خبرنگار و گزارشگر اجتماعی

یادداشت ها ،گزارش ها ،عکس ها و مقالات درج شده در نشریات و خبرگزاری ها

حرکت خزنده «فرقه های شیطان پرستی» در حال گسترش است
نویسنده : علی البرزی - ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

گفتگوی من با سردار روز بهانی رئیس پلیس امنیت اخلاقی

حرکت خزنده «فرقه های شیطان پرستی» در حال گسترش است

فرقه های شیطان پرستی در ایران  هنوز گسترش چندانی نیافته است، اما نیروی انتظامی نگران است؛ چرا که این فرقه ها در حال گسترش و سازماندهی خود هستند و این زنگ خطر جدی برای همه مسئولان است.

گفت‌وگو از علی البرزی

 اشاره:

«گسترش و سازماندهی فرقه های شیطان پرستی در کشور»؛ این هشداری بود که مدتی پیش سردار روزبهانی، رئیس پلیس امنیت اخلاقی ناجا در گفت وگو با «شبکه خبر دانشجو» مطرح، و به این ترتیب توجه مسئولان و کارشناسان را نسبت به این فرقه ها بیشتر از گذشته جلب کرد.

هر چند قبل از آن هم بسیاری افراد دیگر درباره گسترش این فرقه ها و خطر جدی آنها برای تهدید سلامت اخلاقی جوانان صحبت کرده بودند و هشدارهای مختلفی را در سایت و خبرگزاری های مختلف در این زمینه داده بودند، اما اظهارات سردار روزبهانی به خاطر ارتباط مستقیم وی با جرایم مربوط با این فرقه ها زنگ خطر جدی محسوب می شود.

به  همین بهانه با وی درباره نوع و فعالیت این فرقه ها در کشور گفت وگویی انجام داده ایم؛ البته نتیجه چند هفته پیگیری برای انجام مصاحبه و مشغله کاری سردار این شد که صبح یک روز بهاری به دفتر وی در پلیس امنیت اخلاقی ناجا برویم.

فرقه های شیطان پرستی، وضعیت امنیت اخلاقی در جامعه و اقدامات پلیس امنیت اخلاقی موضوعات اصلی است که با سردار روز بهانی درباره آنها گفت وگویی انجام دادیم.

- سردار شما اخیراً درباره گسترش و سازماندهی شدن فرقه های شیطان پرستی در کشور هشدار داده بودید، نحوه فعالیت و تشکیل این فرقه ها چگونه است؟

متاسفانه در عصر اطلاعات فرقه های مختلفی در حال گسترش عقاید غیر مذهبی و ادیان ساختگی هستند و طبق آخرین آمار، در حال حاضر بیش از 4000 فرقه شیطان پرستی در جهان به فعالیت می پردازند که از این تعداد نیمی در کشور آمریکا حضور دارند.

یکی از دلایل رشد این فرقه ها تهاجم به ادیان الهی است؛ چرا که یکی از خطرناک ترین شیوه های غرب برای تخریب اعتقادات و مبارزه با پیشرفت های علمی و اخلاقی از طریق همین عقاید است و به لحاظ طلایه دار بودن ایران در مبارزه با استکبار جهانی، هجمه زیادی از طرف این فرقه ها به کشور ما صورت می گیرد.

در حال حاضر در دنیا فرقه های شیطان پرستی کلیسا دارند و در کشورهای مختلف نظیر آمریکا، چین و برخی کشورهای اروپایی این فرقه ها برای خود دارای تشکیلات منسجم و یکپارچه ای هستند و این در حالی است که یکی از سردمداران که سعی در اشاعه افکار این فرقه ها به کشورهای دیگر را دارد، آمریکاست و طبق آخرین اطلاعات حدود هشت میلیون دلار سرمایه از طرف کشور آمریکا برای اشاعه این فرقه ها قرار داده شده است.

