خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

گزارش رادیویی(3)
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۸:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٠
 

نمایندگان مجلس نمره می دهند

موضوع برنامه این هفته جنگ عصرگاهی رادیو اقتصاد«کوچک سازی دولت» بود. در این برنامه در طول هفته این موضوع مورد نقد و بررسی قرار گرفت . یکی از آیتم های برنامه مربوط به نظر نمایندگان مجلس درباره طرح کوچک سازی دولت بود. نمایندگان مجلس هر کدام یک نمره ای را به عملکرد دولت در اجرای این طرح دادند . هر چند که بعضی از نمایندگان از دست دولت عصبانی بودند، اما در مجموع گزارش خوبی از آب اومد.
بخش اول و دوم  گزارش : «نمایندگان مجلس نمره می دهند»

گزارش رادیویی علی البرزی+گزارشگر رادیو

گزارشگر : علی البرزی / جنگ عصرگاهی رادیو / از فایل های زیر گوش کنید

 

بخش اول

http:// www.4shared.com/embed/740572023/d7157533

بخش دوم

http://www.4shared.com/embed/740579818/b2f829c1

بخش سوم

http://www.4shared.com/embed/749159472/79a4ca98

 


 
 
گزارش های رادیویی(2)
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٠
 

جوانان : افغانی ها را بیرون کنید

موضوع برنامه این هفته جنگ عصرگاهی رادیو «کار و اشتغال» بود، چند آیتم گزارشی داشتم درباره کار و اشتغال . در همه این گزارش ها هم مسئولان و هم جوانان یک درخواست داشتند «افغانی ها را بیرون کنید!» 

گزارش های رادیویی +علی البرزی

بسیاری از جوانان معتقدند که افغانی ها در این مملکت جای اشتغال آنها را گرفته اند و حتی پای افغانی ها در ادارات ما هم باز شده و در مشاغل اداری هم مشغول فعالیت شده اند؟! 

بخش اول و دوم از آیتم گزارش اشتغال ،مربوط به تعریف کار ایده آل است (گزارشگر : علی البرزی / جنگ عصرگاهی رادیو اقتصاد )

بخش اول

http://www.4shared.com/embed/724620540/c8d05925

بخش دوم

http://www.4shared.com/embed/747217281/a04c235f


 
 
گزارش های رادیویی(1)
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٠
 

مهمترین دغدغه اقتصادی شما چیست ؟

گزارش رادیویی من درباره مهمترین دغدغه های اقتصادی این روزهای مردم

از فایل زیر گوش کنید، خوشحال می شوم که نظرات ارزشمند خود را درباره گزارش های رادیویی در بخش نظرات مرقوم فرمایید. ( بخش پلاتوی این گزارش در این فایل ضبط نشده است)

علی البرزی/ گزارشگر رادیو+دغدغه های مردم

راستی مهمترین دغدغه اقتصادی این روزهای شما چیست؟

گزارشگر : علی البرزی (جٌنگ عصرگاهی شبکه رادیویی اقتصاد)

http://www.4shared.com/embed/722474406/2d87df35


 
 
عکس های من /
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠
 

 تصویر هوایی از پایگاه نظامی آمریکا در بغداد

×تصویر هوایی از پایگاه نظامی آمریکا در 5 کیلومتری فرودگاه بغداد در عراق .

آشیانه هایی که در تصویر مشاهده می کنید ، مربوط به بالگرد های پیشرفته «آپاچی» است که این روزها بر فراز شهر بغداد گشت زنی می کنند.
عکس از علی البرزی

پایگاه نظامی آمریکا در بغداد +عکس از علی البرزی


 
 
«جوان»، گزارش می دهد
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱:٠٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٤ تیر ۱۳٩٠
 

واریز 30 سال بیمه برای یک عمر پشیمانی!

علی البرزی

چندین سال است که افراد تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی برای استعلام سوابق بیمه و دریافت سوابق کاری خود با مشکلات مختلفی مواجه هستند، این درحالی است که هر از چند گاهی از سوی مدیران سازمان تأمین اجتماعی درباره تسهیل در ارتباط افراد تحت پوشش با این سازمان وعده‌هایی در قالب طرح و برنامه اعلام می‌شود. این روزها برخی بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی برای دریافت سوابق بیمه‌ای همچنان سرگردان هستند.

به گزارش«جوان»، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در تازه‌‌ترین سخنان خود برای چندمین‌بار در سال جاری از راه‌اندازی سامانه ارتباط بین شعب، استعلام سوابق و وصول اینترنتی حق‌ بیمه برای ارائه خدمات به افراد تحت پوشش خبرداد. به گفته رحمت‌الله حافظی راه‌اندازی سامانه ارتباط بین شعب، استعلام سوابق و وصول اینترنتی حق‌بیمه از اولویت‌های اساسی تأمین‌اجتماعی است.

به موازت صحبت‌های مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بود که معاون فنی و درآمد این سازمان هم ازاصلاح 25 بخشنامه این سازمان خبر داد و گفت: با اصلاح و تلخیص این بخشنامه‌ها، انتقال سوابق بیمه‌شدگان در شعب مختلف سازمان تأمین‌اجتماعی تسهیل می‌شود. بنابر اظهارات مهرداد محقق‌زاده، شماربیمه‌شدگان اصلی تأمین‌اجتماعی درحال حاضر بیش از 10 میلیون و 300 هزار نفر است که شمارکل بیمه‌شدگان اصلی و تبعی تأمین‌اجتماعی به 32 میلیون نفر بالغ می‌شود.

