خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

نگاهى به مشکلات معلولان در جامعه امروزى
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ تیر ۱۳۸۸
 

این گزارش در تاریخ 27/4/ 1388در روزنامه جوان به چاپ رسید

یک ثانیه تا معلولیت

علی البرزی

زنگ اول:
براى رفتن به دانشگاه ازخانه بیرون مى آید و به سختى خود را به خیابان اصلى مى رساند. مدت زیادى منتظر رسیدن وسیله اى که او را به مقصدش برساند در کنار خیابان مى ایستد. هر وسیله اى را نمى تواند سوار شود چرا که او دچار معلولیت از ناحیه پا است.
زنگ دوم:
با عصایى که به او در راه رفتن کمک مى کند به سختى خود را به سالن اصلى دانشگاه مى رساند باید به طبقه چهارم برود، برق نیست و آسانسور خاموش است. براى رسیدن به کلاس درسش باید بیش از ۴۰ پله را بالا برود.
زنگ سوم:
براى بالا رفتن از این تعداد پله نیازمند کمک است. همه در کلاس درس هستند، ساعتى مى گذرد و از کمک خبرى نمى شود، لابد همه مشغول تحصیل علم و دانش اند!؟ اگر وضع همین طور پیش برود باز هم ساعت اول کلاس را غیبت مى خورد.
معلولان، مشکلات آنها، ازدواج و دانشگاه معلولان، مناسب سازى معابر براى این قشر از جامعه و هزاران هزار خبر، گزارش، مقاله و یادداشت مختلف با موضوع معلولان و مشکلات آنها بارها در رسانه هاى مختلف منتشر شده است. آیا سازمان بهزیستى، وزارت رفاه و تشکل هاى معلولان توانسته اند پاسخگوى نیازهاى اساسى این قشر از جامعه باشند؟
هفته بهزیستى فرصت مناسبى است تا جواب این پرسش را از مسؤولان ذى ربط جویا شویم.
«محمود کارى» رئیس انجمن نداى معلولان ایران با اشاره به این مطلب که اقدامات سازمان بهزیستى در خدمت رسانى به افراد معلول روند شتابانى در سال هاى اخیر داشته است، مى گوید: معلولان و افراد ناتوان مشکلات اساسى دارند که متاسفانه درسال هاى اخیر به آن رسیدگى نشده است.