شیطان پرستان رفتارها، مراسمات مختلف و مبتذل از جمله تجاوز، کشتار، خوردن مدفوع، خوردن خون و قربانی کردن اعضا و صدها رفتار غیرانسانی را در مراسم های خود انجام می دهند و از طریق آرم های مخصوص، عکس های خشن و مدل های مو و آرایش به دنبال جذب جوانان هستند.

- این فرقه ها از چه راه هایی جوانان را جذب می کنند؟

یکی از حربه های این نوع گروه ها جذب جوانان از طریق موسیقی های مبتذل غربی است؛ موسیقی های رپ و متال را می توان از جمله موسیقی هایی نام برد که به لحاظ ریتم تند و شیوه خاص ساخت در جذب جوانان به این گروه ها موثر است.

متاسفانه به تازگی مدل های مو و لباس های آرم دار توسط جوانان استفاده می شود، در صورتی که بر اساس اقدامات کارشناسی پلیس امنیت اخلاقی ناجا تعداد زیادی از جوانانی که از این نوع لباس یا مدل مو و آرایش استفاده می کنند، نسبت به آن آگاهی ندارند و فقط به لحاظ زیبایی و حضور در جمع دوستان آنها را استفاده می کنند؛ تعداد زیادی از این علائم مربوط به فرقه های شیطان پرستی است که در کشور آمریکا استفاده می شود.

- وضعیت این فرقه ها در کشور ما چگونه است؟

این فرقه ها در ایران هنوز به صورت گسترده گسترش نیافته است، اما نیروی انتظامی نگران است؛ چرا که این فرقه ها در حال گسترش و سازماندهی کردن خود هستند و این زنگ خطر جدی برای همه مسئولان است.

نیروی انتظامی ضمن هشدار جدی به همه مسئولان اعم از دولتی - دانشگاهی خواهان برنامه ریزی صحیح و اصولی برای مقابله با هجوم این نوع فرقه هاست.

- فکر نمی کنید با توجه به هشدارهایی که در چند وقت اخیر در مورد این فرقه ها داده شده است هم اکنون در جامعه با یک سکوت خبری و عدم اطلاع رسانی مواجه هستیم؟

متاسفانه این احساس خطر هنوز در جامعه به وجود نیامده و بخش زیادی از آن به عدم آگاهی جوانان بر می گردد.

بسیاری از جوانان کشور به راحتی از آدم ها، نمادها و عکس های این فرقه ها استفاده می کنند؛ در صورتی که هیچ گونه آگاهی نسبت به خطرات فرقه های شیطان پرستی در کشور ندارند.

از طرفی زمانی که از اعلام خطر و یا هشدار در جامعه صحبت می شود، افکار عمومی به سمت نیروی انتظامی شکل می گیرد، این در حالی است که باید توجه داشته باشیم که نیروی انتظامی متولی همه امور فرهنگی و اطلاع رسانی نیست و این وظیفه سازمان ها و نهادهاست که با اقدامات کارشناسی و اطلاع رسانی خود در جهت آشنایی جوانان گام های موثری بردارند.

نیروی انتظامی خود را موظف می داند که به صورت همه جانبه با این معضل جدید اجتماعی مقابله کند، اما نباید فراموش کرد سازمان های مختلف باید در این کار نیروی انتظامی را یاری کنند تا شاهد گسترش و سازماندهی این فرقه ها و جذب جوانان این کشور در گروه های شیطان پرستی برای انجام اقدامات غیرانسانی نباشیم و با روزی مواجه نشویم که مقابله با این موضوع برای همه مسئولان سخت شود.

- در صحبت هایمان به نقش بیگانگان کشورهای غربی در گسترش این فرقه‌ها اشاره داشتید. کشورهای غربی از چه راه هایی به دنبال گسترش این فرقه ها در کشورمان هستند؟

متاسفانه کشورهای غربی، بویژه آمریکا در بحث تهاجم به ارزش های اسلامی با فرقه سازی، عرضه مدل های رنگارنگ و تبلیغ آنها در هزاران سایت اینترنتی و شبکه های ماهواره ای به دنبال کمرنگ نشان دادن ارزش های اسلامی و هجوم به آن هستند.