اطلاعات نادرست بیمه‌شدگان در سایت تأمین اجتماعی
مدتی پیش با اعلام خبرقرار گرفتن سوابق بیمه‌شدگان در سایت سازمان تأمین اجتماعی، تعداد زیادی از بیمه‌شدگان برای دریافت اطلاعات بیمه‌ای خود به سایت تأمین اجتماعی مراجعه کردند، اما مشکلات این سایت و بعضا دسترسی نداشتن به اطلاعات و مهمتر ازآن اطلاعات نادرست سوابق بیمه‌ای در سایت بسیاری از بیمه‌شدگان را سرگردان کرد. درحال حاضر هم بسیاری از بیمه‌شدگان برای ورود به این سایت با مشکل روبه‌روهستند، اما شمارزیادی از آنان پس از ورود به این سیستم، با اطلاعات نادرست سوابق بیمه‌ای خود در این سایت روبه‌رو می‌شوند.

جالب اینجاست که برخی شهروندان در گفت‌وگو با خبرنگار «جوان» از تغییر زمان سابقه بیمه خود در اطلاعات این سایت خبر دادند و خواستار پیگیری مدیران سازمان تأمین اجتماعی شدند. یکی از شهروندان در این باره گفت: من حدود 13 سال سابقه خدمت دارم، اما پس از مراجعه به این سایت، مشاهده کردم که 7 سال از سوابق بیمه‌ای من لحاظ نشده است.

طرحی که زیرساخت‌های لازم را ندارد
اما درباره مشکلات بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی و طرح این سازمان برای ارائه خدمات الکترونیکی، سید محمد علی موسوی، نماینده مبارکه و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است که اجرای طرح ارائه سوابق بیمه ازطریق سایت بعد ازسال‌ها یک طرح مؤثر ومفید است، اما چنانچه این طرح به صورت دست و پا شکسته اجرا شود نه تنها مؤثر نیست بلکه باعث صرف وقت و هزینه بیمه‌شدگان می‌شود.

اجرای طرح عجولانه بود
به گفته موسوی، سازمان تأمین اجتماعی برای اجرای این طرح زیرساخت‌های لازم را فراهم نکرده و عجولانه به دنبال اجرای آن است که با توجه به جمعیت زیاد افراد تحت پوشش و متقاضیان دریافت سابقه بیمه درحال حاضر جوابگو نیست.
به تصریح این نماینده مجلس برخی مشاغل همچون کارگران نیاز دارند که بعد از گذشت مدتی ازفعالیت سوابق بیمه‌ای خود را دریافت کنند و اجرایی شدن این طرح می‌تواند تا حد زیادی برای رفع مشکلات این قشر از جامعه مؤثر باشد.
به باور موسوی درحال حاضر دو موضوع باید در اولویت مدیران سازمان تأمین اجتماعی باشد؛ یکی راه‌اندازی سایت جامع درباره سوابق بیمه‌شدگان و به روزرسانی اطلاعات آن و دیگری رسیدگی به وضعیت بیمارستان‌های تحت پوشش این سازمان به جهت ارائه خدمات بهتر به بیمه‌شدگان است.


 
 
گزارش خبرنگار «جوان» از یک همایش متفاوت در پایتخت
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ تیر ۱۳٩٠
 

کرسی های «عشقی»برای آشنایی دختر و پسر !

علی البرزی /جوان

درماه‌های گذشته از سوی برخی سازمان‌های مردم‌نهاد (سمن‌ها) همایش‌هایی تحت عنوان «ازدواج موفق» در برخی شهرهای کشور به ویژه کلانشهرها به بهانه ترویج فرهنگ ازدواج برگزار می‌شود. این در حالی است که مراحل جذب و آشنایی دادن دختران و پسران جوان و مجرد در این همایش‌ها با آنچه در تعریف یک همایش و سمینار ازدواج آسان آمده، تفاوت چشمگیری دارد و با شکل و شمایل دیگری اجرا می‌شود! شکل و شمایلی که حرکت روی لبه تیغ آن هم در روز روشن است.

به گزارش «جوان»، در ماه‌های گذشته به ویژه در آستانه روزهای تعطیل، پیامک مشکوکی با این مضمون برای تعدادی زیادی از شماره‌های همراه ارسال شده است: «همایش رایگان ازدواج موفق برای دختران و پسران مجرد، در این همایش افراد متاهل جایی ندارند!  برای ثبت نام با شماره 0919 تماس بگیرید». نکته قابل توجه در این پیامک ارسال آن برای دختران و پسران جوان، اعلام شماره تماس غیرثابت و به کاربردن واژه همایش رایگان در متن آن است!

مرحله اول: جذب جوانان با یک تماس به نام همایش ازدواج موفق!
خبرنگار«جوان»، برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش‌ها با یکی از شماره‌های همراه ارسال شده در پیامک تماس گرفته و به صورت نامحسوس خواستارجزئیات بیشتری از نحوه برگزاری همایش شده است.

درابتدای این تماس با اعلام درخواست خبرنگار«جوان» برای شرکت درهمایش، شخصی ازپشت خط از وی خواست تا ضمن اعلام کامل مشخصات، علایق فردی و فعالیت موردعلاقه و رنگ مورد نظر را بیان کند. درنهایت با اعلام اینکه این همایش ویژه افراد مجرد است و از ورود همراه جلوگیری می‌شود ازخبرنگار خواسته شد تا در تاریخ موردنظر برای شرکت در همایش ازدواج موفق به یکی از تالارهای پذیرایی شمال پایتخت مراجعه کند.

محفل عشقی+کرسی عشقی

مرحله دوم: استفاده ابزاری از مجریان مورد علاقه جوانان
مشاهدات خبرنگار«جوان» حاکی از این است که بعد از حضور دختران و پسران مجرد درتالارهای مجلل پذیرایی، مجریان برنامه که دربیشتر موارد از مجریان جوان تلویزیون یا خوانندگان مورد علاقه جوانان انتخاب می‌شوند، ضمن اعلام خوشامدگویی به دختران و پسران در این همایش از آنها می‌خواهند تا فرم مشخصاتی را که از قبل روی میزها قرارگرفته به صورت کامل پرکنند. پرسش‌های مطرح شده در این فرم با مضمون ویژگی‌های همسر موردعلاقه و نظرات فرد مورد نظر درباره همسر آینده‌اش است.
این درحالی است که برای ورود به سالن همایش هیچ ضابطه‌ای درباره حجاب دختران جوان وجود ندارد و در این همایش‌ها دختران با حجاب‌هایی نه چندان مناسب که در مواردی به سمت بی‌حجاب رفته، حضور پیدا می‌کنند!

