خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

یادداشت/
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٦:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٩
 

نشاط اجتماعی شاه کلید برنامه پنجم توسعه

علی البرزی /جوان
برنامه چهارم توسعه با همه مشکلات ،کمبود ها و نقاط ضعف وکاستی خود سرانجام به پایان رسید و این روزها نمایندگان مجلس سرگرم بررسی بند ها و مواد قانونی برنامه پنجم توسعه هستند که به عقیده بسیاری از کارشناسان تصویب نهایی این برنامه به لحاظ اهمیت آن نیازمند مطالعات دقیق و موشکافانه است.

برنامه های 5 ساله توسعه در کشور ما با توجه به شرایط سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و اهداف سند چشم انداز 1404 تدوین و نهایی می شود و به همین جهت این برنامه ها از اهمیت خاصی چه در بعد تبعیین راهکارها و چه در بعد شناخت آسیب ها و چاش های موجود در بخش های مختلف کشور برخوردار است.

اما برای تدوین نهایی چنین برنامه هایی درکشورمطالعه و پژوهش و بازبینی نقاط ضعف و قوت برنامه های گذشته وتطبیق سیاست های اعمال نشده در بدنه فعال جامعه با سیاست های جدید و شرایط کنونی یک اصل ضروری و غیر قابل اجتناب است.

درسال های گذشته با گسترش شهرنشینی در جامعه ایران و رشد آسیب های اجتماعی، نشاط و شادی جامعه تحت تاثیر این شرایط قرارگرفته و به صراحت می توان گفت که امروزه مولفه تعریف شده ای به نام نشاط در جامعه وجود ندارد واین درحالی است که در یکسال گذشته هم به دلیل شرایط سیاسی حاکم بر جامعه و نا آرامی هایی که منشاء آن ناشی از اغتشاشات بود ،وضعیت نشاط و شادی در جامعه به شدت تحت تاثیر این عوامل قرارگرفته و شاخص نشاط در سه لایه فردی، خانوادگی و اجتماعی در وضعیت نامشخصی است و حتی در این شرایط تعریف واحد و قابل تاملی از نشاط در جامعه ایران وجود ندارد.

این در حالی است که دربند ب ماده 97 برنامه چهارم توسعه آمده است: بسط و گسترش روحیه نشاط، شادابی، امیدواری، اعتماد اجتماعی، تعمیق ارزش های دینی و هنجارهای اجتماعی از اولویت های کاری دولت به حساب می آید و برنامه ریزی در این زمینه باید در دستور کار سازمان های دست اندرکار باشد.

با وجود چنین بندی در قانون برنامه چهارم توسعه جای سوال دارد که چرا سازمان های اجتماع محور به این موضوع بی توجه بوده اند و چرا در برنامه دولت های هشتم و نهم هیچ اشاره ای به این بند قانونی نشده است؟

به نظر می رسد در شرایط کنونی با توجه به اهمیت موضوع نشاط و شادی عمومی در جامعه و آغاز بررسی لایحه برنامه پنجم توسعه در مجلس، فرصت مغتنم است که ضمن ارزیابی نقاط ضعف برنامه چهارم توسعه و علل و عوامل اجرایی نشدن بندهای مربوط به نشاط اجتماعی، به تدوین و ترسیم استراتژی واحد با تعریفی مشخص از نشاط در جامعه بپردازیم تا در آینده نزدیک با مشکلات مختلفی در بحث نشاط و شادی در جامعه مواجه نباشیم .

از طرف دیگر باید به این نکته توجه داشت که تنها تدوین و یا افزودن بند و مصوبه ای در قانون در رابطه با نشاط اجتماعی نمی تواند اثر گذار باشد و دو اصل آگاه سازی توده های مختلف مردم و نخبگان نسبت به ضرورت این موضوع و تلاش مدیران و دست اندرکاران رسانه ای کشور برای تفهیم این استراتژی در ابعاد مختلف با استفاده از راهکار های سخت افزاری و نرم افزاری ضروی و غیر قابل اجتناب است. /انتهای پیام