خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

در استودیو شماره یک رادیو
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٢:٢۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

جشن 70 سالگی رادیو برگزار شد
معاونت صدا جشن 70 سالگی رادیو را  با حضور کارمندان رادیو جشن گرفت ،در این مراسم از علی البرزی و علیرضا قربانی‌پور گزارشگران برتر رادیو تقدیر شد.

به گزارش فارس جشن 70 سالگی رادیو امروز با حضور محمدحسین صوفی معاون صدا ، مهدی لبیبی مدیر کل اداره پژوهش رادیو، کامران کاظم‌زاده مدیر رادیو فرهنگ، شیخ محمدی مدیر رادیو سلامت و جمعی از کارمندان رادیو در استودیو شماره یک ساختمان شهدای رادیو برگزار شد.

رادیو+علی البرزیاین مراسم با اجرای فاطمه آل عباس برگزار شد و بخش‌هایی از آن نیز به طور زنده روی آنتن رفت که مصاحبه با صوفی یکی از آیتم‌های آن بود.

صوفی در این بخش ضمن تبریک 70 سالگی رادیو خطاب به شنوندگان رادیو گفت: من پیش از تصدی‌گری معاونت صدا، معاون بخش نظارت و ارزیابی سازمان صداوسیما بودم و تقریبا در آن مقطع نسبت به عملکرد همه بخش‌ها اشراف داشتم. در حال حاضر نیز پس از گذشت 14 الی 15 ماه از آمدن من به رادیو، مجموعه عملکرد واحدهای مختلف رادیو قابل قبول است.

گزارش کامل ایسنا از این مراسم را در ادامه مطلب بخوانید...


 
 
از بین رفتن سنت های ملی در بین خانواده های ایران:
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

کلاغ پر،گنجشک پر، سنت های قدیمی هم پر؟!
علی البرزی/جوان
ازقدیم شنیده ایم که گفته اند ملتی قوام دارد که افراد آن در شادیها و غم های خود یک نوع احساس یکنواختی داشته باشند و به سنت های ملی خود پایبند بوده و در جهت حفظ آنها کوشا باشند.
یادش به خیرآن روزها ،روزهای قدیم را می گویم ،روزهایی که معماران در موقع چیدن آجرها آواز می خواندند و چوپانان با نی زدن و سرود خواندن صحراها را زیر پا می گذاشتند، دختران مازندرانی هم در زمان نشای برنج با خود زمزمه می کردند .
اما حالا چطور؟ بوق ماشین ها و دودی که در شهرهای صنعتی می خوریم از یک طرف نه سینه ای برای آواز خواندن برایمان گذاشته و از طرف دیگر حرص و ولع برای درآمد بیشتر قدرت تفکر و تصمیم گیری را هم از ما گرفته است.
درزندگی های امروزی نه تنها از آرامش و شادی خبری نیست، بلکه دغدغه های فکری برای خرج و مخارج زندگی باعث شده تا انسان ها در قیل و قال زندگی روزمره بسیاری از اصول و عقاید را هم فراموش کنند.
پدران ما به خوبی به یاد دارند که در سی چهل سال گذشته در روزهای آخر سال چه جنب و جوش خاصی درمیان مردم به وجود می آمد،درآن زمان زنان خانه تکانی می کردند و مردان دست بچه ها رامی گرفتند و برای خرید لباس شب عید به بازارها می رفتند،مغازه دارن هم مسیر عبوررهگذراان را آب پاشی می کردند و کوچه ها پس از آبپاشی بوی دلپذیر و خاصی داشت. 
متاسفانه بسیاری ازاین رسوم ها در سالهای اخیر به علت دغدغه های مختلف فکری و ذهنی دربین مردم به فراموشی سپرده شده است ، به صورتی که امروزه بسیاری از افراد و خانواده ها در روزهای آخر سال روز های و شب های خود را در پاسا ژها و بوتیک های سطح شهر به دنبال آخرین مد ل های لباس و یا خرید یک وسیله تازه و جدید برای منازل خودهستند تا خدای نکرده از دیگر فامیل ها عقب نمانند؟!
حتی این اشتیاق مردم برای خریدهای گزاف با هزینه های بالا تا جایی پیش رفته ، که در مواردی در زمان سال تحویل هم هنوز به دنبال لباس آنچنانی و یا یک وسیله خاصی برای خانه هستیم !
اما موضوع قابل اهمیت اینجاست، که بسیاری هموطنان در سال های اخیر در روزهای عید نوورز به جای دید و بازدید و زدودن غبار کدورت وغم از یکدیگر، به دیارغربت سفر می کنند و با خرج هزینه های زیاد و با مشاهده چند سطرآگهی مرتبط با تورهای مسافرتی شهر و دیار خود را رها کرده و به سفر های خارج از کشور می روند!
فراموش نکنیم که پیوند ناگسستنی خانواده ها و تحکیم ارزش های والای انسانی می تواند از جمله ثمرات حفظ و نگهداری از فرهنگ های گذشته باشد.
اما از طرف دیگر انتقال مفاهیم فرهنگ قدیم  به نسل های بعدی هم باید مورد توجه قرا گیرد، که این موضوع هم در چند سال گذشته به نوعی دچار بی توجهی شده است.
آموزش و پرورش ،صداو سیما و سازمان های مختلفی که به نوعی با مقوله فرهنگ و حفظ و اشاعه آن سروکار دارند می توانند دراین زمینه نقش وی‍ژه ای داشته باشند.
برای اینکه این باقی مانده فرهنگ و ارزش های جامعه از بین نرود،از امروز با برنامه ریزی و همت ویژه به فکر فرهنگ و سنت های قدیم باشیم.
/انتهای پیام