خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

کلاهبرداری های اینترنتی هر روز بیشتر از روز قبل:
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸٩
 

اینترنت هم کلاهبردار می‌شود

در بازجویی از متهمان کلاهبرداری اینترنتی مشخص شد از طریق اینترنت بیش از چند فقره سرقت از حساب مالی افراد انجام داده‌اند. 
علی البرزی /جوان
خبر اول: کلاهبردارانی که از طریق اینترنت حساب مالی افراد را خالی می‌کردند، هفته گذشته از سوی پلیس آگاهی دستگیر شدند.
خبر دوم: یکی از شهروندان در مراجعه به اداره آگاهی گفت: از تاریخ 27 اردیبهشت سال جاری تا اواخر همان ماه مبالغی را به حساب بانکی خود واریز کردم اما پس از مدتی متوجه شدم که مبلغ 3 میلیارد و 500 میلیون ریال که در حساب داشتم به طور کامل خالی شده است.
در چند ماه گذشته تعدادی از مالباختگان با مراجعه به اداره‌های آگاهی نیروی انتظامی اقدام به طرح شکایت از کلاهبرداران مجازی کرده‌اند.
این شیوه جدید کلاهبرداری یکی از جرائمی است که با توسعه اینترنت و ارتباطات اینترنتی گسترش یافته است. منظور از این نوع کلاهبرداری هر گونه سوء استفاده‌ای است که به وسیله برنامه‌های رایانه‌ای و شبکه‌هایی که متصل به اینترنت هستند، صورت می‌گیرد. امروزه این روش به یک معضل بزرگ و پیچیده برای کشورهای در حال توسعه و حتی توسعه یافته تبدیل شده است، به حدی که با قوانین موجود نمی‌توان جوابگوی برخورد با مجرمانی بود که به صورت ناشناخته اقدام به این نوع کلاهبرداری‌ها می‌کنند.
«دیواره آتش» راه‌حل مطمئن
اما این معضل نیز همانند مشکلات دیگر راه‌حل مخصوص خود را دارد و آن هم استفاده از دیواره آتش در شبکه‌های رایانه‌ای است.
شاید واژه دیواره آتش برای شما کمی ناشناخته باشد، اما منظور از دیواره آتش همان محافظت از شبکه‌های داخلی و بخش‌های یک شبکه رایانه‌ای است. دیواره آتش در فرهنگ رایانه‌ای به معنی محافظت از شبکه‌های داخلی در مقابل شبکه‌های خطاکار است.
از جمله فواید مهم استفاده از دیواره آتش حفاظت از اطلاعات یک سازمان با فیلتر کردن سرویس‌های ناامنی و مخفی‌سازی کامل اطلاعات مربوط به ساختار یک شرکت و یا سازمان است: به طور مثال چنانچه ویروسی از طریق ایمیل بر روی رایانه شخصی و یا سازمانی شما فرستاده شود، سیستم بلافاصله بعد از شناسایی ویروس به طور خودکار از کار می‌افتد و ضمن هشدار به کاربر درخواست بازبینی مجدد می‌کند.
همیشه به روز باشید
شبکه جهانی اینترنت هر روز با سرعت غیرقابل پیش بینی گسترش پیدا می‌کند، در نتیجه انواع ویروس‌ها و روش‌های کلاهبرداری از طریق آن هم افزایش می‌یابد، بنابراین همواره باید آماده ویرایش و سازگار کردن سیستم و دیواره شبکه خود برای حفظ امنیت و مقابله با انواع حملات اینترنتی باشیم. از کلاهبرداری‌ها و اخاذی‌های اینترنتی غافل نشوید. /انتهای پیام