معلولین
وى در ادامه با بیان این مطلب که بعد از گذشت سال ها از تصویب قانون جامع معلولان، هنوز این قانون در کشور اجرایى نشده است، مى افزاید: در بحث آموزشى، محل و نقل و انتقال، معلولان امروزه با مشکلات اساسى روبه رو هستند که مسؤولان سازمان بهزیستى باید توجه ویژه اى به این مسائل داشته باشند.
هفته هایى که به راحتى مى گذرند؟
رئیس انجمن نداى معلولان ایران با بیان این مطلب که هفته بهزیستى مى تواند فرصت خوبى براى مسؤولان این سازمان در بازبینى عملکرد و برنامه ریزى هاى بهتر براى خدمت رسانى به معلولان باشد، مى گوید: متاسفانه بسیارى از این هفته ها همانند هفته بهزیستى براحتى مى گذرند و مسؤولان نگرشى به عملکرد خود در سال هاى گذشته ندارند.«کارى» در ادامه با اشاره به این مطلب که موضوع سوخت و کارت سوخت براى معلولان به دغدغه اصلى این قشر از جامعه تبدیل شده است، مى افزاید: کارت هایى که در سیستم هاى حمل ونقل عمومى قابل استفاده نیست و فاصله طولانى و چند ماهه شارژ این کارت ها از مشکلاتى است که معلولان در زمینه استفاده ازکارت سوخت با آن مواجه هستند.
استقبال از طرح هاى پیشنهادى
اما «زمانى» عضو کمیسیون اجتماعى مجلس با اشاره به این مطلب که همه سازمان ها و دستگاه هاى اجرایى براى حل مشکل معلولان باید بسیج شوند، مى گوید: کمیسیون اجتماعى مجلس از طرح هاى پیشنهادى در زمینه مشکلات معلولان و راه حل آن استقبال مى کند.
وى در ادامه با اشاره به این مطلب که طرح هاى ارسالى از سوى وزارت رفاه به مجلس در مورد معلولان مورد استقبال اعضاى کمیسیون اجتماعى است، مى افزاید: در راستاى حمایت مجلس از حقوق معلولان چندى پیش نمایندگان، وزیر رفاه را براى پاسخگویى درمورد اقدامات انجام شده براى معلولان به مجلس فرا خواندند که در این جلسه سؤالات مختلفى در زمینه معلولان و مشکلات آنها از وزیر رفاه مطرح شد که در صورت نیاز باز هم نمایندگان از طریق برگزارى جلسات مختلف و پرسش از مسؤولان مربوطه مسائل این قشر از جامعه را پیگیرى مى کنند.
خدمت رسانى به همه معلولان مقدور نیست!
دکتر ابوالحسن فقیه، رئیس سازمان بهزیستى که نقش بسزایى در حل مشکلات معلولان دارد، با اشاره به این مطلب که بودجه سازمان بهزیستى در سال هاى اخیر افزایش یافته است، مى گوید: تلاش این سازمان براى خدمت رسانى بهتر و بیشتر به معلولان تحت پوشش است، اما با توجه به مشکلات فراوان این قشر از جامعه سازمان بهزیستى نمى تواند به همه معلولان به صورت کامل خدمت رسانى داشته باشد.
وى در ادامه گفت: بودجه فعلى با وجود افزایش نسبى در سال هاى اخیر نمى تواند جوابگوى نیازهاى تمام قشر معلولان در کشور باشد و سازمان بهزیستى به دنبال جذب اعتبارات از طریق سازمان ها و نهادهاى دیگر است.وى در ادامه با اشاره به این مطلب که در سال ۸۷ کل بودجه این سازمان به ۶۷۰ میلیارد تومان رسیده است، گفت: علاوه بر این رقم ۱۸۸ میلیارد تومان هم از منابع مختلف جذب شده است.فقیه در ادامه گفت: این بودجه براى خدمت رسانى بیشتر باز هم باید افزایش یابد تا سازمان بهزیستى بتواند با چالش هاى پیش رو مقابله کند.
تشکیل بانک جامع اطلاعاتى
داشتن آمار و اطلاعات صحیح و دقیق براى برنامه ریزى از نیازهاى اساسى یک جامعه پیشرفته است. در صورت نبود بانک هاى اطلاعاتى جامع و برخوردار از حداقل آمار و اطلاعات صحیح به تبع آن برنامه ریزى در هاله اى از انبوه ابهامات انجام خواهد شد و در واقع بیش از آنکه یک برنامه ریزى معنى دار باشد پرتاب کردن تیرهایى در تاریکى است.
هر معلول یک اتاق فکر
معلولان خود به عنوان یک اتاق فکرى براى حل مشکلات محسوب مى شوند و چنانچه مسوولان از نظرات و تجربیات افراد معلول براى رفع مشکلات آنها استفاده کنند نتایج بهترى در این کار به دست خواهند آورد.معلولان افرادى هستند پویا، شاداب و امیدوار به زندگى و علاقه مند به ساختن محیط اطراف و استفاده از این افراد براى امور مختلف مى تواند اثرات مفید و قابل توجهى داشته باشد.از طرف دیگر باید نگاه موجود به معلولیت درجامعه دچار تغییرات اساسى شود.
از قدیم هم شنیده ایم که گفته شده است معلولیت محدودیت نیست و این جمله براى همه مردم یک جامعه باید به عنوان یک نماد اجتماعى در نظر گرفته شود.سال هاست که در اتوبوسرانى شرکت واحد بر چسب جایگاه ویژه معلولان و جانبازان را مى بینیم اما دریغ از کمى توجه به آنها.
یک ثانیه تا معلولیت
فاصله بین معلولیت و سلامت یک ثانیه است و در هر شرایطى امکان دارد فردى دچار معلولیت شود و این وظیفه آحاد جامعه است که افراد معلول را فراموش نکنند و با یک توجه انساندوستانه و منطقى به این موضوع گام هاى مؤثرى براى رفع مشکلات این افراد بردارند./پایان مطلب