در بحث حمایت های مالی و مادی هم می توان به اختصاص هشت میلیون دلار از طرف آمریکا برای تبلیغ فرقه های شیطان پرستی اشاره کرد.

از طرف دیگر گسترش موسیقی و ورود این نوع موسیقی مبتذل که محور اصلی تفکرات این فرقه هاست از غرب به کشورهای آسیایی می تواند تهدید جدی برای امنیت اخلاقی جامعه باشد؛ در بحث به کارگیری رنگ ها استفاده از رنگ های تیره و ترویج آنها در بین جوانان و انتشار cd و کارت پستال های جذاب و گمراه کننده از جمله اقداماتی است که کشورهای غربی برای گسترش فرقه های شیطان پرستی در کشورهای آسیایی، بویژه ایران انجام می دهند.

- با توجه به اینکه سایت‌های مستهجن یکی از راه‌های گسترش و تبلیغ فرقه‌های شیطان پرستی در کشور است نحوه برخورد نیروی انتظامی با این سایت‌ها چگونه است؟
 
یکی از شیوه های خطرناک برای جذب جوانان از طریق همین سایت هاست؛ چرا که تبادل اطلاعات و گفت وگو در فضای مجازی باعث آشنایی های کاذب و خطرناک می شود.

نیروی انتظامی توسط تیم های کارشناسی خود به صورت 24 ساعته این سایت ها را رصد، و بعد از شناسایی، اقدام به معرفی عوامل این سایت ها به مقامات قضایی می کند و با حکم و اجازه مقام قضایی و قوه قضائیه اقدام به دستگیری عوامل سایت می کند.

در برخی از موارد هم با توجه به گسترده بودن حجم فعالیت این نوع سایت ها که عموماً از خارج از کشور اداره می شود، با هماهنگی پلیس بین المللی اقدام به برخورد با عوامل این سایت می کنیم.

- در خبرها آمده بود که تعدادی از این سایت‌ها توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلای فیلتر، و با عوامل آن برخورد شده است. ارزیابی شما از این اقدام سپاه چیست و آیا این اقدام به نوعی موازی کاری با نیروی انتظامی نیست؟

نیروهای اداره اطلاعات سپاه پاسداران با شناسایی یکی از باندهایی که از طریق اینترنت اقدام به تبلیغ و گسترش فرقه های شیطان پرستی در کشور می کردند، شناسایی و عوامل آن را دستگیر کردند؛ که این اقدام در جای خود بسیار ارزشمند و قاطعانه است.

سپاه پاسداران هم یکی از ارگان های انقلابی است، بنابراین چنانچه تشخیص دهد که اقدامی علیه امنیت ملی در حال شکل گیری است، می تواند برخورد کند.

نیروی انتظامی هم در کنار سپاه پاسداران با شناسایی سایت های مستهجن و هماهنگی دستگاه قضایی اقدام به دستگیری عوامل این سایت ها می کند.

- یکی از نقاطی که همیشه در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارد اماکن تحصیلی، بویژه دبیرستان‌ها و دانشگاه‌هااست. پلیس امنیت اخلاقی در راستای آشنایی دانشجویان با فرقه‌های شیطان پرستی چه اقداماتی را در دستور کار خود دارد؟

چند سال پیش مقام معظم رهبری در بیاناتشان فرمودند که دانشجوی ایرانی باید فعال، پویا و شاداب و آگاه به تمام امور باشد در حال حاضر هم تعداد بی شماری از دانشجویان با فعالیت در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایران را در بین کشورهایی قرار داده اند که دانشجویان پویا، فعال و آگاه دارد.

اما باید توجه داشت که دانشگاه ها به علت گستردگی و تعداد زیاد دانشجویان بیشتر مورد هجمه تبلیغاتی قرار می گیرند و دشمن سرمایه گذاری بیشتری برای تبلیغ بر روی این افراد انجام می دهد که این موضوع لزوم آگاه بودن دانشجویان کشور نسبت به این نوع  فرقه ها را می طلبد.

