خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

تهران در خطر آلودگی میکروبی،
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
 

کاهش شهروندان تنها راه نجات پایتخت از آلودگی میکروبی

علی البرزی/جوان

 تمدن ،استاندار تهران از مشکلات گسترده تهران در بحث زیست محیطی خبر داد و کاهش بار جمعیت را تنها راه حل ممکن برای این مشکل عنوان کرد.
به گزارش «جوان» صحبت های استاندار تهران در شرایطی مطرح می شود که در چند ماه گذشته مباحث پیرامون خروج از تهران در صدر اخبار رسانه های مختلف قرارداشته و به همین جهت اظهار نظر وی در رابطه با مشکلات زیست محیطی تهران این شائبه را در بین افکار عمومی ایجاد خواهد کرد که مسئولان با اینگونه صحبت ها به دنبال تشویق مردم برای خروج از تهران هستند.

اینکه صحبت های تمدن با چه هدف و یا گرایشی بیان می شود مجال دیگری می طلبد، اما صحبت ازآثار زیست محیطی که با جان و سلامت مردم ارتباط دارد می تواند نظر هر مخاطبی را به سمت خود جلب کند.

خروج سازمان ها از تهران جدی تر از گذشته دنبال می شود

تمدن با اشاره به برنامه دولت برای کاهش جمعیت تهران گفت: تهران با مشکلات محیط زیستی فراوانی روبرواست ،بنابراین با جدیت تمام طرح خروج سازمانها و شرکتها و افراد را برای کم کردن بار جمعیتی تهران پیگیری می کنیم.

آلودگی میکروبی+تهران+علی البرزیوی اضافه کرد: دولت باید در حوزه محیط زیست و حوزه های مرتبط با آن توجه ویژه ای به استان و شهر تهران داشته باشد،چرا که مشکلات جدی در این زمینه وجود دارد و ما برای سبک سازی جمعیت شهر تهران تمام طرحهای دولت را اجرایی می کنیم.
استاندار تهران محیط زیست را مقوله ای فرابخشی دانست و افزود: حفظ محیط زیست جز با همراهی تمامی بخشها امکان پذیر نیست و با توجه به آهنگ رو به رشد توسعه کشور باید سخت گیریها در حوزه محیط زیست به عنوان یک وظیفه عمومی تلقی شود نه امیال و و خواسته های یک سازمان.
وی ادامه داد :برای توسعه همه جانبه باید پهنه وسیع کشور را در نظر گرفت و تمام مشکلات محیط زیست را لحاظ کرد تا بتوان به وضعیتی مطلوب دست یافت و برای توسعه همه جانبه باید پهنه وسیع کشور را در نظر گرفت و تمام مشکلات محیط زیست را لحاظ کرد تا بتوان به وضعیتی مطلوب دست یافت .

تهران در خطر آلودگی میکروبی

اما در رابطه با آلودگی زیست محیطی تهران ،محمد رضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی مجلس درگفت وگو با «جوان » گفت : در شرایط کنونی نفوذ آب های آلوده منازل و اماکن تجاری و صنعتی به سفره های زیر زمینی و زمین های کشاورزی اطراف تهران بیشترین آسیب زیست محیطی است که این موضوع تهران را در خطر آلودگی میکروبی قرار داده است .
وی بر این باور است که نفوذ آب های آلوده شهری به علت نبود فاضلاب سیستماتیک و شبکه ای در کلانشر تهران می تواند زمینه ساز مشکلات مختلفی از جمله وجود درصد بالایی نیترات در آب تهران باشد ،رییس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با انتقاد از صحبت های استاندار تهران در رابطه با کاهش جمعیت تهران به بهانه آلودگی زیست محیطی گفت : نمی توان دلایل دیگر خروج از تهران را نادیده گرفت و تنها به یک علت آن هم آلودگی زیست محیطی ساز خروج از تهران را به صدا در آورد ،آلودگی محیط زیست تنها یک دلیل کوچک است که باید در کنار علت های دیگر به آن توجه داشت .

