خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

«جوان» گزارش می دهد:
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱:٤٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٩
 

دولت استفاده عمومی از دوچرخه را ابلاغ کرد

علی البرزی/جوان

براساس مصوبه هیأت وزیران، سازمان تربیت بدنی موظف شد با همکاری سازمان‌های دست اندر کار با هدف اشاعه ورزش همگانی تدوین طرح استفاده عمومی از دوچرخه را در دستورکار خود قراردهد.

به گزارش «جوان»، روز گذشته هیأت وزیران مصوبه‌ای را تصویب کرد که براساس آن تدوین برنامه عملیاتی مدیرت عوامل موثر بر سلامت جامعه برعهده وزارت بهداشت و سازمان‌های ذیربط قرار گرفت و براساس آن این وزارتخانه موظف شد با همکاری معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری ریاست جمهوری نسبت به تدوین این برنامه در چارچوب سیاست‌های برنامه پنجم توسعه در سال 89 اقدام کند.

طبق این مصوبه وزارت بهداشت موظف شده است نسبت به تعیین و اعلام اقلام اطلاعاتی مورد نیاز برای تهیه بانک اطلاعات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت اقدام و به مرکز آمار ایران اعلام کند و مرکز آمار ایران هم باید نسبت به تولید یا جمع‌آوری آمارهای مورد نیاز و ایجاد بانک‌ اطلاعاتی حداکثر تا پایان سال 1389 اقدامات لازم را انجام دهد.

استفاده عمومی از دوچرخه

این مصوبه در شرایطی از طرف هیأت دولت به وزرات بهداشت ابلاغ می‌شود که مدتی پیش هم نمایندگان کمیسون بهداشت و درمان مجلس نسبت ابلاغ مصوبه‌ای از طرف دولت در رابطه با بحث سلامت عمومی تاکید داشتند و به نظر می‌رسد با توجه به اهمیت مباحث سلامت در جامعه، این دغدغه در بین اعضاء هیأت دولت به وجود آمده و از این پس شاهد ابلاغ مصوبه‌هایی از این دست خواهیم بود.

چهار ابلاغیه در دل یک مصوبه

اما مصوبه روزگذشته هیات دولت دارای نکات قابل توجهی است که از آن جمله می‌توان به چهار ابلاغیه مهم و تاثیر گذار در یک مصوبه اشاره کرد، بر این اساس تصمیمات عملی برای ریشه کنی مالاریا و سالک، ساماندهی فروشندگان دوره گرد مواد غذایی،میزان نمک و شکر استاندارد و ترویج فرهنگ ورش همگانی و استفاده از دوچرخه در دستور کار سازمان‌های دست اندرکار قرار خواهد گرفت.

همچنین استانداران استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان موظف شده‌اند با هدف حذف مالاریا در سطح استان‌های مذکور نسبت به ایجاد کارگروه حذف مالاریا در زیرمجموعه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با عضویت دستگا‌ه‌های ذی‌ربط به منظور تهیه برنامه عملیاتی مربوط شامل اقدامات و اعتبارات مورد نیاز برای حذف مالاریا ظرف سه سال اقدام کنند.

دکتر سیدعلیرضا مرندی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این مورد به «جوان» گفت: مصوبه هیات وزیران مبنی بر تدوین برنامه عملیاتی مدیریت عوامل موثر بر سلامت جامعه آغاز حرکت جدی دولت و مجلس برای توجه به بحث سلامت در جامعه است البته این 4 مصوبه ناکافی است و تنها بخشی ازدغدغه‌های بخش سلامت جامعه را برطرف می‌کند.

بیماری‌های غیر واگیر دشمن سلامت است، دوچرخه سواری کنید

عضو کمیسیون بهداشت و درمان با با اشاره به بند چهارم این مصوبه مبنی بر ترویج فرهنگ دوچرخه سواری افزود: در شرایط کنونی با توجه به آمار موجود و مراجعه مردم به مراکز درمانی بیماری‌های غیر واگیر همچون درد عضلانی و فقر حرکتی از جمله مهمترین بیماری‌های عمومی جامعه است که ترویج فرهنگ دوچرخه سواری می‌تواند تا حد زیادی در کاهش آمار بیماری‌های ناشی از فقر حرکتی موثر باشد.

مرندی براین باور است که در هر کدام از بخش‌های مصوبه جدید دولت باید به سلامت زنان و دختران توجه جدی شود و در غیر این صورت اقدامات و راهکارهای ارتقاء بخش سلامت نتیجه مطبلوب را نخواهد داشت.

ادامه مطلب...


 
 
گفت وگوی «جوان» با معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت کشور:
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٩
 

قانون ممنوعیت ماهواره باید در کشور اجرا شود

"علی البرزی"
درحالی که همه مسئولان، سازمان ها و دستگاه های فرهنگی و اجرایی کشور خود برای اجرای طرح حجاب وعفاف در کشورآماده می کردند، رئیس‌جمهوردر یک گفت وگوی تلویزیونی با اشاره به طرح حجاب و عفاف گفت:« تا جایی که بتوانیم از برخوردها جلوگیری می کنیم  وآن را کنترل خواهیم کرد، این نگاه دولت است. اما برخی تا اسم زن به میان می‌آید ناراحت می‌شوند که این افراد باید خود را اصلاح کنند».
صحبت های رئیس جمهور واکنش های مختلفی را در بین افکار عمومی و صاحبنظران درپی داشت، تا جایی که تعدادی از  نمایندگان مجلس اقدام به جمع آوری امضا برای تذکر به رئیس جمهور کرده و طی نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار اجرای دوباره طرح عفاف و حجاب در جامعه شدند و تاکید کردند که این طرح باید به قوت خود باقی بماند. برای بررسی باید ها و نباید های طرح حجاب و عفاف و ابعاد مختلف آن گفت وگویی با علیرضا افشار معاون فرهنگی –اجتماعی وزارت کشور انجام داده ایم.:

*آقای افشار! این روزها صحبت های مختلفی در رابطه با وضعیت حجاب و عفاف در جامعه مطرح می شود و به نظر می رسد که ابعاد مختلف طرح حجاب و عفاف برای مردم ناشناخته است،این طرح درحال حاضر در چه وضعیتی است و چگونه در کشور اجرایی خواهد شد ؟
بحث حجاب و عفاف یک موضوع جدیدی نیست و از زمان پیروزی انقلاب در مقاطع مختلف با رویکردهای متفاوت همواره مطرح بوده است ، طرح های مختلفی تا به امروزدرچارچوب تصمیم گیری های سازمان های مختلف درکشوراجرایی شده است،اما آنچه که باعث شده که این روزها موضوع حجاب و عفاف درصدر اخباررسانه های مختلف قرارگیرد ،هنجارشکنی هایی است که در برخی از نقاط کشوربه خصوص در منطقه شمالی تهران اتفاق افتاده است ،کشف حجاب دربرخی خودروها ومناطق و وضعیت نامناسب حجاب عده ای معدود درمعابراز جمله این موارد است.
من معتقد هستم که شرایط جدید و برخی اقدامات کم سابقه مثل کشف حجاب با تحریک جریان فتنه از طریق رسانه های بیگانه ودر ادامه حوادث بعد ازانتخابات مطرح شده است و تعدادی ازافراد به تبعیت از رسانه های بیگانه و جریان ضد انقلاب اقدام به کشف حجاب و هنجارشکنی های مختلفی داشته اند.

افشار
البته این اقدامات بسیار محدود بوده است ،اما باعث تاثیرات مختلفی در وضعیت حجاب به خصوص در منطقه شمالی تهران شد حوادث بعد ازانتخابات مطرح شد که متاسفانه تعدادی از افراد هم به تبعیت ازاین رسانه ها که به جریان بیگانه و ضد انقلاب وابسته هستند، اقدام به کشف حجاب و هنجارشکنی های مختلفی داشتند،البته این نوع ازهنجارشکنی ها بسیارمحدود بود،اما درچند ماه بعد ازانتخابات باعث تاثیرات مختلفی دروضعیت حجاب به خصوص درمنطقه شمالی تهران شد ،به نظرمن این وضعیت که تاثیرات آن همچنان هم وجود دارد یک وضعیت عادی نیست، بلکه یک جریان هدایت شده است که به ویژه بعد ازانتخابات شاهد آن هستیم .
*یعنی عامل اصلی این موضوع را در حوادث بعد از انتخابات می دانید ؟
من عامل اصلی هنجار شکنی های چند وقت اخیر را سیاسی می دانم؛ چرا که قبل ازانتخابات وضعیت حجاب بسیار بهترازامروزبود، باید توجه داشته باشیم که این وضعیت غیرعادی در برخی ازنقاط وجود دارد که این موضوع هم نشان دهنده تعداد کم افراد هنجارشکن است، اما همین تعداد اندک هم باعث ناراحتی مردم و به ویژه علما و مراجع تقلید شده اند،مسئله اصلی مربوط به نا هنجارهای اجتماعی که نیازمند کاردائمی و مطالعات کارشناسی دقیقی است وباید توجه داشت که کارفرهنگی دراین بخش اولویت دارد.
*منظورشما از برخورد انتظامی در موضوع حجاب و عفاف چیست ؟یعنی با بد حجاب ها برخورد فیزیکی صورت گیرد ؟
این یک امر کلی است که هرجایی جرمی واقع شده باشد، باید برخورد انتظامی صورت گیرد. به طورمثال، برخورد با زنان خیابانی ،توزیع سی دی های مبتذل و .. باید همیشه دردستور کار نیروی انتظامی و قوه قضائیه باشد.
همانطور که در چارچوب راهنمایی و رانندگی مقرارت خاصی وجود دارد و مواردی چون سرعت غیرمجاز،پارک درمحدوه ممنوع تخلف حساب می شود،دربحث ناهنجاری های اجتماعی هم باید با موارد جرم ومشهود برخورد قاطع صورت گیرد، به طورکلی نیروی انتظامی با هرآنچه که امنیت اخلاقی جامعه را تحت تاثیر قرارمی دهد باید برابرمقررات برخورد کند.
اما برای برخورد با جرایم باید به یک نکته اساسی توجه داشت و آن اولویت برخورد با ریشه ها و جرایم سازمان یافته است،نباید برخورد با باندهای فساد وفحشاء،زنان خیابانی ،اماکن متخلف و مراکز ترویج دهنده ابتذال رها باشند و به سراغ بد حجاب هایی برویم که عموما ناشی ازبد آموزی ها و بی توجهی به فرهنگ عمومی در سال های قبل شکل گرفته اند ،در همین رابطه باید حساب بی حجابی و مانکن های بدتر از بی حجابی را جدا کرد،ما اینها را جزو همان گروه اول می بینیم.
ادامه مطلب ....