خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

گفت وگوی «جوان» با معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت کشور:
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٩
 

قانون ممنوعیت ماهواره باید در کشور اجرا شود

"علی البرزی"
درحالی که همه مسئولان، سازمان ها و دستگاه های فرهنگی و اجرایی کشور خود برای اجرای طرح حجاب وعفاف در کشورآماده می کردند، رئیس‌جمهوردر یک گفت وگوی تلویزیونی با اشاره به طرح حجاب و عفاف گفت:« تا جایی که بتوانیم از برخوردها جلوگیری می کنیم  وآن را کنترل خواهیم کرد، این نگاه دولت است. اما برخی تا اسم زن به میان می‌آید ناراحت می‌شوند که این افراد باید خود را اصلاح کنند».
صحبت های رئیس جمهور واکنش های مختلفی را در بین افکار عمومی و صاحبنظران درپی داشت، تا جایی که تعدادی از  نمایندگان مجلس اقدام به جمع آوری امضا برای تذکر به رئیس جمهور کرده و طی نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار اجرای دوباره طرح عفاف و حجاب در جامعه شدند و تاکید کردند که این طرح باید به قوت خود باقی بماند. برای بررسی باید ها و نباید های طرح حجاب و عفاف و ابعاد مختلف آن گفت وگویی با علیرضا افشار معاون فرهنگی –اجتماعی وزارت کشور انجام داده ایم.:

*آقای افشار! این روزها صحبت های مختلفی در رابطه با وضعیت حجاب و عفاف در جامعه مطرح می شود و به نظر می رسد که ابعاد مختلف طرح حجاب و عفاف برای مردم ناشناخته است،این طرح درحال حاضر در چه وضعیتی است و چگونه در کشور اجرایی خواهد شد ؟
بحث حجاب و عفاف یک موضوع جدیدی نیست و از زمان پیروزی انقلاب در مقاطع مختلف با رویکردهای متفاوت همواره مطرح بوده است ، طرح های مختلفی تا به امروزدرچارچوب تصمیم گیری های سازمان های مختلف درکشوراجرایی شده است،اما آنچه که باعث شده که این روزها موضوع حجاب و عفاف درصدر اخباررسانه های مختلف قرارگیرد ،هنجارشکنی هایی است که در برخی از نقاط کشوربه خصوص در منطقه شمالی تهران اتفاق افتاده است ،کشف حجاب دربرخی خودروها ومناطق و وضعیت نامناسب حجاب عده ای معدود درمعابراز جمله این موارد است.
من معتقد هستم که شرایط جدید و برخی اقدامات کم سابقه مثل کشف حجاب با تحریک جریان فتنه از طریق رسانه های بیگانه ودر ادامه حوادث بعد ازانتخابات مطرح شده است و تعدادی ازافراد به تبعیت از رسانه های بیگانه و جریان ضد انقلاب اقدام به کشف حجاب و هنجارشکنی های مختلفی داشته اند.

افشار
البته این اقدامات بسیار محدود بوده است ،اما باعث تاثیرات مختلفی در وضعیت حجاب به خصوص در منطقه شمالی تهران شد حوادث بعد ازانتخابات مطرح شد که متاسفانه تعدادی از افراد هم به تبعیت ازاین رسانه ها که به جریان بیگانه و ضد انقلاب وابسته هستند، اقدام به کشف حجاب و هنجارشکنی های مختلفی داشتند،البته این نوع ازهنجارشکنی ها بسیارمحدود بود،اما درچند ماه بعد ازانتخابات باعث تاثیرات مختلفی دروضعیت حجاب به خصوص درمنطقه شمالی تهران شد ،به نظرمن این وضعیت که تاثیرات آن همچنان هم وجود دارد یک وضعیت عادی نیست، بلکه یک جریان هدایت شده است که به ویژه بعد ازانتخابات شاهد آن هستیم .
*یعنی عامل اصلی این موضوع را در حوادث بعد از انتخابات می دانید ؟
من عامل اصلی هنجار شکنی های چند وقت اخیر را سیاسی می دانم؛ چرا که قبل ازانتخابات وضعیت حجاب بسیار بهترازامروزبود، باید توجه داشته باشیم که این وضعیت غیرعادی در برخی ازنقاط وجود دارد که این موضوع هم نشان دهنده تعداد کم افراد هنجارشکن است، اما همین تعداد اندک هم باعث ناراحتی مردم و به ویژه علما و مراجع تقلید شده اند،مسئله اصلی مربوط به نا هنجارهای اجتماعی که نیازمند کاردائمی و مطالعات کارشناسی دقیقی است وباید توجه داشت که کارفرهنگی دراین بخش اولویت دارد.
*منظورشما از برخورد انتظامی در موضوع حجاب و عفاف چیست ؟یعنی با بد حجاب ها برخورد فیزیکی صورت گیرد ؟
این یک امر کلی است که هرجایی جرمی واقع شده باشد، باید برخورد انتظامی صورت گیرد. به طورمثال، برخورد با زنان خیابانی ،توزیع سی دی های مبتذل و .. باید همیشه دردستور کار نیروی انتظامی و قوه قضائیه باشد.
همانطور که در چارچوب راهنمایی و رانندگی مقرارت خاصی وجود دارد و مواردی چون سرعت غیرمجاز،پارک درمحدوه ممنوع تخلف حساب می شود،دربحث ناهنجاری های اجتماعی هم باید با موارد جرم ومشهود برخورد قاطع صورت گیرد، به طورکلی نیروی انتظامی با هرآنچه که امنیت اخلاقی جامعه را تحت تاثیر قرارمی دهد باید برابرمقررات برخورد کند.
اما برای برخورد با جرایم باید به یک نکته اساسی توجه داشت و آن اولویت برخورد با ریشه ها و جرایم سازمان یافته است،نباید برخورد با باندهای فساد وفحشاء،زنان خیابانی ،اماکن متخلف و مراکز ترویج دهنده ابتذال رها باشند و به سراغ بد حجاب هایی برویم که عموما ناشی ازبد آموزی ها و بی توجهی به فرهنگ عمومی در سال های قبل شکل گرفته اند ،در همین رابطه باید حساب بی حجابی و مانکن های بدتر از بی حجابی را جدا کرد،ما اینها را جزو همان گروه اول می بینیم.
ادامه مطلب ....