 
 
پیوند هنر و کارآفرینی
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ تیر ۱۳۸۸
 

گفت‌وگوی من با کارآفرین نمونه

پیوند هنر و کارآفرینی


کارآفرین برتر بخش هنر و خدمات جشنواره کارآفرینان برتر، اعتماد به نفس، ریسک پذیری، استفاده از تجربیات افراد خردمند و دانش وسیع نسبت به مسائل را از اصلی ترین عواملی نام می برد که او را در پیشبرد اهدافش جدی و مصمم کرده است.

 گفت و گو:علی البرزی/شبکه خبری snn

اشاره:هر وقت صحبت از کارآفرینی می شود شاید اولین موضوعی که در ذهن هر فرد شکل می گیرد، مربوط به صنعت، کارخانه و یا موضوعات مرتبط با کارهای سنگین باشد، اما در این مصاحبه ما شخصی را به شما معرفی می کنیم که در جشنواره کارآفرینان برتر به خاطر خلاقیت، نوآوری و ایده ای که در زمینه هنر داشته به عنوان کارآفرین برتر بخش هنر و خدمات معرفی شده است.

محمدحسن گلبن حقیقی متولد شیراز است و دیدار ما با او در اولین نمایشگاه تخصصی هنرهای تجسمی در تالار وحدت انجام می شود.

-از طرح و ایده خود در جشنواره کارآفرینان برتر بگویید؟

زمانی که در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس مشغول به کار بودم به دلیل علاقه شدید به هنر با خود سوال می کردم که چرا آثار هنرمندان نقاش و مینیاتور فقط در گالری ها و نمایشگاه های مختلف باید در معرض دید عموم قرار گیرد و تعداد کمی از علاقه مندان به این آثار دسترسی داشته باشند، بنابراین با خود تصمیم گرفتم که با راه انداختن یک کارگاه هنری و خرید آثار این هنرمندان، به معرفی این آثار در مجامع بین المللی و فروش آن از طریق سایت اینترنتی بپردازم.

بعد از پیگیری های انجام شده در سال 83 با همکاری و رایزنی، در فرانسه اولین نمایشگاه را برای عرضه این آثار برپا کردیم.

با استقبال هنرمندان و ایرانیان مقیم فرانسه از این آثار و همچنین درخواست هنرمندان به ارائه آثار خود در گالری ما که در آن زمان گالری «پردیس» نام گرفت تصمیم به برپایی مجدد این نوع گالری ها در کشورهای دیگر گرفتیم.

این روند در سال های اخیر ادامه داشته و تا به حال حدود 300 اثر نقاشی و مینیاتور را از هنرمندان به صورت تضمینی خریداری کرده ایم و به دنبال آن هستیم که با اقبال بیشتر اروپاییان و آمریکایی ها از آثار هنری ایرانیان، این آثار را در نمایشگاه های مختلف به نمایش بگذاریم.

- چطور شد که به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شدید؟

زمانی که برای اولین بار نمایشگاهی را از آثار هنرمندان در پاریس برپا کردم به خاطر اینکه اولین بار بود که یک گروه از شهرستان این نمایشگاه ها را برپا کرده بود این اقدام مورد توجه مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد استان فارس قرار گرفت، بنابراین با پیشنهاد آنها در جشنواره کارآفرینان برتر شرکت و به عنوان رشته برتر  بخش هنر انتخاب شدم.