کرسی‌های عشق در همایش‌های ازدواج موفق!
در مرحله بعد زمانی که تمامی فرم‌های مشخصات توسط جوانان تکمیل شد، بعد از وقفه‌ای نیم ساعته مجریان و دست‌اندرکاران این همایش‌ها، طبق اطلاعات و علایق نوشته شده در فرم ها، با اعلام اسامی دختران و پسران از آنها می‌خواهند تا در گروه‌های 6 نفره متشکل از 3 دختر و 3 پسر دور یک میز جمع شده و با یکدیگر درباره ازدواج دختر و پسر و مشکلات موجود در جامعه بحث کنند!
برگزارکنندگان این همایش‌ها برای توجیه این کار خود دلایلی همچون طرح مسائل ازدواج درفضایی باز و آزاد، آشنایی جوانان با نظرات یکدیگر و ایده پردازی درباره راهکارهای ازدواج آسان را مطرح می‌کنند.

کرسی‌ها داغ‌تر می‌شود!
به موازات آغازکرسی‌های عشقی در همایش است که موزیک‌های تحریک‌آمیز و بعضاً آرامش بخش از بلندگو‌های سالن پخش می‌شود و همزمان با داغ شدن بحث‌ها میان دختران و پسران، افرادی تحت پوشش کارشناس ازدواج! دربین آنها حاضر شده و با طرح پرسش‌های جهت دار با مضمون ازدواج بدون دغدغه دختر و پسر و موانع موجود در راه ازدواج، محفل جوانان را به اصطلاح خود داغ‌تر می‌کنند.!  درپایان همایش هم از گروه‌های شش‌نفره خواسته می‌شود تا گزیده‌ای از نتیجه گفت و گوی خود را برای گروه‌های دیگر اعلام کنند و بهترین گروه‌ها از نظر کارشناسان همایش!  برای همایش بعدی دعوت می‌شوند.

«تشریفات و غرب‌زدگی» دو آفت جدی همایش‌های ازدواج

ادامه مطلب...


 
 
جدیدترین هجمه فرهنگی علیه سلامت اخلاقی جامعه؛
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢ تیر ۱۳٩٠
 

خرید و فروش عروسک های «عشقی» در کشور!

علی البرزی/مشرق
در ماه های گذشته عروسک هایی در برخی فروشگاه ها و اسباب بازی فروشی های سطح شهر خرید و فروش می شود که به نظر می رسد این عروسک ها با آنچه درتعریف کاربری وسیله بازی عروسک مشخص شده تفاوت چشم گیری دارد.
به گزارش مشرق - شاید زمانی که برای اولین بار در جهان وسیله اسباب بازی کودکان «عروسک» به بازارها عرضه شد ، هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که با گذشت زمان به تدریج این وسیله بازی قابلیت گذشته خود را از دست دهد و به عنوان یک ابزارتهدید علیه امنیت اخلاقی جوامع به کار گرفته شود. در ماه های گذشته در سطح فروشگاه ها ی سطح شهر به ویژه کلانشهرها عروسک هایی خرید و فروش می شود که در اصطلاح به آنها «عروسک های عشقی» گفته می شود!

عروسک های عشقی+البرزی+عکس

به گزارش خبرنگار«مشرق»، در ماه های گذشته عروسک هایی دربرخی فروشگاه ها و اسباب بازی فروشی های سطح شهر خرید و فروش می شود که به نظر می رسد این عروسک ها با آنچه درتعریف کاربری وسیله بازی عروسک مشخص شده تفاوت چشم گیری دارد و سرآغازی برای نوعی هجمه فرهنگی خطرناک علیه سلامت اخلاقی جامعه به ویژه سلامت اخلاقی کودکان است!

عکس ها از علی البرزی/ مشرق

عروسک های دختر و پسر با صدای دوستت دارم!
این وسیله بازی به این صورت ساخته شده که دو عروسک اصلی دختر و پسر درمقابل یکدیگر قرارگرفته و از ناحیه پا و کمر به هم متصل شده اند.
ما بین این دوعروسک سنسورصوتی قلب مانندی قرارگرفته و زمانی که صورت های این دوعروسک روی هم قرارمی گیرد، سنسورعروسک ها فعال شده و صدای ضبط شده نازک و تحریک آمیز یک زن از بلندگوی تعبیه شده در داخل قلب این دوعروسک به گوش می رسد. این صدای ضبط شده چندین بارجمله « I live you» ،«دوستت دارم» را تکرارمی کند!
این درحالی است که درطراحی این عروسک ها ازجذابیت ها و زیبایی های خاصی استفاده شده که به راحتی مورد پسند کودکان قرارمی گیرد: «رنگ ، صدای نازک زنانه و لباس دخترانه»

خرید وفروش عروسک های عشقی با قیمت 20 تا 40 هزار تومان
براساس مشاهدات خبرنگار«مشرق» این عروسک ها در حال حاضر با قیمت 20 تا 40 هزار تومان به فروش می رسد. یکی ازفروشندگان این نوع ازعروسک ها با بیان اینکه این نوع ازعروسک ها در چند ماه گذشته وارد بازار شده به خبرنگار«مشرق» گفت: تمامی این عروسک ها از دو کشورتایلند و یا چین وارد کشور می شود.
به گفته وی درماه های گذشته استقبال نسبتا خوبی ازاین وسیله بازی صورت گرفته است!