ما از دانشجویان انتظار داریم که با توجه به بینش و آگاهی بالا در راستای شناسایی این آسیب اجتماعی به دیگر آحاد جامعه نقش اساسی داشته باشند.

دانشجویان ما بهتر می توانند اطلاعات و آمار را به دست آورند و باید سدی در برابر هر گونه آسیب اجتماعی باشند.

خود من به شخصه اعتقاد دارم که دانشجویان به علت فعالیت های گسترده خود در عرصه های اجتماعی می توانند کمکی برای برخورد نیروی انتظامی با این فرقه ها باشند.

در طول سال گذشته در سطح تمام استان ها پلیس امنیت اخلاقی اقدام به برپایی نمایشگاه هایی در سطح دانشگاه ها برای آشنایی دانشجویان با انواع آسیب های اجتماعی داشته است که این اقدامات در سال جدید هم به صورت گسترده ادامه می یابد.

- برای مقابله با این معضل اجتماعی چه راهکارهایی را در سطح ملی مفید می‌دانید؟

همان طور که اشاره شد این فرقه ها در کشورها در حال گسترش و سازماندهی هستند و نیروی انتظامی به تنهایی نمی تواند برای مقابله با این فرقه های انحرافی اقدام کند، بلکه وظیفه همه مسئولان، بویژه مسئولان فرهنگی و اجتماعی است که با ارائه راهکارهایی در جهت آشنایی جوانان با فعالیت این نوع فرقه ها گام های موثر و مفیدی را در جهت مقابله با این نوع آسیب های اجتماعی بردارند./انتهای پیام/


 
 
کسب رتبه:
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۱۱:٤۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
 
معرفی برگزیدگان نخستین جشنواره خبرنگاران برتر کشور
در حوزه وزارت علوم
 
 
 تقدیر از علی البرزی+خبرنگار نمونه+وزارت علوم


سرویس فرهنگی - نخستین جشنواره انتخاب و تقدیر از خبرنگاران و روابط عمومی‌های برتر کشور، در حوزه علوم، تحقیقات و فناوری در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد.‌

به گزارش خبرنگار اطلاعات، دکتر محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این جشنواره با تبریک هفته معلم به اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها گفت: امیدوارم این جشنواره نقطه عطفی در تحولات اطلاع‌رسانی در حوزه اخبار و تعاملات فی‌مابین برون دستگاهی، درون‌دستگاهی و بین‌المللی باشد.‌

وی در بخش دیگری از سخنان خود در حوزه روابط عمومی‌ها گفت: روابط عمومی باید آیینه تمام عیار دستگاهش باشد و به گونه‌ای باشد که هرکس، اعم از خبرنگار یا سایر افراد حقیقی یا حقوقی در زمینه‌ای خاص از آن دستگاه بخواهد اطلاعی حاصل کند روابط عمومی باید به سرعت آن را منعکس کند و این بدان معنا است که روابط عمومی بحث اطلاع‌رسانی را کاملا لحظه‌ای رصد کند و درون یک دستگاه با تمام اجزای آن ارتباط تنگاتنگ داشته باشد.‌

در ادامه این مراسم، خبرنگاران برتر حوزه وزارت علوم اعلام شد.‌

در بین همه خبرنگاران، رتبه نخست به حمید مقیمی خبرنگار واحد مرکزی خبر رتبه دوم به صورت مشترک: سیما غفاری خبرنگار رادیو سراسری و صفیه سرگل زایی از صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی و رتبه سوم به رضا نوروزی از باشگاه خبرنگاران جوان رسید.‌

در بخش تیتر: هدا هاشمی از روزنامه ایران رتبه دوم و زهرا عدالتی از خبرگزاری ایسنا رتبه سوم را کسب کردند.‌

در بخش خبر، مرجانه احسانی از خبرگزاری ایسنا اول، نیما شایان از خبرگزاری مهر و گلدره کاویان از خبرگزاری ایسنا به صورت مشترک دوم شدند و ندا نظری از خبرگزاری مهر و هدا هاشمی از روزنامه ایران مشترکا سوم شدند.‌

