خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

یادداشت
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۸ شهریور ۱۳۸٩
 

آقای رئیس، فاصله شما تا معلولیت یک ثانیه است!

علی البرزی -جوان

همه چیز از اطلاعیه بزرگترین وزارتخانه کشورآغاز شد، دراطلاعیه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به جذب تعداد قابل توجه نیرو درکادراداری و معلم ،عدم داشتن معلولیت جسمی، حرکتی و ...از شرایط اصلی استخدام اعلام شده است.
عدم پذیرش افراد معلول درآموزش و پرورش نه تنها واکنش انجمن ندای معلولان ایران را در پی داشت، بلکه سرپرست سازمان بهزیستی هم در آخرین اظهارنظر خود اقدام آموزش و پرورش را خلاف قانون دانسته و با بیان اینکه تمامی وزارتخانه ها موظف به اجرای قانون سه درصد معلولان هستند، گفت :در حال حاضر بسیاری از معلولان، استاد دانشگاه هستند و اینکه برخی از افراد اظهارنظر کرده‌اند که معلولان نمی‌توانند در آموزش و پرورش فعال باشند و به عنوان یک معلم در خدمت مردم باشند یک حرف غیرکارشناسی شده است.

اما صحبت های اسفندیاری پایان ماجرا نبود و پیگیری های انجمن ندای معلولان ایران و خواست عمومی این قشر ازجامعه باعث شد که نامه ای از طرف وزرات رفاه برای اشتغال افراد معلول در آموزش و پرورش روی میز رئیس جمهور قرارگیرد، محصولی وزیر رفاه و تامین اجتماعی با اعلام این خبر که وزارت رفاه بنا بردرخواست معلولان نامه ای را برای پیگیری این موضوع به رئیس جمهور ارسال کرده است ، افزود: وزارت آموزش و پرورش ملزم به استخدام این افراد در رده های مختلف اداری طبق قانون است.

وزیر آموزش و پرورش+ معلولان+علی البرزی
عدم اجرای قانون ، سردرگمی معلولان و رسانه ای شدن موضوع !
در شرایط کنونی بیش از 6 سال از ابلاغ قانون جامع حمایت از معلولان به 16 دستگاه اجرایی کشور می گذرد، اما همچنان عدم اجرای قانون مصوب کشوری در بخش های دولتی و خصوصی باعث ایجاد مشکلات مختلفی برای افراد معلول شده است .
قانون جامع حمایت از معلولان دراردیبهشت ماه 1383 توسط نمایندگان مجلس تصویب ودر17 خرداد 1383 برای اجرا به سازمان های دولتی ابلاغ شد.
علاوه براین در قانون اساسی کشورهم مفاهیم مختلفی دراصول 21، 28 و 29 مربوط به حقوق انسانی و شهروندی معلولان و جانبازان قرار گرفته است.
هدف از تصویب این قوانین درکشور حمایت از حقوق معلولان، دفاع از حقوق انسانی و رسیدگی به مشکلات اجتماعی آنها، دسترسی به عدالت، شرکت در اجتماع، تحصیلات، سلامتی، توانمند‌سازی و توانبخشی، مشارکت در زندگی فرهنگی، تفریحی و ورزشی و حضور آنها در محیط‌های مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با فرصت‌های مساوی اعلام شده است .
با این وجود به نظر نمی‌رسد که تعاریف مشخصی میان آنچه در قوانین آمده، با عملکرد سازمان ها در سال های اخیر وجود داشته باشدچرا که تا به امروز ضمانت اجرایی مشخصی برای قوانین مرتبط با افراد معلول در سازمان های دولتی وجود نداشته است.
این در حالی است که در سال های گذشته به ویژه بعد از تصویب کنوانسیون جهانی معلولان در مجمع عمومی سازمان ملل، توجه ویژه ای کشورهای منطقه نسبت به حقوق معلولان صورت گرفته است ،اما در ایران هنوز هم معلولان برای ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین مسائل روزمره خود دچار مشکل هستند؟!

آقای مسئول فاصله شما تا معلولیت یک ثانیه است!