- آیا این طرح صرفه جویی هم برای کشور در پی دارد؟

وقتی که  هنرمندان آثار خود را به ما ارائه می دهند با تضمین فروش اثر روبرو می شوند که این خود نوعی امیدواری و دلگرمی برای هنرمندان است تا بتوانند خود را هم از نظر مادی و معنوی تامین کنند.

از طرفی آثار هنرمندان ایرانی در کشورهای اروپایی بشدت مورد استقبال قرار می گیرد که همین موجب اعتلای فرهنگ اصیل ایرانی و معرفی آن به مردم کشورهای دیگر می شود.

- برای انجام این کار چه کسانی کمک و همراه شما بودند؟

از سال 83 که تصمیم به ایجاد این کارگاه و جمع آوری آثار هنرمندان را گرفتم با حمایت مسئولان ارشاد استان فارس و دوستان و دو تن از استادان خود در دانشگاه همراه بودم که همواره راهنما و پشتوانه من در این کار بودند.

از طرفی هم اولین جرقه های این کار در زمان کودکی و در سال های 48 تا 50 شکل گرفت؛ زمانی که پدربزرگم من را تشویق به کار و رفتن به مغازه و فروشندگی می کرد.

- آیا طرح و ایده دیگری هم دارید؟

هم اکنون در گالری و کارگاه خود طرحی را در دست اقدام دارم که در آن با استفاده از دست بافت های عشایر که به عنوان زیرانداز استفاده می شده و هم اکنون دیگر در حال فرسودگی است در حقیقت تلفیقی از مینیاتور و دست بافت را به وجود آورده ام.

- مهم ترین عوامل موفقیت خود را در چه می دانید؟

اعتماد به نفس، ریسک پذیری، استفاده از تجربیات افراد خردمند و دانش وسیع نسبت به مسائل اصلی ترین عواملی بودند که من را در پیشبرد اهدافم جدی و مصمم کردند.

- با توجه به اهمیت گسترش کارآفرینی در کشور چه صحبتی با جوانان که می خواهند ایده و طرح های خود را به مرحله اجرا برسانند، دارید؟

به نظر من هنر بخشی است که تا کنون مسکوت مانده و هیچ کس در این موضوع کنکاش و تحقیقی نداشته است؛ این در حالی است که با پشتوانه 10 هزار ساله هنر ایران مواجه هستیم، بنابراین جوانان و اهالی هنر باید با ابتکارات، ابداعات و پشتوانه کاری خود گام های موثری در این زمینه بردارند.

از سوی دیگر به جوان هایی که علاقه مند به راه اندازی کسب و کار هستند توصیه می کنم که اعتماد به نفس، توکل به خدا و  استفاده از تجربیات گذشتگان را سرلوحه خود برای رسیدن به اهداف داشته باشند./انتهای پیام/


 
 
حوادث بعد از انتخابات با حضور کارشناسان امنیتی بررسی می شود
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱٠:٤٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ تیر ۱۳۸۸
 

گفت و گوی من با دکتر خوش چهره/ دبیر همایش «امنیت در چشم انداز 1404-پلیس»:


دکتر خوش چهره، دبیر همایش «امنیت در چشم انداز 1404-‍پلیس» گفت: حوادث بعد از انتخابات با حضور کارشناسان امنیتی و مسئولان انتظامی در بخش ویژه ای در حاشیه همایش مورد بررسی قرار می گیرد.

گفت وگو: علی البرزی

اشاره:

تحولات ناشی از پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال های اخیر آنچنان سریع و گسترده، تحول ساز و پرنفوذ بوده است که اثرات عمیق و برگشت ناپذیری در حوزه های مختلف اجتماعی ایجاد کرده است؛ به طوری که سیاست پرهیز و اجتناب و یا سیاست ستیز و مقابله در مواجهه با آن هیچکدام کارساز نیست.

یکی از این حوزه ها که با توجه به رشد فناوری دچار تغییرات گسترده ای شده، حوزه امنیت در سطح داخلی و بین المللی است.

