خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

گذشته ،حال و آینده هوانیروزدر گفت وگوی "جوان"با امیر کیومرث احدی:
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۸:٥٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸٩
 

 قدرتمند ترین هوانیروز خاورمیانه متعلق به کشور ما است

"علی البرزی/جوان" 

اشاره :

بدون شک هوانیروز در سال های اخیر به ویژه در دوران دفاع مقدس یکی از تاثیرگذارترین یگان های پروازی در کشور بوده است، که با حضور مقتدرانه خود در صحنه های مختلف نبرد و امداد رسانی کارنامه درخشانی را در بین یگان های نظامی ارتش به خود اختصاص داده است ،هوانیروزیکی از یگان های  پروازی است که خاطرات فراوان و به یاد ماندنی راازماهرترین خلبانان این مرز و بوم دردل خود جای داده است ،خاطراتی از رشادت های شهیدان کشوری، شیرودی ،شمشادیان و بسیاری از شیر مردانی که  تا آسمان ها است یاد و خاطره آنها جاودان و ماندگار خواهد ماند.

اما این یگان قدرتمند و کارآمد نیروی زمینی در چند سال گذشته همواره مورد هجوم تبلیغاتی دشمنان قرار گرفته است ،به صورتی که در آخرین این هجمه ها یکی از مجلات نظامی آمریکا در گزارشی بخش زیادی از تجهیزات پرنده و بالگرد های ایران را فرسوده و غیر قابل استفاده اعلام کرد .

برای بررسی وضعیت این روزهای هوانیروز و برنامه های آینده این یگان حساس در ارتش گفت وگویی با امیر سرتیپ خلبان" کیومرث احدی "فرمانده هوانیروز در دفتر فرماندهی این نیرو انجام داده ایم:

*امیر! یکی از نقاط  درخشان در کارنامه فعالیت های هوانیروزمربوط به دوران دفاع مقدس به ویژه عملیات بیت المقدس است ،با توجه نزدیک شدن به سالروز آزاد سازی خرمشهر شما نقش هوانیروز در این عملیات را چگونه ارزیابی می کنید؟

مجموعه هوانیروز ازهمان روزهای اول پیروزی انقلاب وارد کارزارنبرد وانجام ماموریت شد ،به این صورت که با آغاز تحرک های عناصر ضد انقلاب در مناطق غرب ایران هوانیروز به عنوان یکی از یگان های آماده برای مقابله با ضد انقلاب به این مناطق اعزام شد.

دردوران دفاع مقدس هوانیروزیکی ازیگان های قدرتمند،پرتحرک و کارآمد نیروی زمینی به حساب می آمد که درروزهای ابتدایی جنگ هم با توجه به وقوع درگیری درمنطقه شمال غرب محدوده عملیاتی خود را در مناطق غرب ،جنوب غرب و تا حدی شمال غرب کشورگسترش داد،در آن زمان هوانیروز دربسیاری از نقاط کشورمستقر شد و توانست پایگاه های مختلف عملیاتی را برای پشتیبانی وعملیات درمنطقه ایجاد کند.

هوانیروز+مصاحبه علی البرزی با امیر احدی

عملیات بیت المقدس بعد ازعملیات فتح المببین درفروردین 61 انجام شد که در این عملیات هوانیروز با استعداد 95 فروند بالگرد در4 قرارگاه اصلی عملیات حضورداشت و این بالگردها به تفکیک ماموریت هر قرارگاه در بین آنها تقسیم شد،علاوه برهوانیروزدرعملیات بیت المقدس نیروی هوایی و توپخانه نیروی زمینی هم درپشتیبانی نیروهای عمل کننده نقش بسزایی داشتند،درنهایت هوانیروزبا حمایت و پشتیبانی پایگاه های اصفهان ، مسجد سلیمان ، کرمان و تهران درمجموع 5 هزارو180 ساعت پرواز انجام داده است .

علاوه بر این در این عملیات بیش از 7800 نفر مجروح و3500 نفرنیروجا بجا و تخلیه شده است.

* چه تعداد از بالگرد های هوانیروز در این عملیات دچار سانحه شد؟

متاسفانه دو فروند بالگرد کبرای هوانیروزدر این عملیات مورد هدف دشمن قرارگرفت و 4 نفر از خلبانان کبرا به شهادت رسیدند.

*شما خودتان هم در عملیات بیت المقدس حضور داشتید ؟

من درآن زمان در پایگاه هوانیروزکرمانشاه بودم و درحقیقت درطول 8 سال دفاع مقدس هم در همین پایگاه مشغول فعالیت بودم .

*درآن زمان ماموریت های هوانیروز بیشتربا چه مدل بالگردهایی انجام می شد؟

ماموریت های هوانیروزدرآن زمان با استفاده ازبالگردهای کبرا،214 ،شنوک ،205و 206 در پایگاه های دزفول، ارومیه ،مراغه ،اهواز،ماهشهر،سقز،سنندج ،سرپل ذهاب،گیلان غرب ،ایلام و ماهشهرانجام

می شد، که با توجه به وضعیت پایگاه ها توانستیم ،سرتا سر جبهه غرب و جنوب غرب را تحت پوشش خود قراردهیم.

ادامه مطلب...