تبلیغ«عروسک های عشقی» در فضای مجازی!
به موازات عرضه این وسیله بازی درفروشگاه های سطح شهر، تبلیغاتی درقالب ایمیل با مضامین«بسته های عشقی» برای تعداد زیادی ازکاربران ارسال شده است، بسته های عشقی که دراین آگهی های اینترنتی تبلیغ می شود شامل عروسک های عشقی ، عطرهای تحریک آمیز و بعضا عکس هایی با مضامین عشق و رواط دختر و پسراست که بدون هیچ ضابطه ای از طریق اینترنت خرید و فروش می شود.

کسب درآمد بیشتر با ترویج « فرهنگ سکسوالیته »!
به باورمحسن شهریاری روانشناس و استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه روانشناسی دانشگاه تهران این روزها سازندگان این نوع ازعروسک ها برای جذب مخاطب و فروش بیشتراستفاده ازشگردها و تکنیک های تبلیغی جدیدی را دردستورکار خود قرار داده اند.
این استاد دانشگاه با بیان این مطلب به خبرنگار«مشرق» گفت : با توجه به گسترش اطلاعات در فضای مجازی به نظر می رسد استفاده از راهکار جدید جذب مخاطب بتواند تا حد زیادی برای سرشاخه ها و عناصر اصلی وارد کننده این نوع ازعروسک ها سودآور باشد.
بنابراظهارات شهریاری اینکه چرا تعدادی از شرکت ها برای فروش بهتر و تبلیغ محصولات خود این بار عروسکی را وارد کشور کرده اند که درتضاد با فرهنگ اخلاقی است ، کاملاً مشکوک است.
به باوروی سازندگان این عروسک ها برای کسب درآمد بیشتر محصولی را به بازارعرضه کرده اند که به دنبال ترویج فرهنگ« سکسوالیته» درکشورهای اسلامی است.

ادامه مطلب...


 
 
«جوان» از فقدان نظارت بر تبلیغات پوشش ایرانی-اسلامی گزارش می‌دهد
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠
 

حلول ابتذال در مدل‌های مثلاً ایرانی!

علی البرزی

طی ماه‌های گذشته در بوتیک‌ها و فروشگاه‌های شهرهای مختلف کشور به ویژه کلانشهرها، کاتولوگ‌ها و ژورنال‌هایی مشاهده می‌شود که در ظاهر مروج مدل‌های پوشش ایرانی- اسلامی است، اما نه تنها در بردارنده فرهنگ پوشش اصیل ایرانی – اسلامی نیست بلکه نماد بارز ترویج مدل‌های غربی و گرایش پررنگ به سمت فرهنگ برهنگی است!

به گزارش خبرنگار«جوان» این روزها تنها کافی است در زمان خرید لباس در برخی فروشگاه‌های بزرگ و بوتیک‌های سطح شهر از فروشنده درخواست نمونه طرح یا ژورنال لباس را داشته باشید. کاتولوگی که درمقابل شما قرار می‌گیرد شاید درنگاه اول دربردانده تصاویر زیبا از انواع لباس‌های زنانه و مدل‌های جدید و در اصطلاح به روز باشد، اما در ورای آن اهداف دیگری نهفته است.

تبلیغ مدل‌های جدید آرایش در پوشش لباس
به نظرمی رسد طراحان ژورنال‌های تبلیغ پوشش، برنامه دیگری را هم در دستور کارخود قرارداده‌اند که این برنامه به صورت حساب شده، دقیق و منسجم در حال اجرا است و حتی می‌توان گفت برنامه اصلی آنان به شمار می‌رود.

کاتولوگ+بروشور+عکس

در ژورنال‌هایی که این روزها در فروشگاه‌های لباس مشاهده می‌شود، تبلیغ جدید‌ترین شیوه‌های آرایش با استفاده ابزاری از دختران زیبا آشکار است که با به تصویر کشیدن وسایل زیبایی همانند النگو، گوشواره، انگشتر و لاک ناخن دنبال می‌شود.
این درحالی است که مشاهدات خبرنگار«جوان» و تصاویر به دست آمده

عکس ها از علی البرزی

ازاین ژورنال‌ها (تصاویر درج شده در گزارش) نشان می‌دهد که استفاده ابزاری از دختران جوان مؤثر‌ترین ابزار این گروه‌هاست.


ماجرا از چه قرار است؟
تا چندی پیش در ایران هیچ ژورنال لباسی وجود نداشت تا اینکه با گسترش ارتباطات و ورود ماهواره و تجهیزات ارتباطی به ایران به تدریج ژورنال‌های غربی هم از راه‌های مختلف وارد کشور شد. گسترش روزافزون این ژورنال‌ها درکشور و متعاقب آن ترویج فرهنگ برهنگی باعث شد تا مدیران فرهنگی بعد از سال‌ها بی‌توجهی، طراحی ژورنال‌های ایرانی – اسلامی را در دستور کار سازمان‌های مسئول قرار دهند. پس ازماه‌ها طرح و برنامه و ارائه نظرات مختلف سرانجام دو مدل ژورنال طراحی و دراختیار صنف لباس‌فروشی و برخی دانشگاه‌های کشور قرار گرفت و مدیران مربوطه، این برنامه را در راستای ترویج فرهنگ ایرانی – اسلامی اعلام کردند.

از سوی دیگر، پیشنهاد برگزاری چند دوره جشنواره «زنان سرزمین من» با هدف ارائه مدل‌های جدید برای پوشش زنان از سوی وزارت کشور چندان با حمایت نهادهای متولی و هم راستا با این مجموعه دنبال نشد و برگزاری دور جدید آن با دلایل و توجیهاتی ازجمله همزمانی با برگزاری انتخابات به تعویق افتاد و در نهایت هم برگزار نشد.
اما آن چیزی که این روزها درسطح فروشگاه‌ها و بوتیک‌های سطح شهر مشاهده می‌شود نه تنها سنخیتی با گفته مدیران فرهنگی ندارد، بلکه آغازی برای ترویج دوباره همان فرهنگ غربی است که هدفی جز ترویج بدپوششی و فرهنگ برهنگی ندارد.

