خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

گزارش جوان از عدم توجه برخی سازمان ها به کارت منزلت سالمندان :
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٥ آذر ۱۳۸۸
 

{این مکان کارتی نیست ، شرمنده ایم ؟!}

 

گزارش :علی البرزی

 

اشاره :
پیرزن خسته از خرید روزانه درایستگاه انتظاررسیدن اتوبوسی برای رسیدن به مقصد را می کشد ،بعد از مدتی اتوبوسی در جلوی پای مسافران می ایستد ، پیرزن با هزاران شور وشوق از رسیدن اتوبوس برای سوارشدن به سمتش می رود، اما با نشان دادن کارت منزلت خود ،ناگهان با این جمله مواجه می شود: این اتوبوس کارتی نیست ؟!
این جمله همانند پتکی  خستگی 70 سال زندگی را برایش به ارمغان می آورد وساعت ها در ایستگاه به امید رسیدن اتوبوس بعدی می نشیند .

 

 کارت منزلت

نمی دونم روزانه چند نفر از اتوبوسهای شرکت واحد با نشان دادن کارت منزلت به صورت رایگان استفاده می کنند اما هر چند نفر هم که باشند فکر نکنم رقم آن اینقدر باشد که برای انجامش این گونه متنی را در اتوبوس نصب کنیم کلا مگر حرمت این مو سفیدهای جامعه ما ارزشش به این 100 تومن ها است ؟ چرا همه چیز جامعه ما بر معیار پول است و این گونه با بزرکان رفتار می کنیم ؟ واقعا برای خودم و جامعه ام که در آن تمام معیارهای مادیات است متاسفم و راستی از اینکه کیفیت عکس خوب نیست عذر می خواهم چرا که عکسی که یواشکی و از زیر کاپشن با تمام دقت نظر راننده محترم که چه می کنم گرفته شود بهتر از این نمی شود .

 

 

*٢هزار سالمند اسیر برنامه ریزی اشتباه مسئولین :

 

کارت منزلت برای اولین بار در سال 83 و در قالب طرح جامع گنجینه ها از طرف فرهنگسرای سالمند و برای احیای بحث احترام به سالمندان در جامعه در اختیار افراد بالای 65 سال قرار گرفت ودر حال حاضر بیش از 2 هزار سالمند بالای 65 سال در کشور داری این کارت هستند.


 


اما بعد از گذشت چند سال از اجرای این طرح شاهد نوعی بی توجهی از طرف برخی سازمان ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی نسبت به کارت منزلت هستیم و درچند وقت اخیر سالمندان و افراد بازنشته برای استفاده از این کارت با مشکلات مختلفی مواجه شده اند .

"اکرم شاهرخی" رئیس فرهنگسرای سالمند و عضو شوراء ملی سالمندان در ارتباط با موارد استفاده از کارت منزلت می گوید : سالمندان با استفاده ازاین کارت می توانند ازامکانات فرهنگی ، هنری و سرویس های حمل و نقل عمومی شهر تهران به صورت رایگان استفاده کنند .


با توجه به گفته های رئیس فرهنگسرای سالمند ، متاسفانه در سطح شهر به مراتب دیده می شود که سازمان های مختلف از پذیرش این کارت خودداری می کنند و این شرایط نارضایتی هایی را دربین سا لمندان به ویژه آن دسته از سالمندانی که ازسرویس اتوبوسرانی شهر تهران برای نقل و انتقال استفاده می کنند به همراه داشته است .


متاسفانه ارائه یک کارت منزلت دیگرازطرف سازمان بازنشتگی کشورمشکلات را دو چندان افزایش داده است .


" سازمان بازنشتگی بدونه هیچگونه هماهنگی این اقدام را انجام داده است و باعث مشکلات فراوانی شده است " این جملات را رئیس فرهنگسرای سا لمند در واکنش به اقدام سازمان بازنشتگی می گوید و در ادامه با بیان این مطلب که کارت منزلت در ابتدا فقط برای افراد بالای 65 سال تعریف شده بود می افزاید : با ارائه کارت جدید ازطرف سازمان بازنشستگی افرادی که حتی با 20 سال سابقه کاری بازنشسته شده اند هم شامل این کارت می شوند و این خود از بزرگترین مشکلات کنونی ما در جهت ارئه این کارت است.

* نیازمند تحول اساسی :
 
"
طرح کارت منزلی نیازمند تحولات اساسی است و ادامه یافتن آن باعث مشکلات فراوانی برای سالمندان می شود "این جملات  ار زمانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می گوید و با بیان این مطلب که سالمندان بارها با نمایندگان مجلس در رابطه عدم ارائه تسهیلات مناسب کارت منزلت صحبت داشته اند گفت : متاسفانه در چند وقت اخیر کارت منزلت کارایی لازم خود را از دست داده است و نیازمند بازنگری در این طرح هستیم .

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه با اشاره به این مطلب که بازنشتگان و افراد سالمند که زمان زیادی از عمر خود صرف خدمت به جامعه و مردم کرده اند نیازمند توجهات ویژه ای هستند گفت:چنانچه طرح یا اقدامی برای رفاه حال این قشر از جامعه به اجرا در می آید باید با اقدامات بعدی تکمیل شود تا تمامی سالمندان بتوانند به راحتی از این امکانات استفاده کنند.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این مطلب که مجلس و نمایندگان آماده تصویب طرحی در این زمینه برای رفاه حال سالمندان و بازنشستگان هستند گفت :چنانچه لایحه و یا طرحی از طرف دولت به مجلس در زمینه ارئه تسهیلات به سالمندان ارئه شود مجلس این لوایح را در دستور کارویژه  خود قرار می دهد .

به هر حال کارت منزلت با وجود مشکلات فراوان برای سالمندان متقاضی صادر می شود ،عضویت در کتابخانه های دولتی ، استفاده از کلاس های ورزشی به صورت نیم بها و ورود به ورزشگاه ها تسهیلاتی است که در کارت  منزلت بازنشستگان خلاصه شده است و جای سوال دارد که آیا دغدغه بیش از 600 هزار بازنشسته فقط ورود به اماکن ورزشی و کتابخانه است .
آنچه مسلم است ، بازنشستگان نسبت به سایر افراد جامعه با مشکلات بیشتری مواجه هستند و با افزایش تورم بر مشکلات این قشر از جامعه افزوده می شود ./انتهای پیام