*به تازگی آقای احمدی ن‍ژاد در رابطه با حجاب و عفاف در جامعه نظراتی را بیان کرده اند ، شما در سمت معاون وزیر کشور در رابطه با صحبت های ارائه شده  چه نظری دارید؟
همانطور که عرض شد در اصل موضوع حل مشکل بد حجابی همه مسئولان و کار شناسان نظر واحدی را دارند،اما در خصوص شیوه های برخورد، اولویت ها ی برخورد و رعایت قوانین و مقررات اختلاف نظرهایی وجود دارد که ما به دنبال برطرف کردن آنها هستیم ،بنابراین اختلاف نظر در رابطه با برخورد با مسئله بد حجابی ماهیت شکلی دارد نه محتوایی.
*برای مقابله با بدحجابی و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف شیوه های مختلفی وجود دارد ،به نظرشما شیوه های گذشته همانندگشت های ارشاد در این مقطع پاسخگوی نیازها است؟
درحال حاضرنباید بحث گشت های ارشاد را مطرح کرد، گشت های ارشاد در مقطع زمانی خاص با نظریات متفاوت وجود داشت . نیروی انتظامی هم در شرایط کنونی اعتقادی به راه اندازی این گشت ها ندارد و باید برخورد نامحسوس و دائمی با هنجارشکنان باندهای فساد و فحشاء و دست اندرکاران ترویج بی بند و باری در کنار اقدامات فرهنگی به عنوان برنامه اصلی در دستور کار سازمان های اجرایی و نظارتی کشور باشد.