در بخش گزارش خبرگزاری‌ها، گلدره کاویان از ایسنا اول، امیر بامه از ایسنا و فاطمه بلوچی‌پور از فارس مشترکا دوم و علی البرزی از شبکه خبر دانشجو و مریم باقرنیا از خبرگزاری حیات مشترکا سوم شدند.‌

در بخش گزارش مطبوعات شهرستان، روح‌الله رمضانپور کریمی و حسن عجمی از روزنامه 19 دی اول و دوم و فاطمه عباس‌زاده از هفته‌نامه پنجره نو سوم شدند.‌

در بخش گزارش مطبوعات تهران، مریم ذوالفقار از هفته نامه چلچراغ اول، زهرا حاجیان از روزنامه خراسان دوم و صدیقه هاشمی از روزنامه اطلاعات سوم شد.‌

در بخش تحلیل و تفسیر خبرگزاری‌ها و مطبوعات، نیما شایان از مهر اول، سید محمدمهدی موسوی از روزنامه 19 دی دوم و مسعود فاضلی از مهر رتبه سوم را از آن خود کردند.‌

در بخش مصاحبه مطبوعات، کتایون مصری از روزنامه جام جم اول، روح الله رمضانپور کریمی از روزنامه 19 دی دوم و امین بلندهمت از روزنامه بازار کار سوم شد.‌

در بخش مصاحبه خبرگزاری‌ها، رضا یغمایی از مهر اول، زهرا عدالتی از ایسنا دوم و منصوره فراهانی از خبرگزاری فارس سوم شدند.‌


 
 
هراس از هجوم گرگ‌ها
نویسنده : علی البرزی - ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸۸
 

این گزارش را برای شبکه خبر دانشجو نوشتم :

نگاهی به چالش‌های پیش روی دانشجویان دختر شهرستانی در تهران

هراس از هجوم گرگ ها

 

اشاره:

برداشت اول: ورود به دانشگاه

بعد از چند سال تلاش و خرج مخارج بسیار و پشت سر گذاشتن شب های اضطراب و امتحان به آرزوی دیرینه خود یعنی تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر کشور و پایتخت رسیده است.

با هزاران امید و آرزو از دورترین نقطه کشور راهی تهران می شود و فصل تازه ای از زندگی خود را در غربتی به نام تهران آغاز می کند.

برداشت دوم: غربتی به نام تهران

ساکت و آرام در گوشه ای از حیاط دانشگاه نشسته است و با خودش و غربتی که گرفتار آن شده کنار می آید؛ کمتر صحبت می کند و تنها به تماشای مناظر اطراف و دانشجویانی که با یکدیگر شادی می کنند، می نشیند، از صحبت کردن با دیگران واهمه دارد؛ چرا که نمی خواهد لهجه غلیظش باعث شناخته شدن او شود.

صبح ها را در دانشگاه و شب را در خوابگاه می گذارند بدون اینکه اندک توجهی به تهران و آدم هایی که درآن زندگی می کنند داشته باشد.

برداشت آخر: هراس از هجوم گرگ ها

برای تامین خرج تحصیل خود به اجبار در شغلی بی ارتباط با رشته تحصیلی و در محیطی نامناسب مشغول کار می شود.

کار و اشتغال در محیطی نامناسب، رفت و آمد در خیابان های ناشناخته پایتخت و هراس از نگاه های مختلف و تهدید‌آمیز در محیط کاری و هراس از هجوم گرگ ها و چشم هایی که همواره او را می نگرند از مشکلاتی است که با آنها دست و پنجه نرم می کند، اما اخذ مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه تهران تنها هدفی است که او را مجبور به ادامه تحصیل می کند.

مشکلات اجتماعی و دانشجویان دختر

بر اساس نتایج تحقیقات به عمل آمده مشکلات ارتباطی، رفاهی، ‌اعتقادی و تحصیلی از جمله مهمترین مشکلات پیش روی دانشجویان دختر شهرستانی در تهران است.