عدم استخدام معلولان در آموزش و پرورش اولین مشکلی نیست که در رابطه با معلولان در جامعه به وجود می آید و بدون شک با وضعیت موجود آخرین هم نخواهد بود، آنچه درکشورما در رابطه با افراد معلول و نیازهای آنها بیش ازهمه خودنمایی می‌کند، فراموش کردن یک اصل مهم در سیاستهای اجرایی مسئولان سازمان ها و دستگاه های اجرایی است ،زمانی گفته می‌شد که مشکل معلولیت، مشکل فرد است و فرد باید خود را با جامعه تطبیق دهد.
ازقدیم شنیده ایم که گفته شده، معلولیت محدودیت نیست و این جمله برای همه مردم یک جامعه به عنوان یک نماد اجتماعی در نظر گرفته می شود، فاصله بین معلولیت و سلامت یک ثانیه است و در هر شرایطى امکان دارد فردى دچارمعلولیت شود حتی اگر این فرد یکی از مسئولان وزارتخانه و یا سازمان دولتی باشد!


 
 
ابهام در خصوص مهریه متعارف همچنان ادامه دارد،
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٦ شهریور ۱۳۸٩
 

چرتکه اندازی 10 میلیونی دولت و مجلس برای مهریه

علی البرزی/جوان

نمایندگان مجلس درهفته جاری گزارش شور دوم کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه حمایت از خانواده و تعیین سقف مهریه تا 10 میلیون تومان را با عنوان مهریه متعارف بررسی می‌کنند.

به گزارش«جوان »، گویی همه چیز دست به دست هم داده تا سرانجام لایحه حمایت از خانواده بعد از سه سال بررسی و کار کارشناسی همچنان در پاره ای از ابهام در ساختمان بهارستان باقی بماند.

هفته گذشته نمایندگان مجلس در ادامه بررسی مفاد و مصوبات لایحه حمایت از خانواده روزهای حساس و نفس گیری را پشت سر گذاشتند، قوه مقننه برای اینکه بتواند هر چه سریعترپرونده این لایحه جنجالی را بسته و برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال کند، بررسی ماده‌های 22،23 و 24 و25 لایحه حمایت از خانواده را دردستورکارنمایندگان قرارداد.

مهریه+ازدواج+علی البرزیمواد 22 تا 25 درشرایطی درصحن علنی مجلس مطرح شد که حضورمیهمانانی از طیف های مختلف سیاسی و اجتماعی در جایگاه ویژه مجلس باعث شد تا میدان بحث و گفت وگو در رابطه با این لایحه فراتر از مجلس رفته و نظرات مختلف و دیدگاه های متفاوتی ارائه شود.
هر چند که افرادی هم با گرفتن حس روشنفکری با تغییرات انجام شده از طرف دولت مخالف و به دنبال فشار بر مجلس برای بررسی مجدد برخی مفاد لایحه بودند و جنجال آفرینی می کردند، اما درنهایت مجلس برای بررسی لایحه حمایت از خانواده در هفته گذشته تا ماده 21بیشتر پیش نرفت.

مهریه متعارف در هزارتوی مخالفت ها و موافقت ها
در شرایطی ادامه بررسی لایحه حمایت از خانواده در هفته جاری در دستورکار مجلس قرار می گیرد که افکار عمومی و به خصوص جوانان در آستانه تاهل و ازدواج دچار ابهام‌های جدی در زمینه میزان مهریه و تعیین سقف متعارف آن شده‌اند؛ چراکه مواد 24 و25 این لایحه که از سوی دولت به لایحه حمایت از خانواده اضافه شده، به بحث مهریه متعارف و غیر متعارف می‌پردازد که براساس آن مهریه متعارف تا سقف 10 میلیون تومان تعیین شده است.
ازسوی دیگر با توجه به این لایحه وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است از مهریه های بالاتر از حد متعارف و غیرمنطقی با توجه به وضعیت زوجین و مسایل اقتصادی کشور متناسب با افزایش میزان مهریه به صورت تصاعدی درهنگام ثبت ازدواج مالیات وصول نماید. میزان مهریه متعارف و میزان مالیات با توجه به وضعیت عمومی اقتصادی کشور به موجب آیین نامه ای خواهد بود که به وسیله وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.
در حال حاضر نه تنها سرانجام موارد مربوط به مهریه در لایحه حمایت از خانواده مشخص نیست ، بلکه تا به امروز هیچ پیشنهادی از طرف رئیس قوه قضائیه ، وزارت اقتصاد و سازمان های دست اندکار در رابطه با میزان سقف مهریه به مجلس اعلام نشده است.