مهارت حل مسئله در مدیران فرهنگی وجود ندارد
به باور جواد بهادرخان، روانشناس و مدرس دانشگاه بعد از ارائه طرح‌های اولیه ژورنال اسلامی، مدیران فرهنگی باید پیش‌‌بینی رخنه فرهنگ متضاد با اینگونه ژورنال‌ها را می‌کردند و برای مقابله و مهار آن، تاکتیک‌های لازم را در دستور کار خود قرار می‌دادند. به گفته این روانشناس، درحال حاضر نه تنها تاکتیک و روشی برای مهار آفت فرهنگ غربی وجود ندارد بلکه روز به روز شاهد رخنه انواع فرهنگ‌های غربی درلا به لای ژورنال‌های ایرانی- اسلامی هستیم!

بهادرخان با اعلام این مطلب به «جوان» گفت: دریک نظام ارزشی، فرهنگ‌سازی یا زنده نگه داشتن فرهنگ‌ها گام به گام و با توجه به نیازها و هجمه‌های فرهنگی صورت می‌گیرد، به صورتی که درمرحله اول شناخت هجمه فرهنگی، مرحله دوم نیازسنجی نقطه هدف، مرحله سوم ارائه طرح‌های کارشناسی و در نهایت در مرحله چهارم پیش‌‌بینی آینده و تغییر استراتژی با توجه به نیاز‌های روز باید مورد توجه مدیران فرهنگی باشد.

به تصریح وی، در بحث ژورنال‌های ایرانی- اسلامی مدیران فرهنگی مرحله چهارم را فراموش کردند و برای هجمه‌های جدید و نیازهای روز و تغییرات فرهنگی برنامه‌مند وارد نشدند.

ژورنال‌های غربی در لباس ژورنال‌های ایرانی -اسلامی
به گفته سرهنگ بهرام اسفندیاری -کارشناس انتظامی- خانواده‌ها و به ویژه دختران جوان این روزها باید مواظب ژورنال‌های در ظاهر ایرانی – اسلامی باشند، چراکه درماه‌های گذشته حجم بالایی از ژورنال‌های غیر قانونی وارد بازار لباس شده است که بیشتر این ژورنال‌ها از کشورهای حاشیه خیلج فارس وارد می‌شود.

این کارشناس انتظامی با اعلام این مطلب به «جوان»، گفت: یکی از راه‌های ورود این ژورنال‌ها به کشور مسافرانی هستند که برای گردش وخرید به دوبی، امارات و کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌روند؛ افراد سود جو این ژورنال‌ها را در بوتیک‌های عربی به صورت رایگان در بین خانم‌ها و دختران جوان توزیع می‌کنند.

سوء استفاده از حس زیباشناختی دختران
به باوراسفندیاری، دختران جوانی که به چنین مسافرت‌هایی می‌روند زمانی که وارد کشورمی‌شوند از طرفی درمحیط‌های باز و بدون ضابطه کشورهای عربی زندگی کرده‌اند و از سوی دیگر با ورود به کشور در شرایط فرهنگی بومی قرار می‌گیرند که حس زیبایی‌دوستی و تنوع‌‌طلبی، آنها را به سمت استفاده از مدل‌های خاص می‌کشاند که ممکن است این گرایش کاذب لطماتی را هم برای آنها داشته باشد.

بنابراظهارات وی، بخش دیگری از این ژورنال‌ها به صورت سازمان یافته در کشورهای عربی تهیه و به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و در بوتیک‌ها و فروشگاه‌های لباس توزیع می‌گردد؛ فروشندگان هم با توجه به علاقه دختران به نوع خاصی از آرایش و وسایل تزئینی بیشتر از این نوع ژورنال‌ها استفاده می‌کنند.

به هر رو، در کنار کاتالوگ‌های وارد شده به صورت قاچاق، در داخل کشور هم گروه‌های مختلفی اقدام به طراحی و توزیع این ژورنال‌ها کرده‌اند که نیازمند نظارت جدی و پیگیری مدیران دارد.


 
 
تحولات هوانیروز در 32 سال گذشته در گفت‌و‌گوی«همشهری» با فرمانده هوانیروز
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

هوانیروز فراتر از تکنیک، قوی تر از تاکتیک

علی البرزی

مجموعه هواپیمایی نیروی زمینی (هوانیروز) یکی از بخش‌های نیروی زمینی ارتش است که از همان نخستین روزهای پیروزی انقلاب وارد کارزار نبرد با دشمن شد. بالگردهای هوانیروز با شروع تحرک‌های عناصر ضد‌انقلاب در سال 58 در مناطق غرب و شرق ایران به این مناطق اعزام شدند.

اهمیت و دشواری‌های این ماموریت‌ها زمانی مشخص می‌شود که بدانیم تا پیش از انقلاب بسیاری از ادوات و تجهیزات این نیرو به‌ویژه در بخش وسایل پرنده بدون حضور مستشاران خارجی حتی استارت هم نمی‌خورد، اما با دمیدن روحیه خودباوری بعد از پیروزی انقلاب در بدنه نیروهای مسلح برخلاف تصور بسیاری از کارشناسان و مستشاران نظامی، نه تنها هوانیروز توانست ماموریت‌های محوله را در طول 8 سال دفاع مقدس به بهترین نحو انجام دهد بلکه درحال حاضر به یکی از تأثیرگذارترین بخش‌های نیروهای مسلح تبدیل شده است؛ به‌صورتی که هوانیروز به‌عنوان گزینه اول تمامی حوادث و رویداد‌ها و وقایع طبیعی برای امدادرسانی و انجام ماموریت‌های محوله به حساب می‌آید.

