خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

نگاهی به اولین نشست طراحی بازی های ایرانی :
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٩:٢٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آذر ۱۳۸۸
 

                           هر ایرانی یک بازی رایانه ای

علی البرزی / ماهنامه شاهد جوان

سال ها پیش زمانی که با هزاران شور و شوق دوران کودکی ساعت ها پای دستگاه آتاری و میکرو کامپیوترهای وارداتی می نشستم هیچ فکرش را هم نمی کردم که روزی نه تنها تکنولوژی ساخت بازی های رایانه ای با کیفیت بلکه شیوه آموزش آن هم در دست جوانان ایرانی باشد .

در پنجمین روز از جشنواره ملی رسانه های دیجیتالی که در مصلی تهران در حال برگزاری است در یک نشستی شرکت کردم که به واقع معنی ما می توانیم برایم اثبات شد .مشاهده تدریس پیشرفته ترین تکنولوژی ساخت بازی های رایانه ای توسط جوانان ایرانی رگ غیرت و مردانگی را در جانم تازه می کند .

در حاشیه سومین جشنواره رسانه های دیجیتالی نشستی تحت عنوان آشنایی با مراحل ساخت یک بازی رایانه ای برگزار شد که در این نشست تعدادی از جوانان سازنده بازی های رایانه ای به تدریس مراحل مختلف این حرفه به جوانان علاقه مند پرداختند .
نکته قابل توجه در این نشست تدریس مراحل ساخت بر روی یک بازی ایرانی ساخته شده و استقبال کم نظیر جوانان از این برنامه بود
در ابتدای این برنامه  حسین حسینیان طراح مدل های بازی های رایانه ای با اشاره به این مطلب که مراحل تولید یک بازی رایانه ای نیازمند مطالعات دقیق است می گوید : کشیدن یک طرح اولیه اولین قدم در ساخت یک بازی رایانه ای است .

بازی رایانه ای


حسینیان در ادامه به تفکیک و جز به جز مراحل تولید یک بازی را برای جوانان علاقه مند شرح می دهد ، ترتیب ریتم بازی و زمانبندی آن اولین مرحله رسمی در ساخت یک بازی رایانه ای است .

این جوان سازنده بازی های رایانه ای در ادامه می گوید : سه بعدی کردن مراحل بازی ، تنظیم المان های بازی ،مدل های اضافه شده و اضافه شدن مدل های با کیفیت و نهایی کردن المان های بازی از جمله مراحل اصلی طراحی یک بازی رایانه ای است .

"نورپردازی با دقت زیاد توسط متخصص مربوطه " حسینیان در مورد مرحله ماقبل نهایی می گوید کنور پردازی باید با دقت بسیار بالایی توسط متخصص مربوطه انجام شود چرا که در یک بازی رایانه ای فاصله خطوط و تاریکی شب و روز از اهمیت بالایی برخوردار است .

* همش دعوا می کردیم :

یکی از نکات قابل توجه در این نشست موضوعی بود که حسینیان به آن اشاره کرد و آن هم اختلاف نظر ها در گروه بر سر رنگ ها و شیوه نور پردازی ، حسینیان از دعواهای بین خود و دیگر اعضای گروه یاد می کند و می گوید : اگر در یک مرحله با هم دعوا نمی کردیم نمی توانستیم کار را ادامه بدهیم !

در ادامه این نشست سیروس پور لطیفی کارشناس هنری این بازی  در سخنانی ضمن تشریح اقدامات انجام شده در ساخت بازی رایانه ای گرشاسب گفت :
نکات مهمی در تهیه یک بازی رایانه ای وجود دارد که عدم توجه به آنها موجب برهم خوردن نظام علمی بازی می شود که این نکات شامل توجه به مقدار رنگ های به کار رفته در عکس های زمینه ، میزان جان و خون کاراکتر بازی در بازی های حادثه ای و میزان تایم و زمان یک بازی برای شروع مجد است .

پور لطیفی در ادامه با بیان این مطلب که دررنگ  انتخابی برای یکی از صحنه ها به اختلافات زیادی در گروه وجود داشت گفت : در ساخت یک بازی رایانه ای سلایق مختلفی برای تک تک صحنه ها ووجود دارد و هماهنگی این سلایق بین افراد یک گروه از مشکل ترین کارها در ساخت بازی است .

در ادامه این نشست جلسه پرسش و پاسخ بین افراد شرکت کننده و سازندگاه بازی رایانه ای گرشاسب برگزار شد

* هر ایرانی یک بازی :

بعد از اتمام کار روزانه  نمایشگاه زمانی که مصلی را به مقصد منزل ترک می کنم در مسیرنا خود آگاه به یاد نشست ساخت یک بازی رایانه ای می افتم و این سوال در ذهنم به وجود می آید که چرا و به چه دلیل با وجود تکنولوژی ساخت یک بازی رایانه ای در ایران باز هم در مغازه های اطراف میدان انقلاب و در گیم نت ها از بازی های رایانه ای خارجی استفاده می شود ؟
در حال حاضر به هر مغازه و فروشگاه محصولات فرهنگی در حوالی میدان انقلاب مراجعه کنید در قسمت فروش بازی های رایانه ای فقط بازی های خارجی و وارداتی  از برابر دیدگانتان عبور می کند .
بازی رایانه ای خارجی از مکث پین تا جنگ خلیج و هزاران نام جدید و لاتین خارجی که امروزه در بین جوانان رواج پیدا کرده وجود دارد .

نگرانم نگران از روزی که غفلت مسئولان فرهنگی نه تنهاباعث آشفته بازاری بیشتر از امروز در بازار بازی ها شود بلکه از جوانان متخصصی چون حسین حسینیان و پور لطیفی فقط نامشان در کشور و بر روی بازی های رایانه ای وارداتی وجود داشته باشد ؟!
و نگران از روزی که نمایشگاه رسانه های دیجیتالی و این نشست ها فرصتی برای صحبت های بیهوده و توخالی برخی مسئولان شود و چشمان آنها نسبت به افرادی چون حسینیان و پورلطیفی و هزاران جوان ایرانی که امروزه درای تخصص های فراوانی هستند نا بینا شود؟!/انتهای پیام