پیشنهادی از طرف رئیس قوه قضائیه ، وزارت اقتصاد و سازمان های دست اندکار در رابطه با میزان سقف مهریه به مجلس اعلام نشده است.

مهریه ضرورتی پیشنهادی است نه اجباری!

از سوی دیگر، فرهاد تجری نائب رئیس کمیسیون قضائی مجلس با اشاره به اینکه در جلسه شور دوم کمیسیون قضائی نمایندگان با پیشنهادی بودن میزان سقف مهریه موافقت کردند به «جوان»گفت : در حال حاضر نظرات مختلفی در رابطه با تعیین سقف مهریه در مجلس وجود دارد که نمایندگان کمیسیون قضائی به این نتیجه رسیدند که در شرایط کنونی سقف مهریه تعیین اما اجباری در اجرای آن نباشد.
 به باور این نماینده مجلس دولت و مجلس نمی توانند برای مهریه ازدواج یک جوان سقف مشخصی تعییین کنند و تنها با ارائه پیشنهاد و راهکار و زمینه سازی برای فرهنگ صحیح می توانند در راستای کاهش میزان مهریه موثر باشند.
افزایش 3.5 درصدی طلاق و سرانجام سقف متعارف مهریه

به تازگی رئیس ثبت احوال استان تهران از کاهش هفت درصدی ازدواج و افزایش 3.5 درصدی طلاق در تهران طی پنج ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده است .
بنا به اظهار سید احمد قشمی از ابتدای سال 89 تا پایان مرداد ماه، 56 هزار و 282واقعه ازدواج به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، هفت درصد کاهش داشته است.با توجه به آمار اعلام شده و نظرکارشناسان در رابطه با تاثیر مهریه در میزان طلاق زوجین پیش از اتخاذ هرسیاستی باید به این سوال پاسخ داد که پس ازتعیین نهایی میزان سقف مهریه در مجلس وضعیت موجود چه تغییری خواهد کرد؟ در نگاه اول به نظر می رسد این اقدام موجب کاهش مهریه ها خواهد شد، چرا که جوانان در آستانه ازدواج تمایل دارند مالیات کمتری بپردازند.
اما آیا این موضوع در روند کاهش و یا افزایش آمار طلاق در جامعه هم تاثیرگذار خواهد بود؟

ادامه مطلب...


جوانان نگران نباشند، مالیات را حذف می کنیم

«در صورت تصویب مواد 24 و 25 لایحه در رابطه با میزان سقف متعارف مهریه مجلس مالیات از لایحه حذف خواهد شد». هادی مقدسی عضو کمیسیون اجتماعی با اعلام این خبر به «جوان»گفت: نظر اصلی مجلس و نمایندگان کمیسیون اجتماعی بر فرهنگ سازی مهریه متعارف است و در این رابطه هیچ اجبار و یا مهریه مشخصی تعیین نخواهد شد.
وی با اشاره به این مطلب که مجلس درهفته جاری مفاد باقی مانده ازلایحه را بررسی می کند، اظهار داشت : تعیین رقم و یا میزان مهریه تنها به صورت یک پیشنهاد به جامعه ارائه خواهد شد و جوانان نباید برای مالیات احتمالی نگران باشند.
این نماینده مجلس براین باور است که مشکلات مربوط به ازدواج با طرح و لایحه و قانون برطرف نمی شود و چنانچه زندگی دو جوان همراه با تفاهم و تعامل باشد، نه تنها نیازی به مهریه بالا وهزینه های سرسام آورنخواهد بود، بلکه بسیاری از مسائل با فرهنگ سازی و برطرف خواهد شد.با این حال، عده ای از کارشناسان بر این باورند که تعیین سقف برای مهریه می تواند از گسترش روحیه تعیین مهریه های سرسام آور که یکی از دلایل ترس جوانان از ازدواج است پیشگیری کند.