مهریه ضرورتی پیشنهادی است نه اجباری!

از سوی دیگر، فرهاد تجری نائب رئیس کمیسیون قضائی مجلس با اشاره به اینکه در جلسه شور دوم کمیسیون قضائی نمایندگان با پیشنهادی بودن میزان سقف مهریه موافقت کردند به «جوان»گفت : در حال حاضر نظرات مختلفی در رابطه با تعیین سقف مهریه در مجلس وجود دارد که نمایندگان کمیسیون قضائی به این نتیجه رسیدند که در شرایط کنونی سقف مهریه تعیین اما اجباری در اجرای آن نباشد.
 به باور این نماینده مجلس دولت و مجلس نمی توانند برای مهریه ازدواج یک جوان سقف مشخصی تعییین کنند و تنها با ارائه پیشنهاد و راهکار و زمینه سازی برای فرهنگ صحیح می توانند در راستای کاهش میزان مهریه موثر باشند.
افزایش 3.5 درصدی طلاق و سرانجام سقف متعارف مهریه

به تازگی رئیس ثبت احوال استان تهران از کاهش هفت درصدی ازدواج و افزایش 3.5 درصدی طلاق در تهران طی پنج ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده است .
بنا به اظهار سید احمد قشمی از ابتدای سال 89 تا پایان مرداد ماه، 56 هزار و 282واقعه ازدواج به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، هفت درصد کاهش داشته است.با توجه به آمار اعلام شده و نظرکارشناسان در رابطه با تاثیر مهریه در میزان طلاق زوجین پیش از اتخاذ هرسیاستی باید به این سوال پاسخ داد که پس ازتعیین نهایی میزان سقف مهریه در مجلس وضعیت موجود چه تغییری خواهد کرد؟ در نگاه اول به نظر می رسد این اقدام موجب کاهش مهریه ها خواهد شد، چرا که جوانان در آستانه ازدواج تمایل دارند مالیات کمتری بپردازند.
اما آیا این موضوع در روند کاهش و یا افزایش آمار طلاق در جامعه هم تاثیرگذار خواهد بود؟

ادامه مطلب...


 
 
محسن هاشمی:
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٦:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩
 

این هم چهارمین گفت وگوی من با مهندس محسن هاشمی فرزند آیت ا.. هاشمی رفسنجانی که در یک سال اخیرانجام شده است،  اینبار با دوست عزیز محمد صادق زمانی به سراغ محسن هاشمی رفتیم :

مترو تابع سیاست‌های دولت است

محمد صادق زمانی- علی البرزی

وارد دفتر مدیرعامل مترو می‌‌شویم. با هرکس که سر صحبت را باز می‌‌کنیم، از مهندس و خصوصیاتش می‌‌گوید:«مهندس با کسی شوخی ندارد»، «مهندس ساعت 5 صبح از خواب بیدار می‌‌شود» و. . . منظورشان از مهندس، محسن‌هاشمی بود. گفت‌وگویمان را با مدیرعامل مترو در فضایی بی پرده و صریح انجام دادیم. او هم از این فضا استقبال کرد. از شایعاتی مبنی بر ارتباطات خاص مترو با چینی‌ها سوال پرسیدیم تا تحقیق و تفحص از مترو و بودجه آن و حتی این سوال که چرا مدیرعامل مترو زود عصبانی می‌‌شود؟ آن چه در پی می‌‌آید مشروح مصاحبه گروه اجتماعی روزنامه «جوان» با محسن هاشمی  است.

*آقای مهندس‌هاشمی! گفته می‌‌‌شود که شما یک شخصیت عصبی دارید و خیلی زود عصبانی می‌‌شوید. این موضوع صحت دارد؟
بستگی به شرایط دارد. عصبانیت در شرایط کاری امری طبیعی است. عصبانیت به دلیل یک سری پدیده‌های شیمیایی است که در خون شما ایجاد می‌‌‌شود و در اثرافزایش و یا کاهش آیتم‌های خونی درافراد عصبانیت به وجود می‌‌آید.