پیشرفت های تکنولوژی نیازمند امنیت بیشتر و خدمات انتظامی مطلوب تری در جامعه است و این امنیت در کشور ایران با توجه به سیاست های برنامه چشم انداز 1404 تدوین و اجرایی می شود.

در همین راستا اولین همایش امنیت در چشم انداز 1404 در ماه های آینده با مشارکت کلیه دستگاه های اجرایی- امنیتی و انتظامی کشور برگزار می شود.

برای اطلاع از اهداف برگزاری این همایش، برنامه های اصلی و روند برگزاری همایش، مصاحبه ای با دکتر محمد خوش چهره، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی و استاد دانشگاه و دبیر این همایش انجام داده ایم.

- هدف از برگزاری این همایش و اساس و پایه شکل گیری آن چیست؟

چشم انداز 20 ساله اقدام مهمی است که در نظام تصمیم گیری کشور اتفاق افتاده است؛ این اقدام موجب می شود انحرافاتی که در برنامه ریزی یا تصمیم گیری های کلان اقتصادی بعد از جنگ به وجود آمده مرتفع شود و همچنین برنامه ریزی های دولت با توجه به سلایق مختلف در یک مسیر مشخص حرکت کند.

چشم انداز 20 ساله اهداف کلان برنامه ریزی ها را مطرح کرده است؛ در حقیقت 50 درصد کار برای پیشرفت و ترقی آماده شده و 50 درصد بعدی هم به مکانیزم و پیش شرط های اجرایی بر می گردد که در عمل باید خودش را نشان دهد.

موضوع توجه به چشم انداز 20 ساله تا اندازه ای مهم و تاثیرگذار است که در انتخابات ریاست جمهوری هم شاهد بودیم که همه کاندیداها اظهارنظرها و برنامه هایشان را در قالب چشم انداز تعریف می کردند و همچنین بسیاری از سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی فعالیت های خود را در راستای چشم انداز 20 ساله تعریف می کنند.

یکی از موضوعات مهم چشم انداز الزامات و پیش شرط هایی است که باید تبیین و شفاف شود و بسیاری از سازمان ها و نهادها و دستگاه های اجرایی کشور خودشان را در راستای چشم انداز تعریف کنند.

یکی از مقولات بسیار مهم که در فضای چشم انداز بسیار اهمیت دارد بحث امنیت و موارد خاص آن است؛ که اصولا در دنیا برنامه های چشم انداز بر اساس امنیت تعریف شود.

امنیت در تمام قالب های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و هنری تعریف می شود و این خود نشانه اهمیت موضوع امنیت چه در داخل و چه در خارج از کشور است.

گروهی از کارشناسان و استادان و صاحبنظران در بحث استراتژیک های توسعه از مدتها قبل در موضوع چشم انداز، مطالعات علمی - تحقیقاتی را انجام داده اند و سازمان ها و نهادهایی مانند نیروی انتظامی نیز ضرورت درک جایگاه خود را در بحث چشم انداز دنبال کرده اند و این موضوع باعث شد که برای هماهنگی های بیشتر بین کارشناسان و سازمان های امنیتی جون پلیس، وزارت اطلاعات و قوه قضائیه همایشی با عنوان امنیت و چشم انداز 1404 پلیس برگزار شود.

این همایش فرصت مناسبی برای بازشناسی و بازبینی عملکرد و درک صحیح و درست نیروهای امنیتی از جایگاه امنیت در کشور است.

- وضعیت امنیت و عملکرد دستگاه های امنیتی کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

در حال حاضر امنیت و گفتمان آن در کشور ما جامعیت ندارد؛ به طور مثال می توان به حوادث بعد از انتخابات اشاره کرد که لازمه بازبینی مقوله امنیت و سازمان های دست اندرکار را دو چندان افزایش داد.

نداشتن تعریف خاصی از امنیت در کشور می تواند باعث مشکلات فراوانی شود که در این همایش سعی شده است سازمان های مسئول در بخش امنیت جامعه و کسانی که در مقابل امنیت ایستادگی می کنند مورد ارزیابی، نقد و بررسی قرار گیرند.