افشار+البرزی
در جلساتی که با سازمان های مختلف و دست اندرکار بحث عفاف و حجاب در جامعه در دفتر مقام معظم رهبری برای بررسی اقدامات گذشته برگزارشد، نتیجه این بود که برخورد با عوامل اصلی درکنار اقدامات فرهنگی در دستور کار سازمان های اجرایی و نظارتی کشور باشد.
به طورمثال درحال حاضر دختران و بانوانی هستند که نماز می خوانند و روزه می گیرند، اما حجاب خود را رعایت نمی کنند که این موضوع نشان دهنده ضعف عملکرد سازمان ها و برنامه های فرهنگی است .
*اما تعدادی ازکارشناسان معتقد هستند که بسیاری از افراد بد حجاب در اعتراض به وضعیت گرانی،تورم به بد حجابی روی گرایش پیدا می کنند،شما با این نظر موافق هستید؟
من با این نظرموافق نیستم ،به طورقطع اینطورنیست ،البته ممکن است که گروه محدودی که ازطریق فضای مجازی و ماهواره های بیگانه خط می گیرند، به دنبال اینگونه ازاقدامات باشند،اما درسطح جامعه عموم افراد بد حجاب هیچ اشکالی دروضعیت خود
نمی بینند. نظراکثرکارشناسان این است که به علت ضعف فعالیت های فرهنگی درسال های پس از دوران دفاع مقدس این وضعیت به وجود آمده است.
*به نظر شما حجاب یک مقوله مردمی،ارزشی و یا حکومتی است؟
مقوله حجاب به هر سه مورد بستگی دارد، ارزشی است به دلیل اینکه در دین اسلام به آن تاکید شده است و علاوه بر آن در جامعه ما هم به عنوان یک ارزش اجتماعی به حساب می آید.
مردمی است، برای اینکه نماد ملی است و عموم مردم در جامعه با حجاب و عفاف موافق هستند و در نهایت حجاب یک مقوله حکومتی است ،چرا که برابر قانون در مرحله اول ترویج فرهنگ فرهنگ حجاب و عفاف به عهده نهادهای حکومتی است و در مرحله دوم در صورت هنجارشکنی و شناسایی مروجدان بی بند و باری باید برخورد قانونی صورت گیرد .
*به برخورد قوای انتظامی با تخلفات در بحث حجاب و عفاف اشاره داشتید، ضعف اطلاع رسانی در جامعه در رابطه با اینگونه مسائل از جمله ایرادات و اشکالاتی است که همواره در سال های گذشته از طرف طیف های مختلف مردمی مطرح بوده است،به نظر شما شیوه درست و اصولی اطلاع رسانی در این زمینه چگونه است؟
بایداطلاع رسانی به صورت عام برای پاسخ به سوالات آحاد جامعه و اغنا سازی افکار عمومی صورت گیرد و این کاررا می توان از طریق رسانه ملی برای عموم افراد جامعه ،فعالیت های فوق برنامه در مدارس ، گفتمان های حجاب و عفاف در دانشگاه ها برای آگاه سازی دانشجویان و دیگر عرصه های جامعه انجام داد.
از طرف دیگر باید به توطئه های استکبار و ناتوی فرهنگی هم توجه داشت که بنا برصحبت های مقام معظم رهبری این جریان به دنبال تاثیرگذاری در ابعاد مختلف اجتماعی و فرهنگی درکشوراست و باید برای مقابله با این جریان هوشیارانه عمل کنیم.
*شما درصحبت هایتان به ماهواره و نقش آن در رواج بد حجابی اشاره داشتید،طبق آمار بعد از انتخابات استفاده از ماهواره درصد زیادی افزایش پیدا کرده است،با اعمال قانون در رابطه با ماهواره موافق هستید؟
قانون ممنوعیت ماهواره یک قانون مصوب مجلس است وباید درکشوراجرایی شود ،اما مهمترازآن اقدامات فرهنگی برای افزایش آگاهی های عمومی در جامعه،آشنایی مردم با آسیب های روانی و اخلاقی آن و افشای ماهیت پشت پرده گردانندگان آنها است که باید در اولویت برنامه های سازمان های فرهنگی به ویژه صدا و سیما قرار گیرد.
*آقای افشار! شما در بین صحبت های خود بارها به اقدامات فرهنگی و اولویت اینگونه از اقدامات اشاره می کنید،10 سال پیش مقام معظم رهبری در رابطه با تهاجم فرهنگی و جریان وابسته به آن هشدارهایی را به مردم و مسئولان اعلام کرده بودند،با توجه به این صحبت ها می توان نتیجه گرفت که درسال های اخیر اقدام موثر و مفیدی در این زمینه انجام نشده است؟
البته من نمی خواهم اقدامات گذشته را زیر سوال ببرم،اما کم توجهی ها به ارزش ها و برنامه های اثر بخش فرهنگی پس از آتش بس لطمه زیادی به فرهگ عمومی کشور وارد کرده است .
توجه به ارزش ها و گفتمان های انقلاب از سوی مردم و دولت منتخب درکشورشرایط جدیدی را به وجود آورد اما این رویکرد و اقدامات در حد مطلوب نبوده و این به این معنا است که ما از سرمایه ها و منابع فرهنگی کشور به خوبی استفاده نکرده ایم و نتوانسته ایم حجم گسترده بودجه سالانه فرهنگی کشور را با هماهنگی سازمان های کشور سامان دهیم.
*جزئیات برنامه هایی که اشاره کردید، به چه صورتی است ؟
این یک برنامه ملی است که از مهد کودک تا دانشگاه و ادارات و خانواده ها و تبلیغت شهری را شامل می شود ،در حوزه فرهنگ و هنر هم صدا و سیما و ارشاد که شامل کتاب، تاترو سینما می شود ،برنامه های مختلفی طراحی شده است ،در بحث مد و لباس طراحان مختلفی حمایت می شوند تا ژورنال های لباس اسلامی را تهیه کنند، فروشگاه های عرضه مستقیم پوشاک اسلامی هم در برنامه ها است .
*این روزها صحبت های مختلفی در رابطه با ارائه لایحه حجاب و عفاف به مجلس مطرح می شود وتعدادی از علما و مراجع تقلید هم در صحبت های خود به این موضوع اشاره داشته اند ؟
هیچ لایحه ویا طرحی در رابطه با حجاب و عفاف وجود ندارد ،شاید منظورطرح امر به معروف و نهی از منکر باشد و در حال حاضر تنها یک طرحی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر در مجلس وجود دارد که یک فوریت آن هم به تصویب رسیده است.
*پیش بینی شما در سمت معاون فرهنگی – اجتماعی وزارت کشوراز روند وضعیت حجاب در ماه های آینده در کشور چگونه است؟
به نظر من  وضعیت حجاب روز به روز بهترمی شود،با رویکرد فرهنگی دولت و اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و کمک و همیاری سازمان های مختلف درماه های آینده به سمت وضعیت بهتری پیش خواهیم رفت، مهم این است که برنامه ها مقطعی نباشد ،وزیر کشور هم چند بارتاکیر داشتند که تمامی برنامه ها را با قاطعیت و تا آخر دنبال خواهند نمود ،مهم همین است و گرنه مشکلات و ضعف ها بر طرف نمی شود. /انتهای پیام