*فکرمی کنید این پدیده‌های شیمیایی در وجود شما زیاد است؟

این هم بستگی به نوع برخورد افراد دارد. شما در محیط کاری زمانی که وارد کار می‌‌‌شوید، اگر کاری که مورد انتظار شماست انجام نشده باشد، احساس می‌‌‌کنید که طرف مقابل شما وظیفه خود را به خوبی انجام نداده و این موضوع می‌‌‌تواند به سرعت در خون شما و فعالیت سیستم عصبی‌تان تأثیر داشته باشد.

محسن هاشمی+مترو+علی البرزی

*این عصبانی شدن‌ها تأثیری هم در بهبود روند کاری دارد؟

به طورقطع اثرپذیر خواهد بود. شما زمانی که فعالیت مترو را مدیریت می‌‌‌کنید، چنانچه به موقع برخورد نداشته باشید باعث می‌‌‌شود که افراد به درستی کارها را انجام ندهند. درفعالیت‌های روزانه مترو که طرف مقابل شما پیمانکار، کارمند مترو یا مشاوران هستند، اگر این احساس وجود داشته باشد که کارفرما به صورت مرتب از آنها گزارش کار می‌‌‌خواهد، به مراتب بهترکار می‌کنند و برعکس، اگر کار فرما پیگیر امور نباشد، نیروها هم به نوعی ازکار فرار می‌‌‌کنند.

این شیوه مدیریتی، خاص ایران است یا در کشورهای دیگر هم استفاده از این شیوه برای پیشرفت کارها جوابگوست؟

این روش درهمه کشورها و درمقاطع مختلف جوابگو است. پیگیری روند کار یکی از اصول اولیه و اساسی است. زمانی که شما برای فعالیتی برنامه ریزی می‌‌‌کنید، طرف مقابل هم دارای مسؤولیت می‌‌‌شود و پیگیری یا عدم پیگیری شما تاثیرمستقیم در روند کاری خواهد داشت؛ برخی از پیمانکاران هم از من به عنوان مدیر مترو همین موضوع را درخواست می‌‌‌کنند تا کار متقابل و ارتباط دو طرف برای اجرای امور به وجود آید، البته عصبانیت درکارها هم دو نوع دارد: یکی عصبانیت شخصی افراد است از همان نوعی که ما چند ماه پیش در مراسم بهره برداری از خط هفت عصبانی شدیم که مربوط به مسائل سیاسی بود. یک نوع عصبانیت هم مربوط به کار مردم است که حق دارید در رابطه با کار مردم عصبانی شوید، مسلماً اگر حق نداشتید و عصبانی شدید یک نقطه ضعف برای شما حساب می‌‌‌شود اما اگر حق داشته باشید که عصبانی شوید، یک نقطه مثبت در مدیریت شما به حساب می‌‌‌آید.

*آذرماه 88 شما در توضیح تفاوت هزینه احداث منوریل با مترو، گفتید:«سفر با الاغ ارزان‌تر از منوریل است »، علت بیان این جمله از زبان مدیر عامل مترو چه بود؟

البته این یک شوخی بود! در آن زمان تعدادی از آقایان گفته بودند که منوریل از مترو ارزان‌تر است و من درجواب این افراد گفتم که به طور کلی هزینه‌های یک سیستم حمل و نقل را با توجه به ظرفیت جا‌به‌جایی آن می‌‌‌سنجند. بر این مبنا، هیچ پدیده‌ای ارزان‌تر از مترو نیست؛ چرا که ظرفیت مترو 40 هزارنفراست و هرهزینه‌ای که برای مترو صرف شود، تقسیم بر تعداد سفرهای آن می‌‌‌شود. درنتیجه اگر با الاغ سفر کنید، یک ظرفیت با یک سرعت مشخص ایجاد می‌‌‌کنید.