برای بررسی و واکاوی نقش هوانیروز در طول 32 سال گذشته و تحولات این یگان هوایی در سال‌های اخیر، ساعتی با امیرسرتیپ دوم خلبان کیومرث احدی فرمانده هوانیروز همکلام شدیم . امیر احدی در این گفت‌و‌گو به بیان ناگفته‌هایی از پروژه‌های هوانیروز در سال‌های اول جنگ و برنامه‌های آینده برای توسعه و پیشرفت در این یگان نیروی زمینی پرداخته است. وی در این گفت‌و‌گو اشاره‌ای هم به جو‌سازی‌ آمریکایی‌ها علیه ناوگان هوانیروز داشته است.

•امیر! همیشه قدرت هوایی یک یگان پرنده در نیروهای مسلح با ساعت پروازی و رکورد‌های پرواز سنجیده می‌شود. به‌عنوان نخستین سؤال در طول 32سال گذشته تا به امروز رکورد پروازی پرنده‌های هوانیروز چند ساعت است؟

در طول 32 سال گذشته از سال 57 تا‌کنون در مجموعه هوانیروز بیش از 800هزار ساعت پروازی توسط خلبانان به ثبت رسیده و برابر با استاندارد‌های جهانی برای یک ساعت پرواز با بالگرد نو حداقل 12 ساعت کار تعمیراتی نیاز است و با توجه به اینکه عمر بالگرد‌های این یگان حداقل 35سال است، در نتیجه ساعت کار تعمیراتی مورد نیاز بیش از ساعت‌های استاندارد تعمیراتی در نظر گرفته می‌شود.

•به‌طور طبیعی یک بالگرد هوانیروز درطول یک ساعت پرواز اقلام پرمصرفی را استفاده می‌کند که با هر بار پرواز باید این اقلام تعویض یا جایگزین شوند، در سال‌های اول انقلاب برای تأمین این قطعات چه برنامه‌ای در دستور کار هوانیروز قرار گرفت؟
همانطوری‌که برابر استاندارد‌های جهانی برای هر کاری نیاز به برنامه‌ریزی است، برای بالگرد‌هایی که پرواز عادی یا عملیاتی انجام می‌دهند نیاز است بازدید‌های لازم به‌صورت نوبتی در ساعت‌های مختلف 25، 50، 100 و 300 صورت پذیرد و تعویض قطعات برابر روش با توجه به ساعت کارکرد آنها به موقع صورت می‌پذیرد.

امور تعمیر و نگهداری در هوانیروز برابر روش‌های استاندارد از همان ابتدا صورت گرفته و با نظارت دقیق متخصصان تعویض و تعمیر سیستم‌ها در زمان‌های لازم با کیفیت بسیار خوبی انجام شده است.

•این کیفیتی که شما اشاره کردید، در دوران دفاع مقدس با وجود درگیربودن نیروها با دشمن هم ادامه داشت؟
بله! در دوران دفاع مقدس که بخش قابل توجهی از بالگردها در مناطق عملیاتی مستقر بودند، هوانیروز جوان با توجه به تجهیزات و امکانات خریداری شده و موجودی قطعات در انبار پایگاه‌های تابعه در پاسخ به ندای رهبر معظم انقلاب فعالانه گام‌های مؤثری در پشتیبانی از انقلاب اسلامی برداشت و با شروع قعالیت گروهک‌های ضد‌انقلاب و ایجاد ناامنی در شمال غرب کشور و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، با حضور گسترده و همه‌جانبه در پشتیبانی از نیروهای ارتش و سپاه با وارد آوردن ضربات مهلک به دشمنان اسلام در تمام عملیات‌ها با اقتدار و قدرت وارد عمل شد.

در روزهای نخست پیروزی انقلاب و در سال‌های اول، تأمین این قطعات بسیار دشوار بود. این موضوع تا جایی پیش رفت که حتی تعدادی از بالگرد‌ها هم زمینگیرشدند. در آن زمان پس از اتمام اقلام موجود در انبارها چاره‌ای غیر از ساخت و تولید آنها در داخل کشور نبود.

•یعنی در بحبوحه تحریم‌ها؟
بله! در سال‌های اول انقلاب به‌دلیل قرارداشتن در شرایط تحریم و ایجاد محدودیت‌های فراوان از طرف کشورهای غربی چاره‌ای جز تأمین قطعات بومی نداشتیم. تحریم‌های اعمال باعث شد که یگان به فکر چاره‌اندیشی جهت رفع نیاز خود باشد که با اقدام بموقع شروع به ساخت تعدادی از قطعات پرمصرف کرد که درصدی از نیاز‌های سازمانی مرتفع شد و بخش عمده‌ای از نیاز‌ها توسط سازمان صنایع هوایی که در حقیقت زیرمجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود، فراهم شد.

•خب، در چنین شرایطی چه برنامه‌ای برای تأمین قطعات در داخل در دستور کار قرارگرفت؟
در اولین قدم به‌منظور افزایش عمر قطعات، کارشناسان هوانیروز علاوه بر اینکه تولید قطعات پر مصرف مورد نیاز وسایل پرنده را در دستور کار خود داشته، درخصوص انجام تعمیرات بموقع و با کیفیت مناسب که باعث جلوگیری از خرابی زودهنگام قطعات می‌شود هم اقدامات خوبی انجام شد.

البته باید به این نکته اشاره داشته باشم که متخصصان هوانیروز فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی خود را تنها به ساخت قطعات پرمصرف محدود نکردند و در عرصه تعمیر و نگهداری اقلام و تجهیزات جانبی هوانیروز هم برنامه‌هایی را تدوین کردند و به مرحله اجرا رساندند.