امروز مشاهده شده است که در نظام های تصمیم گیری هر چقدر هم که یک برنامه از جامعیت برخوردار باشد و هدف های آن به درستی تدوین شده باشد اگر فضای امن برای موضوع تصمیم گیری نباشد دچار اختلال می شود، بنابراین اگر تعریف درست و صحیحی از امنیت ارائه شود می تواند در تحقق برنامه ها موثر باشد.

- این همایش در چند محور و با چه موضوعاتی برگزار می شود؟

این همایش در پنج محور زیر برگزار می شود:

1 – امنیت و توسعه یافتگی در توسعه چشم انداز 1404 - پلیس

2- پلیس و الزامات ماموریتی و سازمانی در چشم انداز 1404 - پلیس

3- امنیت، آزادی های مشروع و حفظ کرامت و حقوق انسانی در چشم انداز 1404-پلیس

4- پلیس، امنیت و ارزش های انقلابی و ملی در چشم انداز 1404 - پلیس

5- امنیت توانمندی در تولید علم و فناوری در چشم انداز 1404 - پلیس

- کدام نهادها و سازمان ها در اجرای این همایش مشارکت دارند؟

خوشبختانه از جمله موفقیت های دبیرخانه همایش، جلب مشارکت عمومی سازمان ها در حوزه امنیت است.

تعداد زیادی از نهادها و سازمان های اثرگذار در بخش امنیت برای مشارکت در اجرای این همایش اعلام آمادگی کرده اند که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، مرکز مطالعات و تحقیقات وزارت کشور در حوزه اجرایی، پژوهشکده مطالعات راهبردی دانشگاه علوم انتطامی در حوزه امنیت، مرکز مطالعات راهبردی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه تصمیم گیری های کلان فرهنگی، دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت در حوزه تصمیم گیری های استراتژیک نظام و پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دانشگاه تهران در حوزه های آکادمیک از جمله نهادهایی هستند که در کنار هم به تولید علم و ادبیات و کاربردی کردن زمینه های امنیت در اجرا می پردازند.

- شرکت در همایش برای علاقه مندان به چه صورت است و آیا صرفا به صورت ارائه مقاله و یا تحقیق می توان در همایش شرکت داشت؟

تا کنون نزدیک به 300 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که علاقه مندان می توانند با توجه به محورهای ذکر شده مقالات خود را تا اوایل مرداد ماه سال جاری به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

علاوه بر ارسال مقالات، برگزاری نشست های تخصصی با موضوع امنیت و استراتژیک های وابسته به آن ار جمله برنامه های همایش امنیت و چشم انداز 1404 پلیس است.

میزگردهای تخصصی نیز در چهار حوزه برگزار می شود؛1- نشست های تخصصی امنیت و فرهنگ که زیرمجموعه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی متولی آن است،2- میزگرد پلیس، امنیت، تولید علم و آینده پژوهی که دبیرخانه همایش دانشگاه علوم انتظامی متولی آن است، 3- میزگرد تخصصی امنیت و همگرایی اجتماعی و پلیس که پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی متولی آن است و 4- میزگرد امنیت، قانون گذار و پلیس و امنیت، حقوق شهروندی و پلیس که زیرنظر دبیرخانه مرکز پژوهش های مجلس خواهد بود از جمله میزگردهای تخصصی این همایش است و در هر کدام از میزگردها ترکیبی از صاحبنظران، متخصصان و پژوهشگران حضور خواهند داشت.

-مقالات ارسالی بیشتر از طرف کدام گروه ها و یا اشخاص بوده است؟

یکسری از مقالات توسط اعضا هیئت علمی به دبیرخانه ارسال شده است و از دانشگاه هایی که در حوزه های اجتماعی و امنیت فعال بودند نیز تعدادی مقاله به دبیرخانه رسیده است.