درمترو، سرعت حرکت در شب 40 کیلومتر در ساعت است و درنتیجه 40 هزارسفر در هر مسیر ایجاد می‌‌‌شود و درنتیجه اگر در این سیستم کیلومتری 40 میلیارد تومان هم هزینه شود، این رقم تقسیم بر 40 هزار سفر می‌‌‌شود. درآن روز یکی از خبرنگاران از من سوال کرد که می‌‌‌گویند منوریل از مترو ارزان‌تر است؟ من هم در جوابش برای اینکه به خوبی متوجه موضوع شود به شوخی گفتم که الاغ هم ظرفیت ایجاد می‌‌‌کند پس سفر با الاغ هم از منوریل ارزان‌تر است. اما آیا ما باید برای حمل و نقل در تمام شهر از الاغ استفاده کنیم؟!

*شما در زمان آقای خاتمی با روزنامه صبح امروز- به مدیریت سعید حجاریان- مصاحبه‌ای داشتید که این مصاحبه با این تیتر منتشر شد:«محسن‌هاشمی: ریزش مترو را خودمان دامن زدیم تا پول بگیریم »! ماجرا چه بود؟

درآن زمان شورای شهر اصلاح طلب برای ما جوسازی کرد. من در زمان آقای نوری وزیر کشورمدیرعاملی مترو را پذیرفتم و در آن سال‌ها در یکی از بازدید‌ها که ازخط یک داشتیم، به تشکیلات و شورای شهر اعلام کردیم که برای توسعه باید بودجه لازم به مترو تعلق بگیرد. برای اینکه بودجه لازم را از شورای شهر که زیر مجموعه وزارت کشور بود دریافت کنیم، این موضوع را مطرح کردیم که اگر پول به ما ندهید تونل‌های مترو ریزش می‌‌کند. آقای حجاریان در آن زمان که روزنامه صبح امروز را دراختیار داشت نسبت به مترو نظر مساعد و خوبی نداشت و در یکی از مصاحبه‌های روزنامه با من این مطلب را تیتر یک کرد.

*آیا در شرایط کنونی هم برای گرفتن اعتبار از دولت به اینگونه شایعات دامن می‌‌‌زنید؟

نه، اصلاً! اینگونه نیست، چرا که ما مترو و راه آهن شهری تهران و حومه را در خط و مشی سیاست‌های دولت گسترش می‌‌‌دهیم. اما آقایان آن طور که اعلام می‌‌‌کنند به مترو کمک نمی‌کنند، به طور مثال همین دو روز- سوم مردادماه 88- پیش روزنامه ایران با تیتر بزرگ نوشت:«100 هزار میلیارد ریال برای متروها اختصاص می‌‌‌یابد» و درموردی مشابه هم، آقای دکتر احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در سال 85 در دیداری با مسئولان و در حضور مقام معظم رهبری طی یک سخنرانی، راهکار اصلی ترافیک تهران و حل مشکلات حمل و نقل در کلانشهرها را توسعه راه آهن شهری اعلام کرد و حتی از برنامه‌های دولت برای ساخت 400 کیلومتر ریل شهری و قرارداد 700 واگن مترو خبر داد. اما از آن سال تا به امروز- بعد از گذشت 5 سال- تمام پیشرفت‌های مترو با کمک شهرداری، خرید تراکم و جذب بودجه انجام شده است.

ادامه مطلب...


 
 
تهران در خطر آلودگی میکروبی،
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ شهریور ۱۳۸٩
 

کاهش شهروندان تنها راه نجات پایتخت از آلودگی میکروبی

علی البرزی/جوان

 تمدن ،استاندار تهران از مشکلات گسترده تهران در بحث زیست محیطی خبر داد و کاهش بار جمعیت را تنها راه حل ممکن برای این مشکل عنوان کرد.
به گزارش «جوان» صحبت های استاندار تهران در شرایطی مطرح می شود که در چند ماه گذشته مباحث پیرامون خروج از تهران در صدر اخبار رسانه های مختلف قرارداشته و به همین جهت اظهار نظر وی در رابطه با مشکلات زیست محیطی تهران این شائبه را در بین افکار عمومی ایجاد خواهد کرد که مسئولان با اینگونه صحبت ها به دنبال تشویق مردم برای خروج از تهران هستند.