•امیر! بسیاری از کارشناسان نظامی معتقدند که پس از پایان جنگ تحمیلی تحولی عظیم در مجموعه هوانیروز شکل گرفت و ماموریت‌های این یگان هوایی به چند بخش مختلف تقسیم شد. آیا بعد از جنگ در استراتژی عملیاتی هوانیروز تغییراتی اعمال شد؟
بله! پس از پایان جنگ، با انتقال تجربه کارکنان متخصص به نسل جوان در امور عملیات، آموزش، نگهداری و تعمیر یک جهش رو به جلوی دیگری در استراتژی عملیاتی هوانیروز به‌وجود آمد. از سوی دیگر با انجام بموقع تعمیرات محدود بازسازی بالگرد‌هایی که در 8 سال دفاع مقدس زمینگیر شده و به‌صورت HANGERQUEEN در آمده بودند، بازسازی آنها با سرعت بیشتری صورت گرفت و در حال حاضر هم بیشتر پرنده‌های هوانیروز به‌صورت عملیاتی در این یگان ارزشمند آماده عملیات هستند و در حقیقت با پایان جنگ، نیازسنجی تازه‌ای در این نیرو صورت گرفت و بر همین اساس بود که تولیدات کاربردی و جدیدی در دست ساخت قرارگرفت.

•با این وجود تا به امروز چند طرح تحقیقاتی در هوانیروز به سرانجام رسیده است؟
از سال 1357 تا به امروز و در طول 32 سال گذشته بیش از 75 پروژه و طرح در هوانیروز اجرا شده است. این پروژه‌ها براساس نیازهای عملیاتی واحدهای مختلف، خط‌مشی فرماندهی و سلسله مراتب و توانمندی‌های موجود به اجرا درآمدند. تمام این طرح‌ها و پروژه‌ها به‌طور کامل در داخل کشور و توسط متخصصان و کارشناسان داخلی به سرانجام رسیده است.

ادامه مطلب...


 
 
در گفتگوی «مشرق» با نمایندگان مجلس مطرح شد
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

پیام نور و رسالتی که به انحراف می رود

علی البرزی

 این روزها برگه های تبلیغاتیش همه جا پیدا می شود، ازمحیط های آموزشی گرفته تا اتوبوس های شهری، تبلیغات اینترنتی اش هم در بیشترسایت ها نمایان است، دانشگاهی که در دهه 60 با شعار« آموزش برای همه،همه وقت و همه جا»رسما فعالیت خود را آغاز کرد تا به امروز فراز و و فرودهای بسیاری را پشت سرگذاشته، این دانشگاه که به نام « پیام نور» شناخته می شود در سال های گذشته گسترش قابل توجهی در ابعاد مختلف داشته است.
پیام نور که درسال 67 اولین گروه دانشجویان خود را در5 رشته تحصیلی جذب می کند، در حال حاضر با مشکلات مختلفی در بحث آموزش ، جذب اساتید و مراکز آموزشی مواجه شده ، به صورتی که تغییر دو مدیر در مدت کوتاهی هم در رفع مشکلات این دانشگاه تاثیری نداشت.
مشکلات مربوط به دانشگاه پیام نور تنها به این موارد خلاصه نمی شود، بلکه پس از پذیرش و ورود به این دانشگاه، دانشجویان با مشکلات متعددی روبه رومی شوند ؛ مشکلاتی که حتی مدیران مراکز پیام نور به آن اذعان می کنند.
این در حالی است که با دستورالعمل دولت مبنی بر افزایش کمی تعداد دانشجویان در دانشگاه پیام نور، بدون توجه به زیرساخت های کیفی، مشکلات پیام نوری ها چند برابر شده است.
از سوی دیگر درگیر شدن این دانشگاه با مسائل حاشیه ای همچون پرونده مراکز غیرمجاز فراگیر پیام نور تا حد زیادی روند پیشرفت این دانشگاه را با مشکل روبرو کرده است.
برای واکاوی مشکلات دانشگاه پیام نوراز زمان تاسیس تا به امروز گفت و گویی با نورالدین حیدری و طیبه صفایی دو تن ازاعضاء کمیسیون آموزش مجلس انجام داده ایم:
.........................................................................................

*خانم صفایی! مدتی است که درباره ناکارآمدی دانشگاه پیام نور و مشکلات پیرامون این دانشگاه صحبت های مختلفی نقل محافل و رسانه های مختلف می شود، به نظر شما این دانشگاه در حال حاضر در چه وضعیت قراردارد؟

من برخلاف نظراتی که درباره این دانشگاه و مشکلاتش در رسانه های مختلف بیان می شود، دانشگاه پیام نوررا یک مرکز درحال پیشرفت و با افقی روشن می دانم.

*یعنی پیام نور را یک دانشگاه ایده آل برای کشور می دانید؟
نه! اما باید توجه داشت که این دانشگاه با توجه به رسالت خود که همان توسعه آموزش های غیر حضوری بود، تا به امروز توانسته نقش خود را به خوبی ایفا کند.

*پس چرا چندی پیش حسن زیاری رئیس این دانشگاه برای ارائه توضیحات به مجلس فراخوانده شد؟

پیام نور+دانشگاه+مشکلات

فراخواندن رئیس دانشگاه پیام نوربه دلایل مختلف صورت گرفت، در وهله اول به دلیل اینکه تعدادی از دروس پیام نور از شکل آموزش راه دور خارج شده بود و در برخی از مراکز بیشتر روزهای هفته به یک درس اختصاص یافته بود، و درحقیقت این دانشگاه در حال انحراف از رسالت اصلی خود که همان آموزش از راه دور و غیر حضوری است ، قرار داشت.
به همین دلیل نمایندگان کمیسیون آموزش در جلسه ای به آقای زیاری این موضوع را مورد بررسی قراردادند ، از سوی دیگر شیوه امتحانات متمرکز این دانشگاه هم دارای ایراداتی بود که در این جلسه مورد بررسی دقیق قرار گرفت.

* یعنی در یک جلسه سه ساعته کمیسیون آن هم با فراخواندن رئیس یکی از دانشگاه های کشور تنها این دو موضوع مطرح شده است؟
بله! مشکل خاصی درباره دانشگاه پیام نور وجود ندارد.

