خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

نگاهی به استفاده فزاینده جوانان از اینترنت و خطرات آن
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٧:۱۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۸۸
 

مرگ تدریجی یک جوان

شاید مسؤولان هم در حال و هوای سیاست، جوانان را فراموش کرده‌اند!

علی البرزی روزنامه جوان ٣١/۵/١٣٨٨

 برداشت اول: به دنبال راه فرار
کم حوصله است، گوشه‌ای از اتاق به دور از خانواده نشسته و در افکار خود غوطه‌ور است؛ دلش می‌خواهد ساعت تندتر بگذرد و او هر چه زودتر به خلوت اتاقش برگردد؛ او به دنبال راه فراری از کنار خانواده خود است.
برداشت دوم: ساعت‌ها در یک اتاق خلوت
ساعت از سه نیمه شب گذشته است، همه اعضای خانواده خواب هستند و او تنهاست؛ ساعت‌ها در یک اتاق خلوت در پشت میز رایانه نشسته و به دکمه‌هایی که او را به خود می‌خوانند و دریچه رنگی که چهره دیگری از دنیا را به او نشان می‌دهد، می‌نگرد. او بی‌قرار این دنیای مجازی است.
برداشت سوم: مرگ تدریجی یک جوان
سردرد، درد چشم، بی حوصلگی و ناسازگاری با اعضای خانواده تنها گوشه‌ای از ناراحتی‌هایی هستند که در چند وقت گذشته به سراغش آمده؛ از اینترنت و رایانه نمی‌توان جدایش کرد، او معتاد اینترنت شده است؛ فرار از خانه و گرفتار شدن در دام باندهای خلافکار آخرین مرحله این اعتیاد اینترنتی است. آری او در حال نابودی است؛ گویی اعتیاد اینترنتی مرگ تدریجی یک جوان است.