 
 
اطاق های اجاره ای در کمین جوانان:
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸٩
 

لانه های شیطانی در کمین جوانان
علی البرزی/جوان
اشاره:

یادش به خیردورانی که همه به دنبال خانه های بزرگ و حیاط داربودیم و صفا و صمیمیت خانه حیاط داربا حوض بزرگش را با قفس های 50-40 متری آپارتمان های امروزی جا بجا نمی کردیم ...
اشتباه نکنید منظورما از این مقدمه تکرارداستان هفت خوان مسکن و بحث قیمت آن نیست ،در این گزارش می خواهیم شما را با یک خانه جدید آشنا کنیم ،خانه ای که پیمانکار آن ابلیس و صاحب خانه آن فریب خوردگان ابلیس هستند .
درست حدس زده اید،اتاق های تک نفره و خانه های مجری،اگرفقط برای چند دقیقه درهنگام عبورازخیابان به اطراف خود و بر روی دیوارها توجه داشته باشید ،با تبلیغات مختلفی مواجه خواهید شد که در چند وقت گذشته کمتر به چشم می آمدند :خانه مجری مبله ،اتاق تک نفره.

یک سوال ؟
آیا شما حاضرید به تنهایی در این خانه ها زندگی کنید و یا به فرزندانتان درشهری دیگراجازه اقامت در چنین خانه هایی رادهید؟
مدتی است که تبلیغاتی درسطح شهرها به ویژه شهرهای بزرگ و صنعتی مشاهده می شود که دراین تبلیغات به اجاره خانه های مجردی و تک نفره اشاره شده است.
به عقیده بسیاری ازکارشناسان اجتماعی رواج این نوع از خانه ها می تواندازجنبه های مختلف برای سلامت روانی واخلاقی جامعه مضر و خطرناک باشد .
*شبی 20 تا 40 هزار تومان :
در حال حاضربراساس گزارش خبرنگار "جوان در رابطه با نحوه اجاره این خانه ها در شهر تهران هراتاق شبی 20 تا 40 هزار تومان اجاره داده می شودواین در حالی است که در بیشتر موارد این اتاق ها دارای سرویس بهداشتی مشترک هستند ؟!
خانه مجردی خانه آزاد برای فساد:
 "به دلیل اینکه در کشورما فرهنگ سازی فرد گرایی و زندگی تک نفره وجود ندارد این نوع از خانه ها می تواند باعث افزایش بسیاری از آسیب های اجتماعی در جامعه شود "
بهجت یزد خواستی جامعه شناس واستاد دانشگاه با بیان این مطلب به "جوان"گفت:افراد با زندگی دراین خانه ها به نوعی دچار یک استقلال طلبی کاذب می شوند که این موضوع درجوانان بسیار خطرناک تر خواهد بود.
"جوانان مجرد به دنبال یک پناهگاه امن هستند" این استاد دانشگاه با بیان این مطلب گفت :جوانان مجرد به دلیل عدم ازدواج وبرطرف شدن نیازهای جنسی به دنبال اماکن خلوت و در حقیقت یک پناهگاهی به دور از خانواده هستند که این نوع از خانه ها می تواند زمینه ساز تحریک جوانان شود.
این استاد دانشگاه در ادامه گفت :این نوع از خانه ها می تواند به اماکن امنی برای رشد انواع بزه های اجتماعی تبدیل شود.
برخورد قاطع و قانونی :
اما فرهاد تجری نائب رئیس کمیسیون قضائی مجلس درباره اجاره اتاق های مجردی و تک نفره معتقد است :اجاره دادن این نوع اتاق ها و اما کن تک نفره با مقررات شهری و صنفی در تناقض است و نیروی انتظامی باید با این نوع از جرایم برخورد کند .
نائب رئیس کمیسیون قضائی مجلس با بیان این مطلب که اجاره اطاق های تک نفره باید با توجه به ضوابط و مقررات خاصی باشد گفت:در حال حاضر هیچ قوانینی دررابطه با این نوع از اجاره در کشور وجود ندارد و در کل این موضوع غیر قانونی است.
"پیامد های اجتماعی و امنیتی خطرناک برای کشور در راه است "تجری با اشاره به این مطلب اظهار داشت :رواج اینگونه از اتاق ها و اجاره های مجردی پیامدهای اجتماعی و امنیتی خطرناکی برای کشورخواهد داشت .
*نوش داروقبل ازمرگ سهراب :
درحال حاضرآمارهایی که دررابطه با تعداد این نوع از خانه ها و اتاق های تک نفره درجامعه منتشرمی شود ،نشان دهنده تعداد کم این نوع از اماکن در شهرها است اما با توجه به هشدارهای کارشناسان نسبت به خطرات این نوع ازخانه ها، لازم است که از امروزمسئولین قضائی و دستگاه های اجرایی نسبت به برخورد با این آسیب جدید اقدامات لازم و مقتضی را انجام دهند و فراموش نکنیم که افزایش این نوع از اماکن علاوه بر آسیب های اجتماعی می تواند تهدیدی بر علیه امنیت کشور باشد به صورتی که در حوادث بعد از انتخابات هم در چندین مورد اغتشاشگران در این نوع از خانه ها اقدام به جاسازی انواع سلاح های مختلف می کردند ،پس از امروز به فکر باشیم ..../انتهای پیام