*اما شنیده ها از پایین بودن سطح تحصیلات اساتید این دانشگاه حکایت دارد، ظاهرا در جلسه نمایندگان با رئیس پیام نور هم این موضوع از موارد اختلافی نمایندگان با دکتر زیاری بوده است؟

البته نمایندگان کمیسیون آموزش معتقد هستند که سطح تحصیلات اساتید این دانشگاه باید ارتقاء کیفی پیدا کند، در حال حاضر تعداد مربیان در دانشگاه پیام نورتعدادشان از تعداد اساتید درسطح استاد یار کمتر است.
باید سطح علمی اساتید ارتقاء پیدا کند ، در جلسه نمایندگان هم مقرر ضد تا آقای زیاری برنامه ریزی های لازم را در این زمینه انجام دهند.
ما در کمیسیون آموزش همه موارد و راهکارها را بررسی کردیم و متوجه شدیم که در شرایط کنونی با توجه به استقبال خوبی که از این دانشگاه و دوره های مختلف آن صورت گرفته ارتقاء سطح تحصیلات اساتید این دانشگاه با توجه به آموزش ها ضروری و غیر قابل اجتناب است، اساتید این دانشگاه نباید درسطح مربی باقی بمانند.

*فکر می کنید ، دانشگاهی که اساتید آن به قول شما بیشتر در رده مربی قراردارند، مدرکش مورد قبول مجامع مختلف در داخل و خارج از کشور است ؟
این یک بحث جداگانه ای است، خواهش می کنم این دو را با هم ترکیب نکنید.

*اما خانم صفایی! یک نظام ایده آل آموزشی به شرایطی از قبیل آموزش، سطح تحصیلات اساتید و اعتبار مدرک اخذ شده بستگی دارد، چطور شما این موضوع را نادیده می گیرید؟
در حال حاضر مدرک دانشگاه پیام نوراز نظر اعتبار و پذیرش در کشورهیچ مشکلی ندارد، این را من نمی گویم بلکه تحقیقات اعضاء کمیسیون آموزش این موضوع را ثابت می کند که در داخل کشور هیچ تفاوتی میان مدرک دانشگاه پیام نوربا دانشگاه های دیگروجود ندارد.
وقتی یک مدرک دانشگاه آزاد آنقدردر کشورمعتبراست که برای همه جا می توان استفاده کرد، مدارک پیام نور که جا خود دارد و از اعتبار بالایی برخورداراست، حتی من در دوره فوق لیسانس که دردانشگاه الزهرا درس می خواندم یادم است که بیشترین قبولی از فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نوربود و رتبه های اول آنها ازاین دانشگاه بودند و برای خیلی از دانشجویان الزهرا این موضوع جالب توجه بود.

*به نظر شما در حال حاضر مهمترین مشکل دانشگاه پیام نور چیست؟
در حال حاضرمهترین مشکل دانشگاه پیام نورفاصله گرفتن ازرسالت آموزشی است، پیام نور رسالتش به شکل ارائه آموزش ها و پذیرفتن دانشجو از طریق غیرحضوری است به این دلیل که یکسری ازمخاطبان با شرایط حضور امکان تحصیلات را ندارند تا بتوانند از طریق غیرحضوری اقدام کنند، لذا در گذشته هم به این شکل یود که روزهای حضور دانشجو تنها برای رفع اشکال بود، اما در حال حاضر با توجه به بازدید هایی که از چند واحد پیام نوردرکشور داشتیم، مشاهده کردیم که در برخی ازرشته ها روزهای حضوردانشجو بیش ازدوروز است، برهمین اساس این موضوع در جلسه کمیسیون آموزش با مدیران این دانشگاه به آنها ابلاغ شد.

*خانم صفایی! در حال حاضر دانشگاه پیام نور با یک آفت جدی و روبه رشدی به نام مراکز فراگیر مواجه شده است که طبق آمار رسمی نیروی انتظامی در سال گذشته 140 مرکز غیر مجاز پلمب شد، فکر می کنید، برای مهار این آسیب آموزشی در بدنه پیام نور چه باید کرد؟

داوطلبان ورود به دانشگاه در کشور با هر آگهی و اطلاع‌رسانی خاصی، مشتاق استفاده از فرصت‌های آموزشی هستند، اما متأسفانه بعضی مؤسسات دروغین از فرصت‌ها سوءاستفاده کرده و به نام دانشگاه پیام نور، مردم را فریب می‌دهند.
نمایندگان کمیسیون آموزش با مدیران دانشگاه پیام نوردر تماس بوده و از آنها خواهان موضعگیری جدی در برابر این سوء‌استفاده‌ها شده‌اند، در این زمینه تاکنون نظارت جدی که از یک کانال ویژه صورت گیرد، نداشته‌ایم و لذا این خلأ نظارتی دست سوء‌استفاده‌گران را باز گذاشته است تا جایی که حتی با استفاده از مراجع رسمی مانند باجه‌های مطبوعاتی اقدام به فروش دفترچه‌های ثبت‌نام می‌کنند.
از سوی دیگر هنوز مسئله فروش دفترچه‌های ثبت‌نامی تقلبی از سوی مسئولان جدی گرفته نشده است، وزارت علوم و سازمان سنجش باید مکانیزم‌هایی را طراحی کنند تا نظارت‌های دقیق‌تری بر این تخلفات از سوی مسئولان رده بالای نظارتی صورت گیرد، فقط انتشار تکذیبیه و اطلاعیه از سوی دانشگاه پیام نور برای برخورد با این تخلفات کافی نیست و مجلس دستگاه متولی را ملزم به پاسخگویی بیشتر خواهد کرد.

* آیا مجلس مصمم به تدوین قوانین ویژه به‌منظور جلوگیری از این تخلفات نیست؟
تاکنون کسی در این زمینه از ضعف قانون شکایت نکرده است و به نظر می‌رسد بیش از نبود قانون ضعف در اجرای قانون و نظارت‌ها صادق باشد. در هر صورت اگر از نظر قانونی خلأ هم باشد، می‌تواند به شکل طرح و لایحه از سوی دولت و مجلس به بحث گذاشته شود.

ادامه مطلب..


 
 
← صفحه بعد صفحه قبل →