حمله آلودگی زیست محیطی از هوا و زمین به تهران

این نماینده مجلس با انتقاد از عملکرد سازمان ها و دستگاه های اجرایی در اجرای ماموریت های محوله برای مقابله با تهدیدات زیست محیطی خاطر نشان کرد: سال گذشته دولت تکالیفی را به دستگاه های اجرایی در بحث آلودگی های زیست محیطی از جمله آلودگی هوا ،زمین و دفع غیر بهداشتی زباله ابلاغ کرد که با گذشت یکسال از این مصوبه فعالیت چندانی از طرف این سازمان ها صورت نگرفته است.
تابش با بیان اینکه وزارتخانه های صنایع و معادن و بهداشت و درمان در بین دستگاه های دیگر نقش بسزایی دارند، افزود: در حال حاضر در تهران آلودگی های مختلفی از جمله آلودگی هوا،آلودگی های صوتی و به تازگی هم زیست محیطی وجود دارد که عدم توجه به این موضوع در دراز مدت باعث مشکلات مختلفی خواهد شد.

ادامه مطلب...


تهران در محاصره واحدهای آلاینده صنعتی

هشدار های استاندار تهران و رئیس کمیته در رابطه با آلودگی زیست محیطی تهران در شرایطی مطرح می شود که چندی پیش رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران از ساخت واحدهای صنعتی در شعاع 120 کیلومتری تهران‌ ابراز نگرانی کرد و فقدان یک نگاه عادلانه و تخصصی و علمی از عمده‌ترین چالش‌های پیش روی محیط زیست در تهران دانست ، معصومه بتکار با بیان این که سال‌هاست تهران ظرفیت زیست محیطی خود را گذرانده است، افزود: از بزرگ‌ترین مشکلات تهران این است که ردپای اکولوژیک تهران خیلی بزرگ شده است و با بارگذاری که سال های گذشته در تهران انجام دادیم، آب و هوا از بحران های تهران است و آب از عوامل جدی محدوده کننده شهر است که اگر باز هم از ظرفیت های اطراف تهران که دیگر چیزی از آن باقی نمانده به تهران بیاوریم، بازهم این مشکل برطرف نمی‌شود و علت آن این است که فقدان برنامه جامع ،موجب جمعیت‌پذیری تهران در سال های گذشته شده و این چالش به وجود آمده است.

خروج از تهران راهکار آخر است

رنجبرزداه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با صحبت های استاندار تهران معتقد است: یکی از دلایل اصلی افزایش آلودگی های زیست محیطی در کلانشهر تهران نبود سازو کار لازم برای دفع آفات و آبه های آلوده شهری است که راه اندازی فاضلاب شهری و گسترش آن در شرایط کنونی برای تهران ضروی و غیر قابل اجتناب است .
وی با بیان اینکه صحبت از خروج شهروندان ازتهران در شرایط کنونی به صلاح جامعه نیست ،چرا که بسیاری از کشور های در حال توسعه با جمعیتی چندین برابر در شهر های خود توانستند یک سیستم جامعه و سیستماتیک فاضلاب شهری برای جلوگیری از آسیب های زیست محیطی را راه اندازی کنند و هیچ گاه صحبت از خروج مردمانشان از شهر ها مطرح نبوده است.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه افزود: نمی توان سازو کار لازم را فراهم نکرد و هر لحظه به بهانه های مختلف زنگ خروج از تهران را به صدا درآورد .
وی معتقد است که در شرایط کنونی با وجود سه مولفه آلودگی های زیست محیطی ،روند رو به رشد جمعیت و آسیب های اجتماعی در کلانشهر تهران تنها جلوگیری از ورود مهجران غیر قانونی به شهر های دیگر به پایتخت است، چرا که در حال حاضر با توجه به آمار رسمی منتشر شده تا پایان سال 88 ، 700 هزار نفر افزایش مهاجرت به تهران داشته ایم که با احتساب این رقم جمعیت استان تهران به 14 میلیون و 392 هزار و 35 نفر رسیده است و روزانه شاهد ورود مهاجرانن به این کلانشر هستیم که هیچ سازمانی در رابطه با ورود این افراد پاسخگو نیست./انتهای پیام