زهرا رشنوادی پور، کارشناس اداره آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی در مورد بیشترین مشکلات دانشجویان دختر شهرستانی در تهران معتقد است: مسائل و مشکلات دانشجویان دختر شهرستانی در تهران را می توان در چند حیطه طبقه بندی کرد که یکی از مهمترین این مشکلات عدم آشنایی با وضعیت فرهنگی و اجتماعی کلانشهر هاست که باعث یکسری تعارضات روحی و روانی و اخلاقی در افراد می شود و گاهاً به صورت آسیب های اجتماعی - همانند اعتیاد و خودکشی - خودنمایی می کند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که تعداد زیادی از این دختران از نواحی روستاها و شهرهای کوچک به دانشگاه های تهران راه پیدا می کنند،‌ می افزاید: این افراد در بدو ورود به دانشگاه تحت تاثیر زندگی جدید در یک شهر بزرگتر و از همه مهمتر زندگی مستقل و به دور از محیط تقریباً قانونمند خانواده قرار می گیرند که اگر اعتماد به نفس در این دختران ضعیف باشد این استقلال می تواند مشکلات جدیدی برای آنها بوجود آورد.

رشنوادی پور در ادامه با اشاره به این مطلب که اشتغال های دانشجویان در دانشگاه ها می تواند هم جنبه مثبت و هم منفی داشته باشد، می افزاید: از لحاظ جنبه مثبت، تقویت روحیه کار و تلاش و کسب درآمد می تواند در آینده و زندگی زناشویی این افراد نقش موثری داشته باشد و جنبه منفی آن هم، سوءاستفاده از این افراد و گرفتار شدن آنها در دام افراد سودجو و فرصت طلب است که خود باعث افزایش آسیب های اجتماعی جدی در بین این گونه دانشجویان می شود، بنابراین دانشگاه ها می توانند با انعقاد تفاهم نامه هایی با دیگر دستگاه های اشتغالزا از جمله وزارت کار و وزارت صنایع اقدامات در خوری در راستای اشتغال موقت، سالم و باامنیت کامل این قشر از جامعه انجام دهند و گام های موثری در این زمینه بردارند.

تعامل سازمان های ذیربط

این کارشناس سازمان بهزیستی در ادامه با اشاره به تعامل سازمان های ذیربط در حل مشکلات این قشر از جامعه می گوید: با توجه به جامعه کنونی که بیشترین مشکلات مربوط به مسائل اقتصادی و فرهنگی است، ارگانی همانند وزارت ارشاد یکی از متولیان مسائل فرهنگی است که می تواند از طریق گسترش فرهنگ کتابخوانی، موسیقی، فیلم و تفریحات سالم در دانشگاه ها نقش اساسی در این زمینه ایفا کند، از طرفی نیز سازمان های حمایتی نظیر کمیته امداد که نقش کلیدی در حل مشکلات مالی و اجتماعی افراد دارند می توانند گام های کلیدی در راه رفع مشکلات دختران دانشجو بردارند.

تجربه کشورهای درحال توسعه نشان داده است که سرمایه گذاری در آموزش زنان موجب افزایش بهره وری اجتماعی می شود و زمینه را برای رشد و توسعه بیشتر فراهم می سازد؛ چرا که زنان به عنوان نیمی از پیکره جامعه که در مقطع زمانی امروز حضور ‌آنها در عرصه های اجتماعی انکارناپذیر است همواره مورد توجه برنامه سازان و طراحان فرهنگی بوده اند.

دختران دانشجو هم از این موضوع مستثنی نیستند؛ چرا که آنها در آینده وارد این جامعه می شوند و به کارگیری صحیح‌ آنها در تمامی امور می تواند زمینه ساز و بستر ساز فعالیت های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و در نتیجه مشارکت فعالتر و ساختن کشوری آبادتر در امور اجتماعی باشد./انتهای پیام/

گزارش از: علی البرزی