حدود 10 سال پیش بود که رایانه به عنوان یک کالای جدید رفته‌رفته جای خود را در اتاق‌های جوانان باز کرد. پدر و مادرهایی که برای تشویق فرزندان رایانه را انتخاب می‌کردند و فرزندانی که این جعبه جادویی را دروازه ورود به دنیای پیشرفته جدیدی می‌دانستند فقط گوشه‌ای از نتایج و ثمرات ورود این وسیله به ایران است.
اینترنت در ایران
مهرماه سال 1371 با ورود اینترنت و اولین شبکه‌های مجازی به ایران، دوران جدیدی از عصر اطلاعات و ارتباطات در کشور آغاز شد و این موضوع آغازی بود برای گسترش شتابان شبکه جهانی وب در ایران. کشور ما از نظر استفاده از اینترنت در بین 178 کشور جهان رتبه 87 را دارد و براساس طبقه‌بندی اتحادیه جهانی مخابرات، از گروه کشورهای متوسط رو به رشد به شمار می‌رود.
برطبق آخرین آمار سازمان انفورماتیک ایران 65 درصد استفاده‌کنندگان از اینترنت در ایران را قشر جوان تشکیل می‌دهند و میانگین زمان صرف شده برای اینترنت توسط کاربران 60 دقیقه در هفته است.
اما اینترنت این شبکه پرکاربرد با وجود مزایای عالی زیان‌هایی هم دارد. این مضرات در میان نوجوانان و جوانان به لحاظ موقعیت سنی بیشتر تأثیر دارد؛ به صورتی که در سال‌های اخیر موضوع اعتیاد اینترنتی در بین جوانان مورد توجه رسانه‌ها و خبرگزاری‌های مختلف بوده است و کارشناسان اجتماعی هم در این زمینه هشدارهایی را در دفعات متعدد اعلام کرده‌اند.
اینترنت و تهدید سلامت جامعه
دکتر ابراهیم فیاض جامعه شناس، استاد دانشگاه و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به این مطلب که اینترنت در سال‌های اخیر به تهدید جدی برای امنیت و سلامت جامعه تبدیل شده است، می‌گوید: مبنای به وجود آمدن اینترنت در جهان، اقتصاد و شکستن هنجارهای اجتماعی است.
این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به این مطلب که جوامع مذهبی به شدت و بیشتر در معرض خطرات اینترنت هستند، می‌افزاید: در همه دوران‌ها هدف اصلی حکومت‌ها گسترش اینترنت بوده و این رسانه‌ اقتصادی همواره به عنوان رسانه اول در جوامع مختلف مطرح شده است.
فیاض با بیان این مطلب که در کشور ایران باید یک شبکه داخلی ایجاد شود، می‌گوید: چنانچه اینترنت از شبکه داخلی مجزا شود، بسیاری از مشکلات ناشی از خطرات اینترنت مرتفع می‌شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران به تحقیقی در دانشگاه تهران در زمینه خطرات اینترنت اشاره می‌کند و می‌افزاید: بر طبق این تحقیق بیش از 97 درصد استفاده از اینترنت در موارد مختلف فساد و فحشا، عکس، فیلم و موسیقی است و فقط 3 درصد استفاده مفید و کسب اطلاعات است و این آمار باید همه مسؤولان را به فکر چاره‌ و ارائه راه‌حلی برای مقابله با این معضل اجتماعی وادار کند.
فرهنگ کتابخوانی را ترویج کنید
دکتر ابراهیم فیاض با اشاره به فواید کتاب و فرهنگ کتابخوانی در جامعه می‌گوید: چنانچه در سال‌های اخیر برنامه جامعی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی وجود داشت، مشکلات ناشی از اینترنت تا این اندازه سلامت اخلاقی جوانان را تهدید نمی‌کرد.
وی در ادامه با اشاره به این مطلب که کتاب باید به رسانه اول و اینترنت به رسانه آخر در کشور تبدیل شود، می‌گوید: مسؤولان و دولتمردان باید به فکر برگرداندن اینترنت به جایگاه اصلی خود یعنی استفاده اقتصادی از آن باشند.
از اینترنت صحیح استفاده کنیم
اما دکتر «داوود معنوی‌پور» روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه با اشاره به این مطلب که روش استفاده صحیح از اینترنت باید به جوان‌ها آموزش داده شود، گفت: استفاده صحیح از اینترنت باید در دستور کار همه سازمان‌ها و ستادهای اجرایی قرار گیرد.
این استاد دانشگاه در ادامه با بیان این مطلب که امروزه اینترنت در زندگی اجتماعی و فردی افراد دارای جایگاه ویژه‌ای است، می‌گوید: خطرات استفاده نادرست از اینترنت برای جوانان کمتر از اعتیاد به مواد مخدر نیست و اعتیاد اینترنتی علایم و مشخصاتی همانند اعتیاد به مواد مخدر در جوانان ایجاد می‌کند.عضو هیأت علمی دانشگاه در ادامه گفت: وابستگی غیر طبیعی، سردرد، سرگیجه، کج خلقی، عصبانیت و حالات غیر طبیعی، عوارض روانی استفاده نادرست از اینترنت در بین جوانان است.معنوی‌پور در ادامه با اشاره به این مطلب که در حال حاضر هیچ تعریف خاص و جایگزینی برای اینترنت در ایران وجود ندارد، می‌افزاید: مسؤولان امر به‌ویژه مسؤولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با ارائه راهکارهایی به دنبال جایگزین مناسبی برای اینترنت در جامعه باشند.
این گزارش هم تمام شد؟!
این گزارش هم با صحبت‌های دکتر معنوی‌پور تمام شد؛ از این نوع گزارش‌ها، مقالات و مطالب در مورد خطرات اینترنت بارها در رسانه‌های مختلف منتشر شده است و سال‌های سال است که کارشناسان اجتماعی از خطرات این معضل اجتماعی صحبت می‌کنند و به مسؤولان امر هشدار می‌دهند اما بعد از این همه صحبت و هشدار و گزارش، چند سؤال بی‌جواب باقی مانده است؟! آیا مسؤولان این گزارش‌ها را خوانده‌اند؟ آیا راه حلی برای این موضوع اندیشیده‌اند؟ شاید مسؤولان هم در حال و هوای سیاست، جوانان را فراموش کرده‌اند!/انتهای پیام