اینکه صحبت های تمدن با چه هدف و یا گرایشی بیان می شود مجال دیگری می طلبد، اما صحبت ازآثار زیست محیطی که با جان و سلامت مردم ارتباط دارد می تواند نظر هر مخاطبی را به سمت خود جلب کند.

خروج سازمان ها از تهران جدی تر از گذشته دنبال می شود

تمدن با اشاره به برنامه دولت برای کاهش جمعیت تهران گفت: تهران با مشکلات محیط زیستی فراوانی روبرواست ،بنابراین با جدیت تمام طرح خروج سازمانها و شرکتها و افراد را برای کم کردن بار جمعیتی تهران پیگیری می کنیم.

آلودگی میکروبی+تهران+علی البرزیوی اضافه کرد: دولت باید در حوزه محیط زیست و حوزه های مرتبط با آن توجه ویژه ای به استان و شهر تهران داشته باشد،چرا که مشکلات جدی در این زمینه وجود دارد و ما برای سبک سازی جمعیت شهر تهران تمام طرحهای دولت را اجرایی می کنیم.
استاندار تهران محیط زیست را مقوله ای فرابخشی دانست و افزود: حفظ محیط زیست جز با همراهی تمامی بخشها امکان پذیر نیست و با توجه به آهنگ رو به رشد توسعه کشور باید سخت گیریها در حوزه محیط زیست به عنوان یک وظیفه عمومی تلقی شود نه امیال و و خواسته های یک سازمان.
وی ادامه داد :برای توسعه همه جانبه باید پهنه وسیع کشور را در نظر گرفت و تمام مشکلات محیط زیست را لحاظ کرد تا بتوان به وضعیتی مطلوب دست یافت و برای توسعه همه جانبه باید پهنه وسیع کشور را در نظر گرفت و تمام مشکلات محیط زیست را لحاظ کرد تا بتوان به وضعیتی مطلوب دست یافت .

تهران در خطر آلودگی میکروبی

اما در رابطه با آلودگی زیست محیطی تهران ،محمد رضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی مجلس درگفت وگو با «جوان » گفت : در شرایط کنونی نفوذ آب های آلوده منازل و اماکن تجاری و صنعتی به سفره های زیر زمینی و زمین های کشاورزی اطراف تهران بیشترین آسیب زیست محیطی است که این موضوع تهران را در خطر آلودگی میکروبی قرار داده است .
وی بر این باور است که نفوذ آب های آلوده شهری به علت نبود فاضلاب سیستماتیک و شبکه ای در کلانشر تهران می تواند زمینه ساز مشکلات مختلفی از جمله وجود درصد بالایی نیترات در آب تهران باشد ،رییس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با انتقاد از صحبت های استاندار تهران در رابطه با کاهش جمعیت تهران به بهانه آلودگی زیست محیطی گفت : نمی توان دلایل دیگر خروج از تهران را نادیده گرفت و تنها به یک علت آن هم آلودگی زیست محیطی ساز خروج از تهران را به صدا در آورد ،آلودگی محیط زیست تنها یک دلیل کوچک است که باید در کنار علت های دیگر به آن توجه داشت .

حمله آلودگی زیست محیطی از هوا و زمین به تهران

این نماینده مجلس با انتقاد از عملکرد سازمان ها و دستگاه های اجرایی در اجرای ماموریت های محوله برای مقابله با تهدیدات زیست محیطی خاطر نشان کرد: سال گذشته دولت تکالیفی را به دستگاه های اجرایی در بحث آلودگی های زیست محیطی از جمله آلودگی هوا ،زمین و دفع غیر بهداشتی زباله ابلاغ کرد که با گذشت یکسال از این مصوبه فعالیت چندانی از طرف این سازمان ها صورت نگرفته است.
تابش با بیان اینکه وزارتخانه های صنایع و معادن و بهداشت و درمان در بین دستگاه های دیگر نقش بسزایی دارند، افزود: در حال حاضر در تهران آلودگی های مختلفی از جمله آلودگی هوا،آلودگی های صوتی و به تازگی هم زیست محیطی وجود دارد که عدم توجه به این موضوع در دراز مدت باعث مشکلات مختلفی خواهد شد.

ادامه مطلب...